Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...

HROBAŘ: Spravované pojistky a vítr


Document Actions
HROBAŘ: Spravované pojistky a vítr
Nestává se často, aby pouhý vítr způsobil zkrat na venkovním vedení. Tento příběh proto ve své době vzbudil na středním Slovensku velký rozruch. V květnu 1958 se v tomto kraji strhla vichřice. Prudký vítr urval ze střechy jednoho domku kus lepenky a ta vlála ve větru. Majitel domku vyšel na dvůr, aby se podíval, jak to asi na jeho chatrné střeše vypadá. V tu chvíli vlající kus lepenky plesknul volným koncem na vodiče venkovního elektrického vedení. Nastal zkrat a mezi dráty vodičů se objevil elektrický oblouk. Jaké následky to zanechalo a jak tomu šlo zabránit?
Autorský článek, ze dne: 10.09.2015
reklama


Mějte prosím na paměti, že tento příběh se odehrál před rokem 1959! Tehdejší elektroinstalace nebyly tak bezpečné jako dnes. V každém případě si vezměte ponaučení!
-

Hospodářské stavení jistého zemědělce v podhorské vesnici bylo celkem 33 metrů dlouhé a mělo doškovou střechu. Obytné stavení tvořilo jeden celek s chlévy, kolnou a stodolou.

Protože do střechy zatékalo, spravil hospodář střechu kusy dehtované lepenky.

Dne 4. května 1958 se strhla nad krajem vichřice. Prudký vítr urval ze střechy kus lepenky v rozměrech 70x120cm a ta vlála ve větru jako prapor.

Majitel domku měl obavu o osud své chatrné střechy a proto vyšel na dvůr, aby se podíval, jak to asi na střeše vypadá.

Byl proto náhodným svědkem toho, jak vlající kus lepenky plesknul volným koncem na vodiče venkovního elektrického vedení, které vycházelo ze střešníku.

Nastal zkrat a mezi dráty vodičů se objevil elektrický oblouk. Jak asi musely být pojistky neodborně spravovány, když ani tak značný zkratový proud je nepřetavil! Oblouk vytrvale hořel a při opětném připlesknutí lepenky chytla lepenka plamenem. Hospodář věděl hned, že je zle. Zavolal sousedy, aby mu pomohli vynášet cennější věci. Požár se však z lepenky přenesl na doškovou střechu, která se tak rychle ocitla v plamenech, že se všem přispěchavším občanům podařilo zachránit jen svršky a nábytek z obytných místností a vyvést z chléva dvě krávy.

Shořelo celé stavení, s ním i dvě prasata, 10 králíků, 7q kukuřice, 7q pšenice, 1q ječmene, 1q žita, 70kg mouky, 50kg fazolí a 14kg špeku a uzeného masa. Škoda byla jen z části kryta pojištěním.


Rozbor v roce 1959
Jde jistě o mimořádný případ, který na středním Slovensku vzbudil velký rozruch. Nestává se často, aby pouhý vítr způsobil zkrat na venkovním vedení. Z různých jiných příčin může však ke zkratu dojít celkem často. Má-li zkrat proběhnout bez škodlivých následků, musí pojistka zkratový proud bezpodmínečně vypnout. Proto je drátek pojistky uložen v kanálku keramické vložky a kanálek je zasypán jemným křemičitým pískem. I mezi konci přetaveného pojistkového drátku vznikne při velkém proudu elektrický oblouk, který vlastně drží celý obvod dále pod napětím. V kanálku vysypaném pískem se však tento oblouk samočinně udusí a přetrhne. Tím teprve je obvod odpojen.

Spravujeme-li pojistky tak, že vložku obalíme drátky zvenčí kolem dokola, pak je velká pravděpodobnost, že pojistka zkrat nevypne, naopak může sama způsobit požár, protože na ní bude trvale hořet elektrický oblouk.

A to je dalším varovným příkazem, abychom pojistky neodborně nespravovali.

Zátkové pojistky z jednoho kusu, které nemají zvlášť hlavici a vsunovací válečkovou keramickou vložku, jsou již dávno předpisy zakázány a musí být ihned vyměněny za nové.

V elektrickém zařízení, které je napájeno z malé vzdálenosti generátorem nebo transformátorem velkého výkonu, budou i zkratové proudy velmi velké. Proto zde musíme použít speciálních „ vysokovýkonných “ pojistek, které vypnou proud až 40.000A. Rovněž u stejnosměrného proudu musíme používat pojistek s delším válečkem.

Autor: František Soukup
Článek je ukázkou knihy Elektřina slouží i škodí.



Myslíte si, že by se dnes u modernějších krytin
mohlo stát něco podobného?

Podělte se s námi v níže uvedené diskusi!
 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
Potřebujete transformátor, ale máte napjatý rozpočet? Co tedy ušetřit a raději se poohlédnout po kvalitně repasovaném kusu? Zajímá-li vás, jak v dnešní nesnadné ekonomické situaci snížit náklady při pořizování těchto druhů zařízení, tak bychom měli jeden tip ...
Víte, jaké jsou požadavky a předpisy na požární bezpečnost staveb? O čem hovoří vyhláška č.246/2001Sb.? Seznamte se s protipožárními kabelovými přepážkami, deskovými přepážkami, zděnými přepážkami, polštářovými přepážkami, revizními dvířky a nezbytnými souvislostmi zde, v tomto článku ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933