Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

PS250# Kam se ...

Pokud si pokládáte otázku: "Kam jsem se se svým paragrafem přesunul v novém ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Letos grilované Mikroexpo 2022 opět přivábilo mnoho příznivců slaboproudých systémů. Především ty, kterým nestačí sdělení na internetu a chtějí slyšet osobně teplého slova. Až na malo část se vše točilo kolem datových linek. My a naši přátelé z ...

Jaký internet nabízí provozovatelé TKR ?


Document Actions
Článek
Standardy přenosu dat po kabelové televizi a nabídky provozovatelů TKR
Radek Kaisler, ze dne: 4.02.2003
reklama

Standardy přenosu dat po kabelové televizi

 

Snaha o využití rozvodů kabelové televize (CATV) pro obousměrnou datovou komunikaci sahá do druhé poloviny roku 1994.

V listopadu 1994 byla založena pracovní skupina IEEE 802.14 - Cable TV Media Access Control and Physical Protocol Working Group, která se snažila vyvinout příslušný standard.

DOCSIS 1.0 (zkratka z Data Over Cable Service Interface Specification) je standard, který spatřil světlo světa v roce 1997. Je výsledkem vývojářů amerických provozovatelů televizních kabelových rozvodů. Těm se zdál vývoj standardů pracovní skupiny IEEE 802.14 pomalý a neefektivní, proto našli vlastní řešení. Zaměřili se na přenášení dat prostřednictvím sítě internet.

Data jsou v rámci DOCSIS 1.0 odesílána v rámcích proměnné délky podobně jako v lokálních sítích v běžných kancelářích nebo Wi-Fi. DOCSIS se stal vítězem i de iure v dubnu 1998, kdy byl akceptován jako základ doporučení ITU J.112 Mezinárodní telekomunikační unie. 

Standard DOCSIS 1.0 byl provázen jistými "mouchami", které vyplývali ze snahy o rychlé zavedení, levné koncové zařízení, aby se vložené náklady společnostem rychle vrátili. 

Postrádal některé důležité funkce, zéjmena funkce pro zajištění QoS (Quality of Service - zatímco odesílaný e-mail může zlomek sekundy počkat, zpoždění nebo výpadek při telefonování po síti nejsou akceptovatelné a podobně). 

Tyto funkce spolu s některými dalšími byly zařazeny do standardu DOCSIS 1.1.

 

V době zavádění DOCSIS 1.0 na trh přišlo European Cable Modem Consortium se standardem EuroDOCSIS, který vychází z doporučení ITU J.112. Evropský televizní kanál je ovšem širší než americký (8 MHz oproti 6 MHz), a tak je možno v dopředném směru dosáhnout o cca 20 % vyšší přenosové rychlosti. 

DOCSIS ve verzích 1.0 a 1.1 poskytuje podobně jako ADSL větší přenosovou kapacitu sestupně směrem k uživateli (downstream) než od uživatele do světa. Je to celkem logické; pokud například brouzdáme po webu, webový prohlížeč odesílá požadavky na jednotlivé stránky a obrázky, které obsahují mnohem méně dat než odpověď serveru. Asymetričnost přenosové kapacity začne vadit, až když bychom se pokoušeli o rychlou symetrickou komunikaci, třeba při videokonferenci nebo při sdílení souborů v sítích peer-to-peer (KaZaA, Direct Connect, Gnutella, bývalý Napster...).  

 

DOCSIS 2.0 přináší efektivnější využití frekvenčního pásma (od uživatele teoreticky až 30 Mbps). 

Umožňuje přenášet data i po kanálech již využívaných pro přenos televizních programů. 

Díky novým způsobům modulace efektivněji využívajícím frekvenční pásmo lze v jednom vzestupném (směrem od uživatele, upstream) kanálu dosáhnout teoretické rychlosti až 30 megabitů za sekundu.  

Standard DOCSIS 2.0, schválila i Mezinárodní telekomunikační unie jako doporučení ITU J.122. Jeho uvedení na trh se očekává v dubnu letišního roku.


 

Nabídky provozovatelů TKR

 

UPC a.s.

 

Jako první přišla na trh z internetem po "kabelovce" společnost UPC a.s. Obchodní nabídku provází mohutná reklama.

Služba Mistral je připojení k internetu skrze kabelový modem, tedy skrze síť rozvádějící signál kabelové televize.

 

Na obchodní nabídku se můžete podívat zde.

 

Připojení je možné:

Praha: Nové Butovice, Ďáblice, Dejvice, Eden, Folimanka, Groš, Holešovice, Horní Měcholupy, Hostivař, Jižn Město, Kamýk, Krč, Letná, Lužiny, Malešice, Modřany, Novodvorská, Velká Ohrada, Pankrác, Petrovice, Podolí, Praha 1, Praha 2, Skalka, Solidarita, Spořilov, Stodůlky, Vokovice, Vršovice, Zahradní Město, Žižkov.
Brno: Bohunice, Starý Lískovec, Nový Lískovec, Kohoutovice, Bystrc, Komín, Jundrov, Žabovřesky, Řečkovice, Královo Pole, Medlánky, Lesná, Staré Brno a Štýřice.

Na páteřní schema mistralu se můžete podívat zde.

 

 

TESmedia a.s.

 

Telekomunikační síť TESmedia poskytuje vedle distribuce programových nabídek také vysokorychlostní Internet. Tuto službu v současnosti poskytuje v Praze, Kralupech nad Vltavou, Neratovicích, Děčíně a části Meziboří. 

 

Na obchodní nabídku se můžete podívat zde.

 

Počátkem tohoto roku Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil fúzi dvou společností Intercable CZ a TESMedia, které z hlediska počtu zásuvek zaujímají druhé a třetí místo na našem trhu hned za UPC. tento měsíc na tiskové konferenci obě firmy oznámily, že chystaná fúze se opravdu uskutečnila. 

Nejzajímavější jsou aktivity TESmedia a Intercable CZ pokud jde o poskytování rychlého Internetu po kabelovce. V tomto ohledu má mnohem větší zkušenosti společnost TESmedia, která má již tisíce zákazníků CATV Internetu a téměř 60 tisíc kabelových zásuvek připravených na poskytování této služby. Do konce letošního roku by mělo být pro Internet připraveno celkem 150 tisíc zásuvek a na konci roku 2004 by jich mělo být celkem asi čtvrt miliónu.

 
 

 FIREMNÍ TIPY
Pročítám další vydání oblíbené technické tiskoviny malého formátu. Znovu se utvrzuji v tom, že pouze vyrábět nestačí a tvrzení, že se dobrý produkt prodává sám, považuji za nesmyslné lidové klišé. Každý skutečně dobrý výrobce a dodavatel ke svému portfóliu tvoří podpůrný servis pro ty, kteří ovlivňují distribuci, montáž, nebo údržbu. Příručka elektrikáře HAGER je jedna z těch drobností, která sice není rozhodující, ovšem jejím čtenářům může dobře posloužit. Podívejte se na krátký komentář k jejímu obsahu ...
Konečně se po dvou letech začínáme volně setkávat. Doposud jsme vše řešili absenčně, prostřednictvím různých elektronických nástrojů. Podobně jako u veletrhů, tak i u seminářů jsme všichni v očekávání, zda nedojde na prognózy digitálních fanoušku a vše se nepřesune na Facebook nebo Instagram. Odborné semináře OEZ máme na mušce objektivu již mnoho let a bylo tomu i letos. Co představil tradiční český výrobce rozvaděčových přístrojů po skončení koronavirové izolace? Jak semináře probíhaly? První část přinášíme v tomto článku ...
Druhů podomítkových krabic známe zcela určitě mnoho, v různém provedení, ale obvykle neřešíme krytí IP. Respektive utěsnění jejich vstupů. Proč také? Krabice je přece pod omítkou a sádra kolem ní ... Proč tedy přichází KOPOS s krabicí pod omítku vybavenou membránami? Nějaký důvod to bude mít! Zeptali jsme se produktového manažera KOPOS. Kde byste využili tuto krabici pod omítku s membránou v praxi vy?
HAGER má širší portfólio produktů než můžeme v Čechách pozorovat. Tato značka není jen o rozvodnicích a souvisejících přístrojích,ale i o systému elektroinstalačních prvků pro rozvody malého a nízkého napětí v podlahách. Doplňuje další možnost uložení kabelů parapetními a lištovými rozvody tehalit. Co tento systém nabízí, co díky němu lze vyřešit stručně, vysvětluje vedoucí prodeje Pavel Hanuš..
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Kam se v budovách vyvíjí uplatnění vysokorychlostních dat optickými vlákny? Příchod elektroinstalačních podomítkových trubek Fraenkische se zabudovaným optickým vláknem se datoval dřív než známost standardů datových přenosů Industry 4.0. Trubky s označením FFKuS DATALIGHT se v českých e-shopech objevují, ale na běžných stavbách určitě ne. Jde o speciálku, říkají dataři, v běžném obydlí stačí spotřebiteli Wi-Fi. Jiná situace může ...
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Na výstavě Světlo v architektuře 2010 představila firma WILLIAMS originální řadu svítidel OCCHIO. Jedná se o zajímavě řešený modulární osvětlovací systém, který nabízí uživateli velké množství možných kombinací a způsobů pro kreativní řešení osvětlení ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933