Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Elektrikář živnostník v roli rozpočtáře (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 7.08.2009
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Elektrikář živnostník v roli rozpočtáře


Elektrikář živnostník v roli rozpočtáře
Rozpočtář je i v soukromí důležitá úloha každého z nás. Je důležité vědět, nač máme a nač nikoliv. Jinak tomu není i v případě pracovních činností. Pouze elektrozedník se nechá programovat, jak dlouho co má dělat a kolik čeho má instalovat. Opravdový elektrikář si to jednoduše umí spočítat ...
Miroslav Minařík, ze dne: 7.08.2009

Jaké znalosti a dovednosti by měl mít o rozpočtování elektrikář?

Zdeněk Rajmont


To je otázka citu. Situace se tak chaoticky mění, že znemožňuje jakékoliv plánování. Já nevím, co bude za 5 minut, takže těžko můžu plánovat, co bude za 5 let. Čili pro tuto chvíli žijeme okamžikem. Jiným způsobem budoucnost nelze ovlivnit. Takže v tuto chvíli to spíš sázím na velkou flexibilitu než na nějaké dlouhodobé plánování.

Miroslav Minařík - Jak bys definoval tuto roli z tvého pohledu?
Aleš Dudek


Rozpočtářem jsem se musel stát, abych dokázal nabídnout svou práci tak, aby to bylo jasné a průhledné. Do jisté doby jsem dělal ve Wordu a Excelu, měl jsem tabulky a nějak jsem to dal dohromady. Po jisté době jsem si musel pořídil software, který něco stál, a ty rozpočty teď vypadají tak, jak mají vypadat a už je dělám i pro jiné kamarády, kteří se tomu tolik nevěnují. To znamená, že já jsem tomu věnoval čas, rozpočty dělám, dělám je přehledně a dělám je i pro jiné. Bez kvalitního rozpočtu není dobrá zakázka. Aby to bylo vše průhledné, když se ten zákazník zeptá, kde to všechno je a kde to mám, tak tady to je přesně uvedené a je tam přesně cena za metr, příp. kus a montáž, prostě je tam všechno přehledně rozpitvané. Rozpočet je dneska pro mě základ.

Miroslav Minařík - Takže v době krize pořídit když už ne software, tak aspoň někoho, kdo to udělá?
Aleš Dudek
Z rozpočtu se dá vyčíst každá položka, za co a dokáže si to ten rozpočtář obhájit. Což já jako rozpočtář bych měl umět taky. Bez rozpočtu, když se to dělá od hodiny, tak je to zase jiný výdělek než podle rozpočtu.


Jaroslav Hasala


Měl by mít nějaké dlouhodobé plány, nějaké průběžné účtování, udělat zakázku a spočítat, jak to tedy opravdu bylo, kolik se na tom strávilo času, kolik se dalo za materiál, kolik za práci. Mít představu o tom, kolik jsi na zakázce vytvořil zisk. V tom okamžiku to už nepomůže, ale je to inspirace do budoucna.
Já udělám nějakou dohodu, hrubou instalaci, tu hrubou instalaci z větší části můžeš spočítat. .... Buďto je to nastřelené úplně neskutečně nebo naopak jsou tam zase hodnoty moc malé. Málokdy jsem se setkal, že by ten výkaz odpovídal skutečnosti.
Když už děláš několikátý projekt, tak už má představu, jaký objem práce to bude představovat, kolik na tom strávíš času, kolik bude materiálu, takže potom už můžeš přijít na stavbu, rozhlídnout se, promluvit s majitelem, co si tam představuje a jsi mu schopen říct nějaké číslo. Já udělám smlouvu na tu hrubou instalaci. A když mají potom kompletaci - vypínače, zásuvky ... - tak to už je vyřešené, předčasně spočítané.

Jan Franěk

Je samozřejmě období, kdy jsou nějaké peníze, takže si dovolím zainvestovat do nářadí. Jsou okamžiky, kdy mě to donutí, když mi něco odejde a musím počítat i s tím, že musím mít nechanou drobnou rezervu, kdybych onemocněl na týden nebo 14 dní nebo byla dlouhodobější nemoc. Nebo když právě odejde to nářadí, aby se mohlo koupit, protože to nářadí potřebuju k práci. Takže takto člověk musí plánovat, nic jiného mu nezbývá. A samozřejmě ty rozpočty zakázek, tak spoustu programů na rozpočty není úplně ideální, protože člověk potom když přijde někam na stavbu, tak zjistí, že ... na jedné stavbě to zafunguje, na jiné to fungovat nemusí. Takže tato práce je specifická a člověk se musí naučit z té zakázky určit, jestli tady můžu dodělat za takové peníze, jestli něco ubrat nebo naopak přihodit, protože tam můžou být komplikace, které se samozřejmě nemůžou dát do tabulek.

Milan Bureš


To není tak jednoduché. Když nemám katalog, kde má jednotlivé položky napsané, tak by mohl říct, že je tam 50 zářivek třeba. On to může všechno účtovat podle katalogu.
Miroslav Minařík - Jak on to účtuje, když to nezná? Od boku?
Milan Bureš
- Oni to neznají, proto dělají cenu dohodou.
Miroslav Minařík - Ale on se do toho nemusí vejít.
Milan Bureš - Když se do toho nevejde, tak to je jeho problém. Musí potom umět zdůvodnit vícepráce. Ale na to už nemusí slyšet ten, co to u něho objednal. Podle zákonů to můžete zvednou o 10, 20 procent. Tečka. Smlouva byla podepsaná, tak makej. A pak se stává to, že co mají udělat, neudělají správně. Že tam má být zvýšená ochrana a ne základní, to se neudělá. A zase to všechno ta poslední osoba, která tam přijde, to je revizní technik, ten na to přijde a on to musí opravit.

Radek Červený


Rozpočtář za hlubokého socialismu byla speciální profese. Dneska v době vzniku OSVČ je to další z věcí, kterou musíš umět ovládat, kterou musíš umět, aby ses mohl udržet. Protože každá zakázka začíná rozpočtem. Rozpočet by taky nějak měl trošku vypadat a ten zákazník z toho rozpočtu by měl získat drtivou většinou informací. Takže nejde udělat rozpočet stylem: nabízím vám bytové jádro, cena, tečka, sbohem, nazdar a tím to končí. Rozpočet by měl vypadat, měl by být udělaný položkově, ne vždy to projde, to je druhá věc, ale to už jsou zase věci, co s tím nesouvisí a ten zákazník by měl z toho poznat kolik bude platit, kolik toho bude atd. Třeba dneska jsou speciální programy rozpočtové, takže člověk zase nejenom že by měl umět ovládat ten rozpočtový program a jak by s ním měl zacházet, jak ty položky zadat a z čeho se ten rozpočet skládá.

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.