Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

UČEBNICE EVP#4: ...

Čtvrtý díl učebního textu je určen pro pracovníky pověřené prováděním ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 413
Bazar
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

HROBAŘ: Požár na sportovním hřišti


Document Actions
HROBAŘ: Požár na sportovním hřišti
Proč neřešit časté přepalování pojistek jejich zesílením? O tom vypráví tento příběh o fotbalovém zápase, který se odehrál před již více jak půlstoletím. V zápase běžela již 38. minuta a byl stále nerozhodnutý. Když pak domácí tým zasadil svým protivníkům první vedoucí branku, publikum jej odměnilo hřmotným jásáním, potleskem a dupáním. Co udělali tyto otřesy se starou elektroinstalací v kabině domácích hráčů?
Autorský článek, ze dne: 13.08.2015
reklama


Mějte prosím na paměti, že tento příběh se odehrál před rokem 1959! Tehdejší elektroinstalace nebyly tak bezpečné jako dnes. V každém případě si vezměte ponaučení!
-

Byla již 38. minuta druhého poločasu a stav byl stále ještě nerozhodný. Byl to vlastně úspěch pro domácí fotbalové mužstvo, protože hosté byli podle „papírové formy“ zřejmými favority.

Ale říkejte to místním fanouškům, ti chtějí vidět padat branky! Konečně se dočkali. Macháček, ač tísněn robustním obráncem hostů, přicentroval volnému Bychovi a ten krásnou ranou pod tyč umístil první a vedoucí branku domácích.

Na hřišti i tribunách vypuklo nadšení. Lidé jásali, tleskali, dupali a domácí rozhlas přehlušoval všechen ten hřmot rychlým a celkem bezpředmětným líčením událostí poslední minuty.

Náhle se hlasatel odmlčel a po chvilce ticha vykřikl: „Hoří!“ Vzápětí však uklidňoval obecenstvo, aby zůstalo na svých místech, že nehrozí žádné nebezpečí, zápas že však bude na několik okamžiků přerušen.

Z kabiny domácích hráčů se ze dveří a oken valil hustý dým. Hráči tam měli své šaty a věci. Není proto divu, že nechali fotbalu a běželi zachraňovat, co se dá. Ve zmatku nikdo nenašel klíč od kabiny a dveře byly zamčené. Hráči tedy svými těly mocným náporem dveře vyrazili. Každý stačil ještě vynést balík vlastních nebo i cizích svršků. Oheň však již nedovolil opět vniknout do hořící kabiny. Za chvíli vjel na hřiště místní požární sbor a začal hasit. Požár se podařilo uhasit, ale kabina vyhořela a s ní i uložené dresy domácích hráčů, kopačky, bradla a hrazda. Celková škoda byla 18.000 korun.

Příčina požáru byla skutečně neobvyklá — příliš bouřlivé nadšení nad gólem domácího mužstva.


Rozbor v roce 1959
Komise odborníků, která vyšetřovala příčinu požáru, zjistila: V kabině byla elektrická instalace v tak katastrofálním stavu, že když venku někdo zadupal nebo přibouchl trochu dveře, okamžitě se přepálily pojistky. Vodiče byly na některých místech již téměř obnaženy a při každém otřesu se porůznu dotkly a způsobily zkrat. Správce bydlící na hřišti chtěl mít pokoj od stálé výměny pojistek, a proto je den předtím řádně zesílil.

Lavinovité nadšení a dupot diváků způsobily pak v elektrickém vedení v šatně domácích řadu zkratů, které zesílené pojistky prostě nevypnuly. Výsledkem musel být jedině požár!

Zápas se dohrál s hodinovým zpožděním za účasti vytrvalců, kteří trpělivě vyčkali uhašení požáru.

Elektrická instalace v dřevěné šatně by nevyhovovala předpisům, ani kdyby byla jinak v bezvadném stavu. Plášťové trubky byly nad stropem i pod podlahou, procházely dřevěnými stěnami a elektrický proud nebyl vypínán, když v šatně nikdo nebyl. Již dlouho byly však trubky úplně rozpadlé a přelámané a vodiče měly místy opadanou isolaci. Ponechat takovou instalaci pod napětím a bez dozoru, bylo z hlediska předpisů trestuhodné. A trest se skutečně dostavil!

I s chatrným a přestárlým elektrickým zařízením lze v nejnutnějším případě udržet ještě provoz, ale jen jsou-li hasicí prostředky po ruce, je-li trvalý dozor při provozu a je-li jištění pečlivě provedeno pojistkami podle norem. Bez trvalého dohledu nesmí být takové zařízení nikdy pod napětím.

Autor: František Soukup
Článek je ukázkou knihy Elektřina slouží i škodí.


Znáte podobný případ ze své praxe?
Podělte se s námi v níže uvedené diskusi!
 
 
 
 
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 4)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních pancéřových trubek se častěji používá sloveso protáhnout než vložit. Kdy tedy lze do trubky vedení vložit? Kdy takovou možnost využijeme? Opravdu jde o jednoduchý princip mechanismu? Musí to být cenově dostupné, snadné, rychlé, bez nutnosti použití nestandardních nástrojů. Pro použití v praxi je důležité také snadné pořízení u velkoobchodních distributorů. Který takové zboží nabízí?
Rekordní počet online odborných vystoupení letos vytvořil tým DEHN Česká a Slovenská republika. Co myslíte, jaké mělo české technické zastoupení předpoklady a technické možnosti? Kolik odborníků zastupuje značku DEHN u nás? Jakou máte představu o odborných znalostech z oblasti ochrany před bleskem a přepětím pracovníků DEHN a jejich znalostech v oblasti mediálních dovednostech a technickém zabezpečení pro novodobé publikování? V tomto článku naleznete nejen přehled všech letošních dílů eDEHN, ale i vysvětlující komentář vzdáleně připojeného Jana Hájka ...
OEZ Letohrad není jen výrobce přístrojů, ale ke svým výrobkům poskytuje také služby. Tou zásadní je servis. Na podrobnosti z první ruky jsme se obrátili na vedoucího servisních služeb, Miroslava Uhra. Co nás zajímalo? Jaké přístroje lze v dnešní době servisovat? Má servis OEZ nějaké výhody, proti konkurenčním dodavatelům? Vozí s sebou technici při výjezdu i celý náhradní jistič? Jak technici můžou vědět k jakému případu jedou? Jak moc budou moderní technologie pomáhat servisu jističů do budoucna? Celou reportáž sledujte v tomto článku!
Největší tok odborných informací EATON se v roce 2020 odehrál na internetu. Produktoví specialisté si v krátkých blocích připravili nejen novinky v sortimentu značky, ale praktické informace pro návrh, projektování a také následnou revizní činnost. Čeho se obsah týkal? Proudové chrániče, rozvaděče, software Pavouk, UPS a zálohování, frekvenční startery, měniče, selektrivita jističů, nebo bezdrátová instalace xComfort ... Krátký přehled vzdělávacích a produktových webcastů EATON v roce 2020 naleznete v krátkém článku ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Pravděpodobně nejobsáhlejší katalog možností jak uložit vedení do podlahy. Letošní produkce sloučené značky OBO Bettermann a Ackermann se jeví jako nejkompletnější nabídka kterou můžeme na našem trhu potkat ...
Docela často můžeme řešit případ ozvučení škol. To se děje buďto celkově - plošně po celé škole anebo jen v podobě lokálního ozvučovacího systému pro tělocvičny či specializované učebny. Proto se podívejme, jak se dá takové ozvučení v dnešních podmínkách řešit.
V dalším díle seriálu, který seznamuje čtenáře se současnými moderními možnostmi v oblasti plošného ozvučování, navštívíme exteriér, konkrétně sportovní areál, tedy kombinaci hřiště - tribuna, ale také např. lyžařskou sjezdovku nebo tenisové kurty. V tomto článku se podíváme na to, jak je to s dimenzováním takového systému a jeho komfortem.
Podívejme se nyní na ozvučení prodejen, které můžeme řešit dvojím způsobem, podle toho, zda ozvučení má být hlasité, nebo spíše jen jako zvuková kulisa. Toto má vliv na výběr nejenom buzení, ale i samotných reproduktorů a jejich umístění ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933