Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: HROBAŘ: Požár továrny na vinné filtry (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 16.07.2015
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

HROBAŘ: Požár továrny na vinné filtry


HROBAŘ: Požár továrny na vinné filtry
Jakou škodu dokáže způsobit nevypnutý elektrický vařič na dřevěném stole? V tomto příběhu z poloviny minulého století, kdy stál poblíž stolu nepoužívaný olejový transformátor výkonu 100kVA, lehl popelem celý závod na vinné filtry. Chybou ale nebyla jen samotná neopatrnost elektroúdržbáře, který odešel od zapnutého vařiče. Jaké vážné přestupky proti předpisům přispěly ke katastrofálním následkům požáru?
Autorský článek, ze dne: 16.07.2015



Mějte prosím na paměti, že tento příběh se odehrál před rokem 1959! Tehdejší elektroinstalace nebyly tak bezpečné jako dnes. V každém případě si vezměte ponaučení!
-
Celkový vzhled nápoje je velmi důležitým činitelem pro povzbuzení chuti při jeho požívání. Nejen barva, nýbrž především čirost a dokonalá průhlednost dávají vínu správnou jiskru a první zrakový požitek z plné sklenky. Proto se některá vína, hlavně ovocná, vždy filtrují. Filtrací se zlepšuje i trvanlivost vína v lahvích, protože se zachytí nejen kalové látky, ale i podstatná část kvasinek a bakterií.

U nás používáme hlavně filtrů asbestových, jejichž vložky jsme dováželi z ciziny. Teprve loňského roku začal jistý závod vyrábět místo hobrových desek asbestové vložky do vinných filtrů.

Tím jsme se stali nezávislými na dovozu z ciziny.

Závod sám byl postaven z dřevěných trámků, při čemž stropy a stěna byly z desek "Hobra". Celý objekt byl tedy z hlediska požární ochrany hořlavý.

Jednoho dne zapomněl elektroúdržbář ve své dílně na pracovním dřevěném stole vypnout elektrický vařič a odešel domů. Vařič propálil po několika hodinách desku stolů a zapálil celý stůl. Poblíž stolu stál nepoužívaný olejový transformátor výkonu 100kVA, na který byl dříve připojen velký motor papírenského brusu. Když začala hořet i podlaha místnosti, roztrhla se vzniklým žárem nádoba olejového transformátoru a hořící olej podstatně oživil dosavadní požár. O požáru v uzamčené údržbářské dílně dosud nikdo nevěděl a závod pracoval dále v druhé směně.

Vedle dílny, oddělené jen přepážkou z hobry, byla hlavní rozvodna celého závodu. Dělicí stěna prohořela a požár se přenesl do hlavní rozvodny. Zde bylo pět statických olejových kondenzátorů výkonu 35kV Ar. I jejich olejové nádoby roztrhl tlak způsobený žárem a vyteklý olej dále rozšířil oheň, který zničením hlavního rozvaděče vyřadil celé elektrické zařízení závodu z provozu. Teprve tím bylo osazenstvo upozorněno na požár a začalo marný boj s rychle se šířícím ohněm. Požár v tak hořlavém objektu nebylo lze dostupnými prostředky lokalizovat a tak prakticky celý závod lehl popelem. Veškerá vina byla vyšetřující komisí svalena na elektroúdržbáře, který kajícně doznal, že zapomněl v dílně vypnout elektrický vařič.


Rozbor v roce 1959
Údržbář je jistě vinen vznikem požáru, který způsobil svou neopatrností. Je však také vinen tím, že požár měl tak katastrofální následky? Požár se mohl tak nebezpečně rozšířit jen následkem několika vážných přestupků proti předpisům o požární ochraně i proti předpisům o bezpečnosti elektrických zařízení.

Z údržbářské dílny měl být již dávno odstraněn nepoužívaný olejový transformátor! Neměl tam být vlastně nikdy ani umístěn, protože měl hořlavé okolí a chyběla mu předepsaná jímka pro vytékající hořící olej. Rovněž stěna hlavní rozvodny nesmí být z hořlavého materiálu. V hořlavém prostředí jsou statické kondenzátory s olejovou náplní vždy jistým nebezpečím. Samy sice požár nezpůsobí, ale jejich nádoby se často roztrhnou tlakem vyvolaným teplotou při požáru. Vytékající olej pak vydatně podpoří a rychle rozšiřuje požár. Nádobu také roztrhne výbuch, který vznikne, když se při žáru dostane do transformátoru vzduch, který vytvoří výbušnou směs s uhlíkovými parami nebo se vzniklým vodíkem.

Kondenzátory by měly mít odtok oleje. V odtoku se (za mříží) uhasí hořící olej.

Ani organizace strážní a dozorčí služby nebyla patrně na výši, protože jinak by musel být požár zpozorován mnohem dříve. Hořící olej vydává totiž množství velmi hustého čadivého dýmu a ten musel z údržbářské dílny někudy unikat.

Autor: František Soukup
Článek je ukázkou knihy Elektřina slouží i škodí.



Setkáváte se i vy s nepořádkem, který může zapříčinit rozšíření požáru?
Podělte se s námi o své zkušenosti v níže uvedené diskusi!
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.