Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Nové ...

One Fits All - Pfannenberg představuje 2 novinky ze svého portfolia. ...

To nejlepší z ...

K neustálým dotazům z čeho se učit ke zkouškám už máme ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 318
Bazar
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • ... ptá se nejeden uživatel systémové instalace, kterou její výrobce přestal podporovat. A to již z jakéhokoliv důvodu. Zánik společnosti, zrušení projektu nebo třeba i neschopnost reakcí v požadovaných časech. Je tedy xComfort řešením? Jaká je vazba ...

HROBAŘ: Dvoužilový přívod je pouze pro svéprávné


Document Actions
HROBAŘ: Dvoužilový přívod je pouze pro svéprávné
Dvoužilové prodlužovací přívody nemusí být při použití zločinem. Naopak existuje mnoho případů, kde tento levný prodlužovák je opravdu dostačující. Pokud ovšem přijde se svým ekonomickým řešením koumák, nemusí to být vždy bezpečné. Bohužel v ohrožení jsou především ti, co nic zlého netuší a pouze se dotknou ...
Vilém Gracias, ze dne: 9.05.2012
reklama

"Franto, proč když se dotknu toho PC tak mně brní ruka? Není tomu něco?" Ptá se Jana na pracovišti odbytu. František procedí mezi zuby: "To je zase nějaký bug našich elektrikářů, mají stále plnou hubu řečí o normách, ale skutečnost je jiná." Byl to však právě František, který vyměnil přívod. Naznal, že ten původní bílý, třížilový bude více slušet jeho garáži.
 

Již v minulosti se zde psalo o dvoužilových prodlužovacích přívodech, které se začaly množit jako houby po dešti v různých supermarketech.


 

Podívejme se na tento prodlužovák ze dvou pohledů.

Rozumný uživatel
Tedy patrně takový, který je technicky obeznámen, tedy je osobou přinejmenším poučenou, ne-li přímo znalou. Uživatel, který respektuje doporučení výrobce a neznehodnocuje výrobek ke svému prospěchu na úkor jiných. Připusťme, že taková skupina obyvatel existuje.

Nesvéprávný uživatel
Tato skupina je nám známá velice dobře. I když je tato skupina tvořena především uživateli s nižším vzděláním, nemohu si odpustit střelbu do vlastních řad. Kolega z našeho ústavu byl odhalen! U vidlice jednoho měřícího přístroje (třídy I.) jsme našli právě tuto prodlužovací šňůru. Jak jinak, než s vyštíplými výstupky! Na jeho obranu musím říci, že to nemusel provést nutně on, ale někdo jiný z profesorů.

Ovšem jde o naprosto běžnou praxi. Tento prodlužovák potkáváme snad úplně všude. Na zahradách, stavbách, montážích ... A z 90% s vyštípnutými výlisky.

Nebezpečí spatřuji ve snadném odstranění. Já jako "kolemjdoucí" uživatel se opřu o spotřebič třídy I., který by měl být vodivě spojen s ochranným kolíkem zásuvky.

A co na to ČOI?
Výrobek primárně obsahuje výlisky zabraňující vsunutí vidlice spotřebičů třídy I. Skutečnost, že uživatel výlisek odstraní není předmětem hodnocení tohoto ústavu.

Poučení
Než se dotknete jakéhokoliv spotřebiče, prověřte způsob jeho připojení do sítě!

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 16)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Předností je nový ergonomický design, který umožňuje snadnou instalaci. Řada domovních přístrojů Mureva Styl dokazuje, že venkovní zásuvky a vypínače mohou být nejen funkční ale i atraktivní na pohled. Co zásadního tato řada přináší? Průhledný kryt pro snadné rozlišení vypínače a zásuvky. Technologie Smart LED pro snadnou orientaci ve tmě. Zásuvky, spínače a tlačítka mohou být snadno osvětleny pomocí přídavné LED kontrolky typu plug-and-play. Jednoduché zapojování. Standardní spínač lze jednoduše přeměnit na tlačítko pomocí pružinového mechanizmu a pomocného polohovacího nástroje ...
Tajemství rychlé práce i tak zručného elektrikáře. Zručnost není pouze otázkou hbitých prstů, ale také dostatečných vědomostí, co a kdy použít za nástroj. Například odizolovací nářadí Quickstrip, nářadí k upevnění krycích dutinek pro laněné vodiče ...
Jste revizní technik a poohlížíte se po vhodném měřícím přístroji, jenž by více zefektivnil vaši práci a ušetřil cenný čas? REVEXprofi je zajímavý přístroj, který získal již několik ocenění. Je určen ke kontrolám a revizím elektrických spotřebičů a pracovních strojů dle ČSN 331610 a ČSN EN 60204-1.
Novinka společnosti SEZ - bezšroubová řada LEADER PLUS - byla vůbec poprvé představena letos na veletrhu ELOSYS. Tato produktová řada přináší atributy moderního řešení, vycházejícího z požadavkům uživatelů i trhu ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933