Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Servisní služby ...

Jaké materiály se používají pro připojování jističů nebo uvnitř ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Co chcete dnes sledovat?
Co má Elektrika připravovat prioritně?
Základy elektrotechniky
Recenze knih
O elektrotechnicích v praxi
Krátké zprávy
Videoreportáže
Živá vysílání
Historické souvislosti
Záznamy živých vysílání
Podcasty, audioverze
Článek o novinkách
Diskusní témata
Rozhovory
Osobní setkávání
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 33
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Koho v každodenní praxi oslovují spojky, víka žlabu, trapézové úchyty, konzoly, stojiny, stropní držáky závitových tyčí, závitové tyče, závěsy, L-nosníky, zemnící spojky a třeba C-nosníky, pak může vytušit, že tento informační materiál se může hodit ...

Foxtrot řídí kongresové patro holandského hotelu Van Der Valk Veenendaal


Document Actions
Foxtrot řídí kongresové patro holandského hotelu Van Der Valk Veenendaal
S řídicím systémem Tecomat Foxtrot se setkáváme především v souvislosti s řízením silnoproudé instalace. Foxtrot je ale plně programovatelný systém, který může pomocí komunikačních portů ovládat také celou řadu slaboproudých subsystémů a dát jim navíc jednotný styl ovládání přes dotykové grafické rozhraní. Podívejme se tentokrát na jednu z nejnovějších instalací holandské firmy B&R Design.
Autorský článek, ze dne: 4.06.2015


V prosinci loňského roku byl otevřen nový hotel řetězce Van Der Valk u města Veenendaal v Holandsku. Je to nová a nepřehlédnutelná dominanta u dálnice A12 do Amsterdamu. Foxtrotu, resp. trojici Foxtrotů a patnácti dotykovým displejům, je zde svěřeno kompletní řízení 15 sálů a salónků v kongresovém patře hotelu. V každém sále má předsedající po ruce dotykový panel vestavěný do přenosného stolu. Přes něj a fakticky přes Foxtrot v rozvaděči v technické místnosti může individuálně ovládat osvětlení, může si předem sestavit několik vlastních osvětlovacích scén. Dále odtud ovládá zastínění oken, žaluzie oddělující sál od chodby, projekční plátna, projektory a jejich výtahy zabudované do podhledu a samozřejmě i vnitřní klima - teplotu a větrání. Předsedajícím ve všech sálech najednou může asistovat hotelový personál, který má operativní přehled a přístup do systému každého sálu přes vlastní přenosný tablet. Přes tento tablet také přiděluje pouhým stiskem tlačítka rozhodnutí, ve kterém prostoru bude který bezdrátový mikrofon aktivní v přehledné matici všech sálů a všech mikrofonů.


Přímo nad hotelovým parkovištěm je patro s restauracemi,
nad nimi je kongresové patro s patnácti sály ovládanými trojicí Foxtrotů


V této aplikaci se výrazněji než kde jinde uplatnila volná programovatelnost všech komunikačních kanálů Foxtrotu. A stejně tak individuální programovatelnost ovládacích grafických webových stránek Foxtrotu. Povely personálu z tabletu nebo povely dočasných uživatelů sálu na fixních dotykových panelech jsou převáděny Foxtrotem na povely po síti LAN do audio přepínače a zesilovačů firmy Base a do video přepínačů firmy CYP. Povely týkající se osvětlení překládá do kódů, kterým rozumí svítidla a stmívače firmy Helvar.


Audio/video rozváděč s trojicí Foxtrotů instalovaných ve spodní části. Nad nimi pole řízení
bezdrátových mikrofonů. Shora jsou dva vícekanálové audiozesilovače a audiomatice BOSE
pro směrování audio signálu podle potřeby do kteréhokoliv sálu.
Stejně tak lze směrovat i videosignál. K tomu slouží dvě videomatice CYP umístěné níže

Jiné povely vyžaduje subsystém vytápění, ventilace a klimatizace od firmy Siemens, jiné systém řízení rolet a žaluzií, který dodala firma Somfy. Pro automatické řízení klimatu sálů si Foxtrot sám čte předpokládaný časový plán obsazenosti všech sálů z rezervačního systému iTesso. Foxtrot také snímá senzory na shrnovacích stěnách. Jsou tu totiž dva velké sály. Každý z nich lze provozovat jako jeden, jako dva nebo jako tři samostatné prostory. Tomu musí odpovídat i synchronizace ovládání všech zařízení a vnitřního klimatu, což opět zařídí systém Foxtrot.


Veškeré vybavení sálů lze jednotlivě ovládat jak
z fixních dotykových displejů na předsednickém
stolku, tak zároveň z přenosného tabletu


Na tomto příkladu je vidět, že se Foxtrot neztratí ani tam, kde mu není svěřeno přímé ovládání světel, žaluzií, vytápění atd. přes vlastní vstupy a výstupy a sběrnicové prvky. Povely rozdá jiným subsystémům po komunikačních linkách.


Distribuce audiosignálu z bezdrátových mikrofonů
vyžaduje kvalitní kabeláž a propojení konektory

Díky pečlivé projekční, montážní a především programátorské práci holandské firmy B&R Design, která patří mezi špičku v tvorbě vlastní grafiky a vlastních ovládacích stránek, systém funguje od prvního spuštění tak, jak si zákazník zadal a k jeho plné spokojenosti při rutinním provozování.


Rozvod výsledného audio- a videosignálu je z HDMI převáděn převodníky firmy
CYP na moderní standard HDBT a do sálů veden po UTP kabelechAutor článku: Jaromír Klaban, TecoPOKUD PRACUJETE V OBORU,
můžete si o aktuální papírový katalog
produktů TECOMAT Foxtrot zažádat
NÍŽE UVEDENOU OBJEDNÁVKOU.
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Teco a.s .
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Co se dělo v době hygienických opatření ve vývojovém a výrobním prostředí kolínského TECO jsme věděli přesně. Pro tuto značku, stejně jako pro jiné, padla všechna plánovaná setkání na neurčito. A tak jsme spolu připravili několik vzdálených setkání. Při každém z nich se věnujeme určité oblasti využití výkonné jednotky FOXTROT ... pokud majitel domu přemýšlí o chytré elektroinstalaci ... jaké je uplatnění FOXTROTu v průmyslu ... uplatnění FOXTROTu v projektech bytových domů ... jak umí FOXTROT řídit veřejnou, elektromobilní a fotovoltaickou energii ... všechny díly můžete sledovat zde!
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933