Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

K čemu ohnutá ...

Částečně toto provedení krabice souvisí s vývojem elektroniky. Opakovaně ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Portfolio krabic FireBox společnosti OBO BETTERMANN zajišťuje spojení instalovaného vedení v souladu s předmětnými technickými doporučeními. Program FireBox splňuje podmínky pro zachování elektrické funkce dle DIN 4102 část 12. Uvnitř krabice jsou ...

Brouk Pytlík svářečem.


Document Actions
broupyt4.jpg
Jak se na vesnici pohotově zapojí cokoliv.... Má elektrikář právo zasahovat do rozhodování druhých svobodných a dospělých lidí? Nebo je elektrikářskou povinností zachránit svět před nebezpečně šikovnými "brouko-pytlíko-kutily"?
ze dne: 6.08.2003
reklama

To byl zase den! Musím se s vámi podělit o zážitek. Náš dědeček tvořil na dvorku novou zídku. Stavbu zabezpečil materiálem, vykopal pořádné základy a vypočítal armatury. Armatury potřeboval svařit a naznal, že bude lepší pozvat místního "Brouka Pytlíka", než použít starou svářečku po svém otci.

Což o to, i já jsem byl názoru, že předpokládaná konstrukce potřebuje pořádné sváry. Ovšem když se objevil "Brouk Pytlík" se svým speciálně upraveným svařovacím trafem, zajímalo mne (odchovance Triodyny), jak takový přístroj podá výkon. Ovšem příběh začal být napínavý skutečností, že pytlíkovo trafo mělo jinou vidlici, než kterou potřebovala stará porcelánová zásuvka ve tvaru hrušky.

Klasický pytlíkovský syndrom....
Žádný problém, to zvládneme! Pokud někdo netuší, k čemu se ještě hodí nýty s hřebíkem (do nýtovacích kleští), tak dnes jsem zjistil, že se náramně hodí právě do zdířek třífázové zásuvky.

"Pojď nám to zapojit!", zvolal na mne otec. Zamumlal jsem, že to není nic pro mne a přemýšlel jsem jak se vymanit z tohoto katastrofického scénáře abych nebyl "spolupachatelem", ale na stranu druhou abych snad někoho nenaštval.
"Proč jim nepomůžeš?", ptá se maminka. To bylo opravdu těžké rozhodnutí, vůbec něco říci. Má elektrikářská čest a hrdost hlásala, "zabít Brouka Pytlíka", který ohrožuje zdraví a životy..... Mohl jsem snad dvěma starým přátelům říci, že páchají zločin? A tak jsem z povzdálí sledoval ono konání, vzpomínaje jak se dělá umělé dýchání.

Nejde proud...
...zvolal Brouk Pytlík, "a nejiskří to". Došlo k odkrytování přístroje a proměřování pomocí staré Vadasky. Najednou slyším "cvak"! To vybavil jistič. Moc mne to nepřekvapilo. Nejdřív jsem se přesvědčil, zda počet živých osob na dvoře se nezměnil a pak jsem se začal zajímat proč se tak stalo. Po té proběhlo několik pokusů o natažení jističe, vždy se roztočily hodiny, v jističi to "zaškrčelo" a "cvak".
"Táto, to není dobré!", konstatuji a raději ještě jednou zvolávám "táto, to není dobré!". Otec naprosto nepřítomně proběhl kolem mne, spěchaje za Broukem Pytlíkem, kterému na rozdíl ode mne plně důvěřoval.
Když i po odpojení trafa od přívodu jistič stále vybavoval, napadlo mne, že by mohl také po třicetiletech dosloužit. Ovšem po odpojení celého prodlužovacího přívodu, jistič poslušně držel nahoře.

Co? Vyhazuje to fíčko?
... přihnal se Brouk Pytlík. Odvětil jsem, "Ne, vypíná to nadproudem". Po dalším zkoumání příčiny zkratu, byl objeven klasický neodborný zásah do přívodní vidlice. Patrně "věčné" přepojování fáze pro správný smysl otáčení motoru, byl tím problémem! Jeden z měděných drátků, které (jak jinak) byly pouze prsty smotány, se dotýkal potencionálu PEN.

Nakonec to dopadlo tak, že kusy železa, které byly předmětem svařování, se naložily a odvezly do "Pytlíkova". Rodinná pohoda byla narušena, tím, že můj názor je jiný než ten "vesnicky partyzánský.

Proto bych se zeptal vás čtenářů - elektrikářů, co dělat v takovém případě? Prohřešit se proti rodině nebo proti základním elektrikářským návykům? Máte někdo podobné zkušenosti?

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍFIREMNÍ TIPY
Konečně se po dvou letech začínáme volně setkávat. Doposud jsme vše řešili absenčně, prostřednictvím různých elektronických nástrojů. Podobně jako u veletrhů, tak i u seminářů jsme všichni v očekávání, zda nedojde na prognózy digitálních fanoušku a vše se nepřesune na Facebook nebo Instagram. Odborné semináře OEZ máme na mušce objektivu již mnoho let a bylo tomu i letos. Co představil tradiční český výrobce rozvaděčových přístrojů po skončení koronavirové izolace? Jak semináře probíhaly? První část přinášíme v tomto článku ...
Události za poslední dva roky s našimi zvyky a tradicemi řádně zamávaly. Společenská katarze stále probíhá a elektrotechnikům se také nevyhýbá. Ovšem Elektrická spojka se letos konala v podobě, jak ji známe, i když opět jinde a s odlišným obsahem. Co vše se odehrálo? Podobně jako u předešlých ročníků jsme prolnuli zábavu s prvky naší profese a v závěru sobotního programu se odehrálo "reálné přezkoušení" podle vyhlášky padesát tak, jak jsme si vzpomněli.
Pohyblivá napájecí jednotka HoverCube VH od OBO. V dílenských prostorách tam, kde se na pracovní ploše objevují různá zařízení, různých rozměrů, se pevně instalovanými zásuvkami prakticky, jejich počtem a blízkostí nikdy nezavděčíme. Jinak je tomu u pohyblivých přívodních boxů. Ty se přiblíží na potřebnou vzdálenost a stejně tak rychle uklidí do bezpečné vzdálenosti. A parametry? Krytí IP20, rozměry ...
Hledáte odolná svítidla pro žárovky nebo úsporné zdroje? Používáte na stavbách často pohyblivé prodlužovací přívody? Pak by vás mohla zajímat PUR, prakticky nezničitelná trojzásuvka!
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Potřebujete transformátor, ale máte napjatý rozpočet? Co tedy ušetřit a raději se poohlédnout po kvalitně repasovaném kusu? Zajímá-li vás, jak v dnešní nesnadné ekonomické situaci snížit náklady při pořizování těchto druhů zařízení, tak bychom měli jeden tip ...
ISMET je vlastně bývalá společnost ELTEK specializující se na transformátorový sortiment širokého výkonového spektra, včetně dalších souvisejících produktů a komponent. Využili jsme letošního veletrhu Amper k návštěvě prezentace Ismetu, abychom získali informace o změnách ve společnosti i nových produktech ...
Novinka společnosti SEZ - bezšroubová řada LEADER PLUS - byla vůbec poprvé představena letos na veletrhu ELOSYS. Tato produktová řada přináší atributy moderního řešení, vycházejícího z požadavkům uživatelů i trhu ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933