Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Interakce rozvodů nn a informačních technologií


Document Actions
Interakce rozvodů nn a informačních technologií
Pokud máme mluvit o vzájemném vztahu rozvodů nn a rozvodů informačních technologií nebo obecně silnoproudých a slaboproudých rozvodů, je nutné nejdříve udělat jasno v pojmech, které jsou s oborem slaboproudu spojeny. Které pojmy tam tedy patří? Co je potřeba vědět při interakci nn a informačních technologií?
Jiří Horák, ze dne: 9.02.2012
reklama


V zásadě je možné říci, že na stavbách se nejvíce setkáváme se třemi slaboproudými obory, a to jednak se systémy měření a regulace (MaR), se zabezpečovacími systémy (PZTS, EPS, CCTV atd.) a informačními technologiemi. Ty jsou známé spíše jako datové, telefonní a televizní rozvody. Ať budeme celé oblasti, kam spadají systémy využívající hlavně malé napětí (mn), říkat slaboproud nebo sdělovací technika, tak je nutné jeho rozdělení na jednotlivé obory chápat jinak než před pár lety. Z pohledu technologií využívaných pro vlastní přenos signálů se v dnešní době projevuje stále větší prorůstání datových komunikací, konkrétně technologie IP (Internet protocol) snad do všech systémů. Obliba technologií, na kterých Internet stojí narůstá do takových rozměrů, že i systémy, které donedávna využívaly pouze své proprietární komunikace (sběrnice), jsou dnes s výhodou nasazovány kompletně v provedení tzv. IP. Například rozmach IP kamerových systémů.

Provedení rozvodů nn a slaboproudu, společně se vyskytujících na stavbách bylo prvně řešeno v ČSN 34 2300. Je důležité připomenout, že tato norma byla vydána již v roce 1979 a je stále ještě platná. Když se ale do této normy podíváme, pro jaké aplikace je určena (poplatné roku vydání), tak je jasné, že dnešním požadavkům nemůže v žádném případě plně vyhovovat. Použitelná je sice z hlediska všeobecných požadavků na rozvody a maximálně ještě pro tradiční bezpečnostní systémy. Každopádně a pochopitelně již ne pro dnešní moderní  rozvody informačních technologií, kam spadají nejen rozvody aplikací informačních a komunikačních technologií (ICT), ale také rozhlasových a komunikačních technologií (BCT) a technologií pro řízení a ovládání budov (CCCB). A právě vztahu mezi rozvody nn a rozvody informačních technologií se věnujeme zde.

Postupný vývoj kabelážních systémů podporujících informační technologie a čím dál větší společné nasazování s rozvody nn vyústily prvně ve vydání ČSN EN 50174-2:2002, která jako první norma řešila např. vzájemné odstupy rozvodů nn a informačních technologií. Ta pak byla v roce 2010 nahrazena ČSN EN 50174-2 ed.2.

Z pohledu interakce nn a informačních technologií nás samozřejmě zajímá hlavně vzájemné elektromagnetické rušení (EMI). Ve většině případů se rušení přenáší směrem od rozvodů nn do rozvodů informačních technologií. Nicméně ochranná opatření je nutno řešit na obou stranách, jak v provedení ICT, tak při návrhu a montáži rozvodů nn. Rušení směrem od rozvodů informačních technologií je nebezpečné např. v blízkosti citlivých lékařských přístrojů.

Soubor ČSN EN 50174 – 1 až 3 zavádí požadavky na návrh kabelážích systémů a dává je do souladu s ČSN EN 50310 ed3, která řeší provedení pospojování a uzemnění.
Soubor ČSN EN 50174  bude postupně doplněn o dodatky řešící specielní prostory jako datová centra, provozní budovy a obytná centra.
Zde se zaměříme pouze na návrh a provedení rozvodů nn tak, aby nedocházelo k rušení směrem od napájecí vedení nn vůči informačním technologiím.

Instalace vnitřních silnoproudých a slaboproudých kabelových rozvodů dle ČSN EN 50174-2 ed.2
Norma ČSN EN 50174-2 ed.2 byla vydána v dubnu 2010. Nahrazuje ČSN EN 50174-2:2002 a zavádí zcela nové požadavky na řešení odstupu vedení nn a rozvodů informačních technologií. V některých případech požadavky zpřísňuje, ale někde je možno rozvody řešit jednodušeji a vedení ukládat s menším odstupem.

Požadavky na odstup vedení informačních technologií a napájecích vedení nn
V části 6 této normy je řešeno stanovení nutného odstupu rozvodů napájení nn a metalických rozvodů informačních technologií.

Přitom se předpokládá, že napětí v rozvodu napájení obsahuje vyšší harmonické, ale není deformované nad rámec uvedený v souboru ČSN 61000-6. Pokud je kabeláž instalována v prostředí překračujícím úrovně rušení (EMI) uvedené v některé z norem souboru ČSN 61000-6, je nutno provést další opatření. Také ve specifických prostředích je nutno volit odstup větší. Např. zdravotnictví, datové centra atd.Veškerá pravidla ohledně vlivů EMI se samozřejmě vztahují pouze na metalická vedení.   Přenos po optických kabelech není rušen EMI.

Článek je ukázkou sborníku L.P.Elektro č. 49

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
LPE s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Kam se v budovách vyvíjí uplatnění vysokorychlostních dat optickými vlákny? Příchod elektroinstalačních podomítkových trubek Fraenkische se zabudovaným optickým vláknem se datoval dřív než známost standardů datových přenosů Industry 4.0. Trubky s označením FFKuS DATALIGHT se v českých e-shopech objevují, ale na běžných stavbách určitě ne. Jde o speciálku, říkají dataři, v běžném obydlí stačí spotřebiteli Wi-Fi. Jiná situace může ...
Repríza KNX výroční konference k 30. výročí KNX ve světě. Událostí prováděl Josef Kunc s Vítem Pivoňkou. Z programu této události očekávejte významné novinky pro všechny partnery KNX, jejich hodnocení a doporučování potencionálním zákazníkům, poznatky z vynikajícího projektu KNX systémové instalace, chyby v projektech a při jejich realizaci a předcházení jim, představení všech ...
Jak vést datová vedení bezpečně v průmyslových prostorách? Pokud potřebujete umístit do prostoru krabici, vzniká několik problémů. Zatížení, krytí IP, dostatečný prostor pro případné práce s vedením. V tomto videospotu se seznámíte s řešením KM Rack z AMPERu 2010. Nezapomeňte, že všude nelze použít běžné podpodlažní krabice určené do administrativních prostředí!
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Spojovací prvky elektroinstalací jsou nedílnou částí každého projektu. OBO Bettermann má ve své nabídce položky, které jsou velmi oblíbené pro svou snadnou použitelnost, dostupnost v lokálních velkoobchodech a také díky dobré propagaci ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933