Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Fáze vlevo nebo vpravo, v čem tkví nebezpečí? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 12.01.2009
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Fáze vlevo nebo vpravo, v čem tkví nebezpečí?


Fáze vlevo nebo vpravo, v čem tkví nebezpečí?
Věčná polemika zapojení vodičů v zásuvkách. Historicky zapojujeme fázi vlevo, ale ne všechny názory elektrotechniků jsou v souznění s ČSN. Proč ale fáze vlevo? Proč se tehdy nezapojovala třeba vpravo? Byl k tomu nějaký důvod?
Jaroslav Borovec, ze dne: 12.01.2009

Věčná polemika zapojení vodičů v zásuvkách. Historicky zapojujeme fázi vlevo, ale ne všechny názory elektrotechniků jsou v souznění s ČSN. Proč ale fáze vlevo? Proč se tehdy nezapojovala třeba vpravo? Byl k tomu nějaký důvod?

Od roku 1933 se v normativních předpisech objevuje zapojení fáze na levou dutinku. Ve Francii, kde používají stejný systém s kolíkem, je ovšem zapojení opačné. Staré zapojení zásuvek bylo v provedení, které vidíme na níže uvedených obrázcích.

Ve starých dvoužilových instalacích "nulováním" se přivedl černý (hnědý) fázový vodič na levou dutinku a zeleno/žlutý (pracovní a ochranný) vodič nejdříve na svorku ochranného kolíku a pak na pravou dutinku zásuvky.
Dnes se stejná zásuvka připojí třemi vodiči podobně s tím, že není již ochranný a pracovní vodič společný. Tedy zeleno/žlutý vodič na ochranný kolík a modrý pracovní na pravou dutinku zásuvky. Z uvedené změny vyplývá, že se ochranný prvek oddělil od pracovního obvodu.

Co již nehrozí?
Ve starých instalacích se stávalo, že se zeleno/žlutý vodič PEN přerušil a na spotřebičích třídy I. se objevilo napětí na kostře. Tato situace se díky rozdělení společné funkce PEN vodiče (pracovní i ochranné) prakticky zcela vylučuje.

Co naopak hrozí?
Pokud se ochranný vodič přeruší, pak až do případné revize na takovou závadu nikdo nemusí přijít. Samozřejmě hrozba přerušení (dnes již) měděného vodiče za stejných podmínek jako ve starých hliníkových instalacích je minimální. Ovšem je to jeden z důvodů, proč dělat pravidelné kontroly i v nepodnikatelských prostorech.

Ale zpět k zapojení fázového vodiče vlevo.
Co všechno hrozí, pokud bude fázový vodič na pravé straně? Někteří výrobci plynových kotlů počítají s fázovým vodičem vlevo. U špatně zapojených prodlužovacích přívodů může znamenat fáze vpravo také fázi na obalu spotřebiče! Pokud vás zajímají další názory pročtěte si tuto diskusi ...!

Koho zajímá proč máme kolík a ne Schuko jako v Německu a Rakousku, čtěte a sledujte tento článek.

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.