Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Levné Elektrovýpočty 4.1 (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 7.11.2003
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Levné Elektrovýpočty 4.1


klim_vypo_1.jpg
David Klimša přináší další levnou pomůcku! Jakou hodnotu pojistky použít při jištění kabelu? Jak velký bude úbytek napětí na konkrétním vedení? Jaká je maximální impedanční smyčka? Tyto otázky řeší klimšův software opravdu jednoduše......
David Klimša, ze dne: 7.11.2003

Program Elektrovýpočty 4.1 slouží revizním technikům, projektantům a elektrikářům k rychlé odpovědi na otázky:
• jakou pojistku použít při jištění kabelu
• jaký bude úbytek napětí na vedení
• jaká maximální impedanční smyčka je dovolena pro daný jisticí prvek

Program pro stanovení impedančních smyček používá největší existující databázi jisticích prvků. Zahrnuje výrobky OEZ, Moeller, ABB, Schrack, Hager, Schneider a další. V plug-inech (vestavných modulech) lze nalézt i graficky znázorněné jak vypínací, tak I2t charakteristiky těchto prvků. V plug-inech budou přibývat i programy, které jsou pro praxi v elektrotechnice potřebné.

Samotná část řešící impedanční smyčky, počítá s časy 0,2 – 0,4 – 0,8 a 5s. Jako jediný v ČR umí program vypočíst také výsledky s přihlédnutím na oteplení vedení při poruše a bere v úvahu i chyby měřicích přístrojů. Výsledkem jsou hodnoty Zsv /pro projektanty) a Zsm (pro revizní techniky). Program hned přidává informaci i o maximálních odporech ochranných vodičů pro pospojování a informaci o maximálním Zpe. Tuto hodnotu, která se v praxi těžko ověřuje, převádí na Zs, které revizní technik stejně měří.

Dalším programem obsaženým v Elektrovýpočtech 4.1 je Jištění kabelů 1.0 a 2.0. Starší program je postaven na základě ČSN 33 2000-5-523 z roku 1994 a 2.0 je podle ČSN z roku 2003. Údaje do programu lze zadat velmi jednoduše a výsledkem je přiřazení vhodného jisticího prvku.

V další části nazvané Jištění vedení proti zkratům, program řeší jištění vedení proti zkratovým proudům.

Stejná je jednoduchost zadání a rychlost výsledku. V programu lze najít i část , která počítá úbytky na vedení.

Samozřejmostí je možnost zadání cosFi a přepočtu na provozní teplotu kabelů. Všechny části programů pracují s kabely do průřezu alespoň 240mm2.. Nechybí ani podrobný a přesto přehledný manuál. Program si lze stáhnout z internetu a vyzkoušet si jej při 20-ti spuštěních. (Zde!)


TEXT Z OBLASTÍ
  • Pomůcky
  • Software

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.