Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Nová svorka WAGO ...

Řada páčkových svorek 221 má další praktický přírůstek! INLINE je část ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Co chcete dnes sledovat?
Co má Elektrika připravovat prioritně?
Základy elektrotechniky
Recenze knih
O elektrotechnicích v praxi
Krátké zprávy
Videoreportáže
Živá vysílání
Historické souvislosti
Záznamy živých vysílání
Podcasty, audioverze
Článek o novinkách
Diskusní témata
Rozhovory
Osobní setkávání
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 49
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Pardubický výrobce datových rozvaděčů má také ve své nabídce různá provedené kabelových žlabů. Pokud máte do projektu převážně IT systémy, lze uvažovat nad jediným dodavatelem datových skříní i kabelových tras. Tento výrobce patrně nemdisponuje ...

ETS již v češtině!


Document Actions
ETS již v češtině!
Po dvacetileté praxi s používáním KNX systémových instalací je projekční software ETS k dispozici konečně také v českém jazyce. Znamená to odstranění nejpodstatnější překážky v rozšíření softwaru i mezi ty projektanty a elektroinstalatéry, kteří odmítají cizojazyčné softwary anebo pro něž je používání anglického nebo německého jazyka poněkud obtížnější.
Josef Kunc, ze dne: 7.01.2013
reklama

Po dvacetileté praxi s používáním KNX systémových instalací je projekční software ETS k dispozici konečně také v českém jazyce. Znamená to odstranění nejpodstatnější překážky v rozšíření softwaru i mezi ty projektanty a elektroinstalatéry, kteří odmítají cizojazyčné softwary anebo pro něž je používání anglického nebo německého jazyka poněkud obtížnější.

Těsně před Vánocemi 2012 byla na stránkách Mezinárodní asociace KNX zveřejněna aktualizace projekčního softwaru ETS 4.1.6, obsahující i čtyři nové jazykové verze: češtinu, finštinu, portugalštinu a turečtinu. Tím se rozšířil počet volitelných jazyků pro práci s tímto programovacím nástrojem na nynější počet 17, jak je vidět na obr. 1.

 

Obr. 1: Nastavení jazyka pro práci s ETS

Nyní tedy každý specialista zabývající se projektováním nebo dodávkami komplexních elektrických instalací v budovách může skutečně bezproblémově využívat jedinou celosvětově normalizovanou systémovou instalaci KNX. Navíc, při nutnosti uplatňovat i evropskou normu EN 152 32 „Energetická účinnost budov – Dopady na automatizaci budov, ovládací a řídicí systémy budov“. Podle ní musí být od letošního roku vydávány energetické štítky pro budovy, v závislosti na jejich vybavení řídicími systémy majícími vliv na hospodaření s energií, vedle štítků vydávaných ve vazbě na stavební řešení budovy.

Zmíněná norma nedovolí např. zařadit do tříd A nebo B takové komerční objekty, které nejsou vybaveny automaticky řízenými venkovními lamelovými žaluziemi. Jejich činnost v objektech třídy A i B ovlivňuje i spotřebu energie pro osvětlování, vytápění a chlazení. Objekty nevybavené systémovou instalací nelze ani zařadit do těchto vyšších tříd, jsou to budovy energeticky neúsporné.

Jak získat software ETS?
Na první pohled se nemusí jevit cesta k němu jednoduchá. Je totiž nezbytné mít vtvořený tzv. osobní účet (bezplatný) na stránkách https://onlineshop.knx.org (tyto stránky nejsou v češtině), k čemuž postačí vyplnit potřebný přihlašovací formulář. Poté již získáváte zákaznické číslo. K přihlášení na účet je potřebné vždy zadat toto číslo (nebo e-mailovou adresu, která byla uvedena v přihlašovacích údajích) a vámi zadané heslo, které můžete kdykoli změnit.

Poté již lze bezplatně stáhnout software ETS (obr. 2) a následně jej nainstalovat. Pak již bude fungovat v demo verzi, v níž je možné do databáze uložit libovolný objem produktových dat. Avšak vytvářet, programovat a diagnostikovat lze projekty obsahující vždy nejvýše tři přístroje, což je pro získání základních zkušeností a pro ověření práce s tímto pracovním nástrojem sice vyhovující, ale pro jeho skutečné použití zcela nepostačující.

 

Obr. 2: Stažení softwaru ETS z osobních stránek na onlineshopu KNX

Práci s alespoň malými projekty systémových instalací (s využitím nejvýše 20 přístrojů) dovoluje tzv. „školní“ verze – ETS4 Lite. Zakoupit časově neomezenou licenci na tuto variantu softwaru je možné za 100€. Je ovšem možné získat ji i bezplatně za předpokladu úspěšného absolvování krátkého internetového kursu (e-Campusu) s přístupem přes svůj osobní účet – obr. 3. Tento kurs je k dispozici i v češtině.

 

Obr. 3: Přístup ke krátkému internetovému kursu KNX

Za nákup časově neomezené licence na software ETS4 Professional, dovolující vytvářet, programovat i diagnostikovat libovolně rozsáhlé systémové KNX instalace, může být vynaložena částka 900€ (při upgradu z ETS4 Lite 800€). Přídavnou slevu ve výši 125€ získává každý účastník základního kursu, který úspěšně absolvoval závěrečné testy v některém z certifikovaných školicích center. Pohled do jednoho z těchto zařízení je na obr. 4.

 

Obr. 4: Pohled do školicího centra v ABB s.r.o. Elektro-Praga Jablonec nad Nisou

Literatura:


[1]    www.knx.org
[2]    www117.abb.com
[3]    onlineshop.knx.org
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 3)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Tým specialistů dceřinné společnosti RITTAL v Česku ve Zdibech u Prahy, připravil na první pololetí roku 2021 sérii odborných přednášek. Ty budete moci sledovat prostřednictvím veřejného webcastu vysílaného ze studia RITTAL prostřednictvím portálu Elektrika. Z témat můžete očekávat například: obráběcí centra BC a LC, praktická ukázka návrhu vhodné technologie chlazení rozvaděčů s programem Therm, venkovní rozvaděčové skříně a jejich klimatizace, monitorivání nejen IT systémů - systém CMC III, konfekcionování vodičů - poloautomaty a automat WT, chlazení okolním vzduchem (ventilátory, výměníky vzduch/vzduch, regulace) ... Plánovaná data pořadů sledujte v přehledu!
Co se dělo v době hygienických opatření ve vývojovém a výrobním prostředí kolínského TECO jsme věděli přesně. Pro tuto značku, stejně jako pro jiné, padla všechna plánovaná setkání na neurčito. A tak jsme spolu připravili několik vzdálených setkání. Při každém z nich se věnujeme určité oblasti využití výkonné jednotky FOXTROT ... pokud majitel domu přemýšlí o chytré elektroinstalaci ... jaké je uplatnění FOXTROTu v průmyslu ... uplatnění FOXTROTu v projektech bytových domů ... jak umí FOXTROT řídit veřejnou, elektromobilní a fotovoltaickou energii ... všechny díly můžete sledovat zde!
Bezdrátový systém xCOMFORT se těší stále větší oblibě. Instalace není podmíněna nepříjemným sekáním a je realizovaná podstatně snadněji než konkurenční, vyžadující metalickou sběrnici. A vzhledem k povaze jeho konstrukce je celkem jasné, že je prezentován i ve virtuální sféře. Osobní kontakt je bezpochyby velice důležitý, ovšem ty zásadní znalosti lze nastudovat apriori, tedy předem. Pokud se rozhodnete pro domácí samostudium, pak můžete počítat s tím, že xCOMFORT je opravdu nablízku. Zde jsme připravili přehled loňské dávky vědomostí ...
Největší tok odborných informací EATON se v roce 2020 odehrál na internetu. Produktoví specialisté si v krátkých blocích připravili nejen novinky v sortimentu značky, ale praktické informace pro návrh, projektování a také následnou revizní činnost. Čeho se obsah týkal? Proudové chrániče, rozvaděče, software Pavouk, UPS a zálohování, frekvenční startery, měniče, selektrivita jističů, nebo bezdrátová instalace xComfort ... Krátký přehled vzdělávacích a produktových webcastů EATON v roce 2020 naleznete v krátkém článku ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Repríza KNX výroční konference k 30. výročí KNX ve světě. Událostí prováděl Josef Kunc s Vítem Pivoňkou. Z programu této události očekávejte významné novinky pro všechny partnery KNX, jejich hodnocení a doporučování potencionálním zákazníkům, poznatky z vynikajícího projektu KNX systémové instalace, chyby v projektech a při jejich realizaci a předcházení jim, představení všech ...
Tajemství rychlé práce i tak zručného elektrikáře. Zručnost není pouze otázkou hbitých prstů, ale také dostatečných vědomostí, co a kdy použít za nástroj. Například odizolovací nářadí Quickstrip, nářadí k upevnění krycích dutinek pro laněné vodiče ...
Znáte společnost HENNLICH INDUSTRIETECHNIK? V tomto článku máme zaostřeno na jejich divizi LIN-TECH, zabývající se produkty pro průmyslové stroje a zařízení, konkrétně na sortiment energetických řetězů IGUS a vysoce flexibilních kabelů CHAINFLEX ...
Zajímavé záznamové zařízení představila na brněnském strojírenském veletrhu 2010 společnost TR instruments. Pokud exportujete své zboží a zajímá vás, jak bylo po čas transportu se zbožím zacházeno, máte možnost využít speciálního záznamníku.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933