Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Záblesk průchozí ...

WAGO, značka nesoucí symbol rychlého a spolehlivého spojení, přichází s ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Když coboti tvoří kabelové svazky umí pomáhat i elektrikářům?


Document Actions
Když coboti tvoří kabelové svazky umí pomáhat i elektrikářům?
Může cobot nějak pomoci elektrikáři v práci? Cobot, robot ... to je přece otázka automatizovaných linek v průmyslu. Jenže robot je trošku něco jiného než cobot. Než zcela odkážeme coboty do jiných prostředí, zamysleme se, zda by nemohla být taková "malá hromádka ozubených koleček" v některém ohledu zásadní konkurenční výhodou? Před dvaceti lety bychom nepomysleli, že díky mobilnímu telefonu budeme vyřizovat vše z terénu a takové malé zařízení se stane středobodem komunikace dnešního člověka. A cobot? Dopadne podobně jako mobilní telefon?
Filip Horáček, Tým portálu Elektrika, ze dne: 5.06.2023
reklama


Příběh R.U.R. Karla Čapka je v nás dobře zakódovaný a málokdo jej nezná. Jeho konstrukce umožňovala člověka do určité míry zastoupit. Dnešní význam slova robot je podobný, i když se v praxi od čapkových strojů opravdu liší. Ale můžeme tvrdit, že pracují sami, autonomě. Pak přišly coboty. Cobot je složenina co-bot (kolaborativní robot), spolupracuje tedy. Spolupracuje s člověkem (popřípadě i s nepřítelem). Patrně nejznámější skutečný cobot je v ABB v Jablonci a má jméno YuMi. Představení a ukázka zde. Ale to je přece jen už delší doba.  

Letos na jaře se na AMPERu objevily dva spolupracující coboty. Šlo o demoverzi společnosti Hellermann Tyton dodávající kabelovou konfekci. Více podrobností v následujícím videoklipu ...V této souvislosti je nám blízký Lapp Kabel v Otrokovicích, kde kromě českého zastoupení, zásoby kabelů, střediska technické podpory, se vyrábí také kabelové svazky. V takových provozech dostaneme odpověď na otázku, kdy se ještě vyplatí ruční výroba a kdy podobný cobot. S největší pravděpodobností bude hranice spočívat v určitém množství kusů, pro který je nutné systém připravit.

Coboty se konstruují pro spolupráci s člověkem a proto se nabízí jak dalece je cobot blízko řemeslníkovi. Pravděpodobně si ho nevezme na elektroinstalaci rodinného domu, ale v dílně by měl patrně větší šanci k uplatnění. Představme si ho jako zařízení podobné třeba stojanové vrtačce. S mnoha presety potřebných úkonů by se mohl dynamicky přizpůsobovat i menším, jednodušším úkolům. I když cobot bude investicí, patrně ne tak velkou jako robot.

Využití asi jako Excel, když potřebujeme sečíst víc než deset čísel, je vhodnější spustit tabulkový procesor.
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 5)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
Repríza KNX výroční konference k 30. výročí KNX ve světě. Událostí prováděl Josef Kunc s Vítem Pivoňkou. Z programu této události očekávejte významné novinky pro všechny partnery KNX, jejich hodnocení a doporučování potencionálním zákazníkům, poznatky z vynikajícího projektu KNX systémové instalace, chyby v projektech a při jejich realizaci a předcházení jim, představení všech ...
Už nám zakázali telefonování v autě a teď se prý blíží zákaz i telefonování během bouřky! Jde o vtip nebo opravdu hrozí nějaké nebezpečí? Telefonování za bouřky a jeho nebezpečí bych přiřadil mezi tzv., Urban legend. Legenda o černém autě začínala také tmavým kočárem a tak tomu je i s použitím mobilu za bouřky. 
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933