Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: ELEKTRO: Víte, proč jsou normy drahé, resp. za peníze? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 26.06.2007
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

ELEKTRO: Víte, proč jsou normy drahé, resp. za peníze?


ELEKTRO: Víte, proč jsou normy drahé, resp. za peníze?
Víte, proč jsou vlastně normy drahé, resp. za peníze? Protože jsou nezávazné! Jestliže by byly závazné, povinné, jako před rokem 89, kdy byly normy levné ...
ze dne: 26.06.2007

Slovo šéfredaktora, časopis Elektro 4/2007

Víte, proč jsou vlastně normy drahé, resp. za peníze? Protože jsou nezávazné! Jestliže by byly závazné, povinné, jako před rokem 89, kdy byly normy levné, platila by pro ně základní podmínka volné dostupnosti. Zkrátka tradiční právní princip.
Problémem je odpověď na otázku, co mělo být hlavním účelem "znezávaznění" norem? Aby se uvolnil prostor pro pohyb zboží, lidí a zkušeností, nebo aby se normy staly byznysem? To první jaksi primárně, to druhé ... jaksi sekundárně.

Zákony, jako základní předpisy, jsou co do právní síly (téměř) nejvyšším stupněm společenských pravidel. Nad zákonem-předpisem může být, sláva bohu, ještě mravní zákon (a to jsem ateista!). Zákony jsou závazné, a proto přístupné zdarma, ale i proto neznalost zákona neomlouvá.
Mravní hledisko brání "kšeftovat" se zákony. Ale v případě norem se kšeftovat může, protože norma není zákon, je to pouze profesní pravidlo, jakkoliv důležité. Norma je informace, a tedy zboží.
Fajn, souhlasím tedy s tím, že za normu-informaci mám platit. A jak a komu za normu platím? Platím notně a platím ČNI. ČNI, tvůrce norem, ustanovil a zřídil stát. Údajně s tím, že si má ČNI na sebe vydělat. Ejhle, jak progresivní přístup státu!

ČNI se v podmínkách tržního hospodářství v podstatě distancoval od poradenské a konzultační činnosti v oboru norem. Neboť postaru se přece žít nedá. Je na mně, elektrotechnikovi, abych si k zakoupené normě jakoukoliv další informaci, konzultaci, posouzení, výklad apod. koupil, resp. zaplatil - na školeních a seminářích, zakoupením literatury nebo konzultace, zaplacením hesla pro vstup na odborný server atd. Všechny tyto poplatky jsou zatíženy daní, kterou jako elektrotechnik bažící po vzdělání zaplatím. Daní jsou však ve svém hospodaření ještě zatíženy všechny firmy, od kterých jsem literaturu, školení... a další koupil.
A já také platím státu daně, a vysoké daně! Činnost státního ČNI - tvorbu normy - jsem už tedy zaplatil z daní. Norma.je úřední dílo, dodržování jehož ustanovení jsou státními institucemi vyžadována, a to dokonce pod sankcemi. Svobodná možnost "nedodržovat normu" je pouze hypotetická. Navíc podle zákona není úřední dílo, zejména právní předpis nebo opatření obecné povahy (norma!), chráněno autorským právem. Nárok na další poplatek za prodej normy tedy ČNI nemá.

Ještěže jako elektrotechnik chápu, že zaměníme-li sekundár za primár, stroj bez uzardění funguje i nadále.

Cena časopisu je 48,-Kč, celoroční předplatné  stojí 576,-Kč včetně poštovného.
Objednat lze pohodlně níže uvedeným formulářem!

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
FCC PUBLIC s.r.o. - Pod vodárenskou věží 1143/4, Praha 8 - 296 583 011 - public@fccgroup.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.