Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

UČEBNICE EVP#4: ...

Čtvrtý díl učebního textu je určen pro pracovníky pověřené prováděním ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 413
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • MCF-NAR – ochrana před bleskem a přepětím v připojovacím prostoru na straně sítě. Kombinovaný svodič MCF-NAR typu 1+2 je nejnovější člen týmu proti přepětí ze stáje OBO Bettermann. Dodatek NAR označuje připojovací prostor na straně sítě – instalovaná ...
  • Zakončení vodičů pro upevnění ve svorkách je velice důležitým procesem. V průmyslové, komerční sféře nabývá podstatně vyšší důležitosti a při výrobě elektrických zařízení se můsí kromě rychlosti dbát také vysokou spolehlivost vytvářených spojů. Rittal ...

ENIKA: Sviťte chytře!


Document Actions
ENIKA: Sviťte chytře!
Regulace vnitřního osvětlení v závislosti na venkovním osvětlení patří bezesporu k nejmodernějšímu způsobu ovládání svítidel. Velmi záleží na prostoru, ve kterém osvětlení řídíme. Jiná logika řízení platí pro kancelářské prostory a jiná pro sklady a výrobní haly. Jak zasáhne do řízení osvětlení přístroj Rx PSMR16?
Martin Formánek, ze dne: 3.05.2012
reklama

 

Regulace vnitřního osvětlení v závislosti na venkovním osvětlení patří bezesporu k nejmodernějšímu způsobu ovládání svítidel.  Velmi záleží na prostoru, ve kterém osvětlení řídíme. Jiná logika řízení platí pro kancelářské prostory a jiná pro sklady a výrobní haly. Pro komerční budovy vešel v platnost nový standard, kdy je rozsvícení vždy ponecháno na rozhodnutí osoby. Tzn., že pohybové snímače automaticky nerozsvěcují, ale řeší pouze vypnutí, v případě, že se zapomene zhasnout.

Tento způsob ovládání však nelze použít pro řízení osvětlení ve výrobních nebo skladovacích halách. Zde je velmi častý požadavek na tzv. orientační osvětlení celého prostoru a v případě, že někdo do určitého prostoru vstoupí, je třeba automaticky rozsvítit příslušný okruh na takovou úroveň, aby byly splněné příslušné hygienické normy.

Tyto požadavky kompletně řeší přístroj Rx PSMR16
Jedná se o kombinaci jednokanálového přijímače, pohybového senzoru a snímače osvětlení. Výstupem přístroje je spínací kontakt relé a analogový signál 1–10V pro řízení stmívatelných předřadníků. Přístroj Rx PSMR16 je určen pro montáž do stropních podhledů do držáků halogenových žárovek MR16.
K dispozici jsou dvě provedení lišící se zónou dosahu.


Rx PSMR16


Rx PSMR16

Princip činnosti v komerčních budovách:
Osoba přicházející do místnosti rozsvítí pomocí nástěnného vysílače. Světelný senzor bude udržovat intenzitu umělého osvětlení na úrovni dané normou v závislosti na intenzitě denního světla.

Poskytuje-li denní světlo intenzitu osvětlení o hodnotě 200 lux a požadovaná úroveň na pracovní ploše je 300 lux, ztlumí senzor svítidla tak, aby dodávala pouze tolik světelného toku, aby bylo dosaženo požadované úrovně 300 lux. Omezením příkonu světelné soustavy se sníží spotřeba energie.

Pokud bude intenzita venkovního osvětlení stoupat, bude senzor snižovat výkon svítidel, až do úplného zhasnutí a naopak. V případě, že ve sledovaném prostoru nikdo nebude, zařízení automaticky vypne osvětlení. Tím je zajištěno, že se nikde nesvítí zbytečně.

Dále je možné nastavit přístroj v "uživatelském módu", který povoluje pouze vypnutí nebo zapnutí na požadovanou úroveň a neumožňuje stmívání a hlavně uložení aktuální úrovně osvětlení.

Díky možnosti použití nástěnného vysílače je splněn další velmi důležitý požadavek investorů a to je co možná největší variabilita interiéru!

Princip činnosti ve skladech a výrobních halách:
Po připojení napájecího napětí nebo povelem z vysílače jsou připojená svítidla rozsvícena na minimální úroveň zvolenou uživatelem. V případě, že snímač zaregistruje pohyb osob, rozsvítí svítidla na úroveň, kterou vyžaduje norma. Toto úroveň je nastavitelná provozovatelem. Světelný senzor bude opět udržovat intenzitu umělého osvětlení na požadované úrovni v závislosti na intenzitě denního světla. Omezením příkonu světelné soustavy se sníží spotřeba energie. Jakmile osoby opustí zmíněný prostor, ztlumí přístroj svítidla opět na minimální požadovanou úroveň. I tato úroveň je ovlivňována okolním osvětlením. Takže pokud je dostatek venkovního světla, může dojít i k úplnému vypnutí orientačního osvětlení.

Popsané způsoby řízení osvětlení jsou klíčem k maximálním úsporám při provozu budov. Vždyť dle statistik se spotřeba elektrické energie veřejných budov potřebné pro provoz osvětlení podílí na celkové spotřebě až 40%! Návratnost investice použití systému řízení na konstantní úroveň je typicky do dvou let. Tento fakt si ale bohužel málokdo uvědomuje.

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních pancéřových trubek se častěji používá sloveso protáhnout než vložit. Kdy tedy lze do trubky vedení vložit? Kdy takovou možnost využijeme? Opravdu jde o jednoduchý princip mechanismu? Musí to být cenově dostupné, snadné, rychlé, bez nutnosti použití nestandardních nástrojů. Pro použití v praxi je důležité také snadné pořízení u velkoobchodních distributorů. Který takové zboží nabízí?
Bezdrátový systém xCOMFORT se těší stále větší oblibě. Instalace není podmíněna nepříjemným sekáním a je realizovaná podstatně snadněji než konkurenční, vyžadující metalickou sběrnici. A vzhledem k povaze jeho konstrukce je celkem jasné, že je prezentován i ve virtuální sféře. Osobní kontakt je bezpochyby velice důležitý, ovšem ty zásadní znalosti lze nastudovat apriori, tedy předem. Pokud se rozhodnete pro domácí samostudium, pak můžete počítat s tím, že xCOMFORT je opravdu nablízku. Zde jsme připravili přehled loňské dávky vědomostí ...
OEZ Letohrad není jen výrobce přístrojů, ale ke svým výrobkům poskytuje také služby. Tou zásadní je servis. Na podrobnosti z první ruky jsme se obrátili na vedoucího servisních služeb, Miroslava Uhra. Co nás zajímalo? Jaké přístroje lze v dnešní době servisovat? Má servis OEZ nějaké výhody, proti konkurenčním dodavatelům? Vozí s sebou technici při výjezdu i celý náhradní jistič? Jak technici můžou vědět k jakému případu jedou? Jak moc budou moderní technologie pomáhat servisu jističů do budoucna? Celou reportáž sledujte v tomto článku!
Přestože je servis OEZ prakticky nonstop službou, která reaguje na vnější podněty, existují určité pravidelné činnosti. Tým servisních mechaniků je plánovaně vytěžován tak, aby se daly zvládnou veškeré požadavky na divizi kladené. Samozřejmě servisní zásahy se plánovat nedají, ale počítat se s nimi musí. Pokud by servisní vozidlo muselo zasahovat s "majákem" v nočních hodinách, jaké jsou šance na odstranění závad? Jaké poruchy servis řeší nejčastěji? Jak vypadá typický pracovní den? K jakým přístrojům je nejvíce výjezdů? Sledujte v tomto reportážním dílu ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Pokud dnes uslyším Dubaj, představím si horko, písek a arabský svět. Jak může vypadat taková elektroinstalace v islámském podání? Chodí se někdo přezkušovat z vyhlášky 50? Co bezpečnost, hygiena a výdělky? A mnoho dalších otázek jsme měli před cestou do Arabských emirátů. Náš cíl byl staveniště mrakodrapu! Kdo staví šejkům mrakodrapy v Dubaji?
Na výstavě Světlo v architektuře 2010 představila firma WILLIAMS originální řadu svítidel OCCHIO. Jedná se o zajímavě řešený modulární osvětlovací systém, který nabízí uživateli velké množství možných kombinací a způsobů pro kreativní řešení osvětlení ...
Sortiment energeticky úsporných světelných zdrojů zažil po "pádu" klasických žárovek nebývalý rozvoj a neustále je rozšiřován. Velkých změn doznaly jak variabilita tvarů, tak i účinnost a délka životnosti. Pojďme se podívat, co na to přední výrobce světelných zdrojů, společnost OSRAM ...
Myšlenka navštívit dceřinnou společnost Kopos v Dubaji vznikla na letošním Amperu v Praze. Jak prosperuje český výrobce elektroinstalačních materiálů v islámské zemi? Jak vypadá tamní staveniště? Na tyto a další otázky jsme si přiletěli pro odpovědi za Zdeňkem Slováčkem, českým pracovníkem Koposu Kolín. Na krátký autentický videozáznam se můžete podívat zde ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933