Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...

Energetický informační magazín EEIKA jaro 2012


Document Actions
Energetický informační magazín EEIKA jaro 2012
Společnost EEIKA Brno vydává pravidelně informační občasník zaměřený na energetiku. Jde o lehkou tiskovinu která čtenáře informuje o trafostanicích, produktech značky EEIKA. Co se dozvíte? O horké novince PET MINI 201! Trafostanice je na trh uváděna v distribuční i odběratelské verzi, kompletně osazený prototyp v distribuční verzi je magnetem expozice 20. mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace a komunikace AMPER 2012. V tomto čísle EEIKA info je trafostanici věnovaná ...
Komerční sdělení, ze dne: 28.03.2012
reklama
Milí čtenáři, vážení obchodní partneři, i v roce 2012 drží společnost EEIKA Brno, s.r.o. nastolený trend kvality služeb a vysoké technologické úrovně. U kioskových trafostanic je vedle snahy o plnění požadavků zákazníka prioritou jejich bezpečnost. Norma ČSN EN 62271-202, která upravuje oblast blokových trafostanic, významně přispívá k neustálému zvyšování bezpečnosti distribučních sítí a energetických zařízení. Jde však o rozsáhlý a vysoce odborný text, ne vždy srozumitelný bez odborného vzdělání. Přesto je důležité si uvědomit, že dodržení právě této normy dokáže eliminovat potenciální rizika spojená s provozem blokových trafostanic. Je evidentní, že investice do kvalitního zařízení se vyplatí.
 
3

Horkou technologickou novinkou je trafostanice PET
® MINI 210. Nový typ trafostanice o půdorysném rozměru 2100 x 3000mm je reakcí EEIKA Brno, s.r.o. na poptávku po menších a levnějších trafostanicích. Trafostanice je na trh uváděna v distribuční i odběratelské verzi, kompletně osazený prototyp v distribuční verzi je magnetem expozice 20. mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace a komunikace AMPER 2012. V tomto čísle EEIKA info je trafostanici věnovaná samostatná příloha.

Na veletrh AMPER se EEIKA Brno, s.r.o. vrací s plnohodnotnou expozicí po roční přestávce. Loni jsme spíše vyhodnocovali obě odborné akce a získávali odezvu od našich zákazníků, abychom letos připravili efektivní prezentaci.

Bezpečnost trafostanic je vedle jejich efektivity a ekonomiky provozu jedním z nejdůležitějších kritérií. Historie distribučních sítí zná množství vážných i smrtelných úrazů a materiálních škod způsobených provozem rozvodných zařízení. S technologickým rozvojem stoupá spolehlivost rozvodných zařízení a počet škod a škodných událostí postupně klesá. Blokové kioskové trafostanice jsou nejmodernějším typem trafostanic s bezesporu nejvyššími bezpečnostními parametry. Přesto je i u nich bezpečnosti provozu potřeba věnovat maximální pozornost už při volbě trafostanice. Podmínky navrhování, výroby a provozu blokových trafostanic jsou upraveny normou ČSN EN 62271-202, která stanovuje pro bezpečnost trafostanic velmi přísná kritéria a předepisuje typové zkoušky k jejich ověření (skladbě zkoušek a jejich průběhu u trafostanic PET® ve zkratovně společnosti Zkušebnictví, a.s. v Praze - Běchovicích jsme se podrobněji věnovali již v EEIKA info 2010/1, s nadsázkou je průběh zkoušek popsán v komiksu "BEZPEČNÉ TRAFOSTANICE").

2

Průběh zkoušek i letitá praxe ukázaly, že zdaleka nejde o pouhou byrokratickou záležitost. Trafostanice jsou umisťovány na běžně přístupných místech - na veřejných prostranstvích, u cest i chodníků, v parcích, firemních areálech. V okolí trafostanic není obvykle budováno žádné nepřístupné ochranné pásmo, v jejich bezprostřední blízkosti se odehrává běžný život - denně okolo nich chodíme, sportujeme, hrají si u nich děti, jezdíme kolem nich auty, běžně parkujeme. Ve všech těchto případech počítáme s tím, že trafostanice je bezpečná a nemůže se nám, našim dětem ani přátelům nic stát. Bohužel ne vždy tomu tak je. Důsledky poruchových dějů by mohly znamenat přímé ohrožení kolemjdoucích, nemluvě o zdraví a životech obsluhy.

Nejvýraznějším příkladem je situace, kdy uvnitř trafostanic vznikne obloukový zkrat. Při něm dochází k uvolnění velkého množství energie - především tlakové a tepelné. Celý děj lze přirovnat k výbuchu. Trafostanice musí být konstruována tak, aby dokázala uvolněnou energii odvést a eliminovat. U trafostanice se nesmí otevřít dveře (natož vytrhnout z pantů či vyletět i se zárubní), nesmí z ní vyletět nebezpečné úlomky či součástky (nad 60g), je nepřípustné, aby z trafostanice vyšlehly ohrožující žhavé plyny. To vše by mohlo kohokoliv v okolí trafostanice zranit či dokonce zabít.

Nejexponovanějšími a technologicky nejnáročnějšími místy jsou zejména větrací žaluzie a dveře. Například u žaluzií je nutné použít řešení, které dokáže skloubit dvě zdánlivě protichůdné funkce: prostupnost - žaluzie slouží primárně k prostupu vzduchu stěnou, aby docházelo k odpovídající cirkulaci a ochlazování transformátoru, s neprostupností - žaluzie nesmí propustit výše zmíněné (částečky, úlomky apod.) ven z trafostanice ani dešťovou vodu dovnitř trafostanice. Konstrukce dveří musí umožnit odpovídající vstup do trafostanice pro manipulaci i případnou výměnu technologických zařízení. Na druhou stranu musí dveře být v uzavřené poloze dostatečně pevné a neprostupné, aby poskytovaly odpovídající ochranu.

1

Splnění požadavků ČSN EN 62271-202 na bezpečnost trafostanic vyžaduje od výrobce při jejich vývoji, navrhování a výrobě kvalitní odborné a technologické zázemí včetně použití kvalitních materiálů. Samotné zkoušky jsou náročné technicky i finančně. Spolu s ověřením splnění požadovaných parametrů poskytují rozsáhlou sadu dat o chování zkoušených trafostanic. Vedle garance bezpečnosti trafostanic se investice vrací i při modernizaci typové řady a vývoji nových typů.

Za bezpečný provoz trafostanice odpovídá její majitel - provozovatel, včetně odpovědnosti za škody a případné trestní odpovědnosti. Provozovatel je povinen ustanovit zodpovědnou osobu, jejíž povinností je dbát na dodržování veškerých předpisů a norem. Jejich nedodržením se vystavuje zvýšenému riziku postihu.

Distribuční společnosti ČEZ a E.ON do distribučních sítí zařazují kvůli bezpečnosti blokové trafostanice dodavatelů, jejichž typové trafostanice úspěšně prošly zkouškami dle 62271-202 s důrazem na výše zmíněnou zkoušku obloukovým zkratem.

Pro soukromé odběratele el. energie je volba blokových trafostanic bezpečných typových jejichž parametry jsou ověřeny náročnými zkouškami, jednoznačnou sázkou na jistotu, investice do bezpečnosti a klidu se vyplatí.

 

Pokud chcete číst celou tiskovinu, máte možnost si ji níže stáhnout v pdf!
 
 


 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

EEIKA Brno, s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Je ve všeobecné známosti, že objekty by měly být chráněny hromosvody. Jak ale určit kvalitu systému ochrany před bleskem? Detailnější informace poskytuje ČSN EN 62305-2. Pomůckou pak je free software Milana Kauckého ...
Pojďme se krátce podívat tam, kde se dnes vychovávají budoucí elektrotechnici. Jaké mají dispozice k úspěšnému studiu elektrotechnického oboru? V jakém prostředí se pohybuje dnešní elektrikářský žák, učeň a student?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933