Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Nová svorka WAGO ...

Řada páčkových svorek 221 má další praktický přírůstek! INLINE je část ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Co chcete dnes sledovat?
Co má Elektrika připravovat prioritně?
Základy elektrotechniky
Recenze knih
O elektrotechnicích v praxi
Krátké zprávy
Videoreportáže
Živá vysílání
Historické souvislosti
Záznamy živých vysílání
Podcasty, audioverze
Článek o novinkách
Diskusní témata
Rozhovory
Osobní setkávání
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 49
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
 • Pardubický výrobce datových rozvaděčů má také ve své nabídce různá provedené kabelových žlabů. Pokud máte do projektu převážně IT systémy, lze uvažovat nad jediným dodavatelem datových skříní i kabelových tras. Tento výrobce patrně nemdisponuje ...

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Projekty

Jak se připojuje Al vložka komína....

 • 24.10.2002
Jak se připojuje Al vložka komína....
...která vyčuhuje několik cm nad komín a dole je spojena s elektricky ovládaným plynovým kotlem uprostřed budovy? Připojuje se nahoře na hromosvod a dole na hlavní zemnění?

Mechanické blokády (7.)

 • 21.10.2002
Mechanické blokády (7.)
Jak jsou provedeny blokády mechanicky? Rozdíl mechanických blokád u ručních a strojních pohonů. Blokování přístrojů na "11" pokračování.

Souběh vedení nn a bus sběrnice mn ve společné trubce?

 • 10.10.2002
Souběh vedení nn a bus sběrnice mn ve společné trubce?
Jak je to se souběhem malého a nízkého napětí v případě sběrnice a vodičů v instalační trubce? Nezdá se vám to podivné, mn a nn vedle sebe? Bez přepážky?

Skříně a kobky (6.)

 • 9.10.2002
Skříně a kobky (6.)
Jak je montována kobková rozvodna? Kde se realizuje blokáda spínačů v případě skříňové rozvodny? Seriál o blokování přístrojů na "11".

Projekt na zatrubkování?

 • 19.09.2002
Projekt na zatrubkování?
Necháte si udělat projekt na zatrubkování novostavby? Ne? Já, ano!

Dají se blokády obejít? (4.)

 • 17.09.2002
Dají se blokády obejít? (4.)
Znáte zásady při návrhu blokování? Kam si určitě neumístit řídící skříň? Seriál o blokování přístrojů na "11".

Proč blokovat? A proti čemu? (3.)

 • 3.09.2002
Proč blokovat? A proti čemu? (3.)
... přehled nedovolených stavů , které musíme zablokovat proti nechtěné nebo nedovolené manipulaci... ...na pomocnou přípojnici nemohu mimo spínač pomocné přípojnice připojit více jak jeden vývod... Seriál o blokování přístrojů na "11".

Co to je vypínač, odpojovač, uzemňovač? (2.)

 • 30.08.2002
Co to je vypínač, odpojovač, uzemňovač? (2.)
...je rychlý, výkonový spínací prvek se svým pohonem a je schopný vypnout zkratové proudy a nebo snést zapnutí do zkratu. Oblouk se zháší ... Seriál o blokování přístrojů na "11".

Úvod do seriálu o blokování přístrojů na "11"

 • 27.08.2002
Úvod do seriálu o blokování přístrojů na "11"
Následujících 10 pokračování bude věnováno zajímavému tématu blokování přístrojů v rozvodnách vn. Možná to někoho zaujme tak, že rozmnoží řady "vymírajících" projektantů v oblasti vn.

Jaké je to označení pancéřových trubek?

 • 8.08.2002
Jaké je to označení pancéřových trubek?
Už jste se někdy zamysleli, proč jsou zdánlivě nesmyslně označeny ocelové závitové trubky? Kdo to ví, nechť dál nečte. Článek je určen mladším kolegům, aby věděli, jak šel život.

Schodišťový vypínač ... jak jinak?

 • 29.01.2001
Schodišťový vypínač ... jak jinak?
Zrovna teď jsme s kolegou hovořili o živnostech, že taxikář má koncesovanou živnost a elektrikář doposud ne. Tím bych chtěl poukázat na různé špatně provedené práce, tedy kýmkoliv, které byť provedeny s nejčistčím úmyslem, mohou být velice nebezpečné. Nemusíme chodit daleko, podívejme se na různé zapojení schodišťového vypínače.

Zapojení asynchronních motorů, rozběh Y/D

 • 15.11.1999
Zapojení asynchronních motorů, rozběh Y/D
V případě, že rozběh motoru je těžký a způsobuje buď nežádoucí reakci ochrany před přetížením nebo dokonce pokles napětí v síti, je třeba rozběh řídit. Nejjednodušší způsob, jak řídit rozběh, je přepínač hvězda - trojúhelník. V principu jde o to, že necháme motor po určitou dobu rozbíhat v zapojení Y. Při tom je na cívkách napětí 231V (u soustavy 3x400/231VAC). Výkon takového motoru je tedy ...
FIREMNÍ TIPY
Největší tok odborných informací EATON se v roce 2020 odehrál na internetu. Produktoví specialisté si v krátkých blocích připravili nejen novinky v sortimentu značky, ale praktické informace pro návrh, projektování a také následnou revizní činnost. Čeho se obsah týkal? Proudové chrániče, rozvaděče, software Pavouk, UPS a zálohování, frekvenční startery, měniče, selektrivita jističů, nebo bezdrátová instalace xComfort ... Krátký přehled vzdělávacích a produktových webcastů EATON v roce 2020 naleznete v krátkém článku ...
Aleš Šilhavý popisuje software, který pomáhá navrhovat svorkovnice WAGO v rozvaděčích. Jde o konfiguraci svorek pro upevnění na DIN lištu a svorek do plošných spojů. Vybereme typ lišty, její délku, přidáme na lištu koncovou svěrku, následuje konkrétní sestava řadových svorek výběrem z databáze. Ty vybíráme dle typu, velikosti, průřezu, nebo barvy. Uděláme zkušební návrh, zkusíme zkompilovat projekt. Systém odhalí chybějící prvky. Díky aplikací máme představu o veškerém dostupném příslušenství. Pokud bude kompilace bezchybná, můžeme přikročit k popisu svorek. Tak se krok po kroku naučíte rychlému sestavení ...
Po dvanácti letech jsme si s Janem Lojkáskem sedli u kávy a zavzpomínali na dobu, kdy jsme byli oba označováni za snílky. Server iiSEL a portál Elektrika.cz se v mnohém liší. Každý má zcela jiné zaměření. Pokud chcete vědět více podrobností, poslechněte si autora sami v tomto videospotu!
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Na výstavě Světlo v architektuře 2010 představila firma WILLIAMS originální řadu svítidel OCCHIO. Jedná se o zajímavě řešený modulární osvětlovací systém, který nabízí uživateli velké množství možných kombinací a způsobů pro kreativní řešení osvětlení ...
Co je to protokolární určování vnějších vlivů? Skládání více tříd téže povahy vnějšího vlivu? Jak má vypadat konstrukce elektrických zařízení z hlediska vnějších vlivů? Které vnější vlivy jsou mimo rámec popsaný v příloze A ČSN 33 2000-5-51 ed.3.? Jak se označují vnějších vlivů ve výkresové dokumentaci? Obecné principy volby a návrhu elektrického zařízení s ohledem na vnější vlivy ...
Zajímavé záznamové zařízení představila na brněnském strojírenském veletrhu 2010 společnost TR instruments. Pokud exportujete své zboží a zajímá vás, jak bylo po čas transportu se zbožím zacházeno, máte možnost využít speciálního záznamníku.
Pojďme se krátce podívat tam, kde se dnes vychovávají budoucí elektrotechnici. Jaké mají dispozice k úspěšnému studiu elektrotechnického oboru? V jakém prostředí se pohybuje dnešní elektrikářský žák, učeň a student?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933