Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Elektrika v koupelnách, sprchách a umývacích prostorech (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 13.09.2021
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Elektrika v koupelnách, sprchách a umývacích prostorech


Elektrika v koupelnách, sprchách a umývacích prostorech
Připomeňme si, z které technické normy vyplývají požadavky na rozvody v pro­storech s koupacími vanami, sprchami, prefabrikovanými sprchovými kabinami s vlastními systémy sprchy a odvodnění a na okolní zóny. Tato tisíckrát opakovaná pravidla stále nejsou jasná. Co je to klasifikace zón v koupelnách a sprchách? Která elektrická zařízení mohou být instalovaná v zóně 1? Za jakých okolností se mohou instalovat spínací a ovládací zařízení v koupelnách? A co místní doplňující pospojování? Místní doplňující pospojování musí spojit s ochranným vodičem všechny nechráněné vodivé části a všechny neživé vodivé části upevněných zařízení uvnitř místnosti s koupací vanou a/nebo se sprchou ...
Autorský článek, Igor Nováček, ze dne: 13.09.2021



Proč v koupelnách jinak?
Zvláštní požadavky vyplývající z ČSN 33 2000-7-701 ed. 2 se vztahují na elektrické rozvody v pro­storech s koupacími vanami, sprchami, prefabrikovanými sprchovými kabinami s vlastními systémy sprchy a odvodnění a na okolní zóny. Dle výše uvedené normy je z hlediska umístění vany či sprchového koutu jedno, zda je v koupelně, či jinde (například v kuchyni nebo na terase), neboť její vliv na okolí z hlediska elektrických rozvodů je vždy v podstatě stejný.



Pro elektrické rozvody v prostorech s vanami pro léčebné účely nebo pro tělesně postižené osoby mohou být nezbytné speciální požadavky. V ČSN 33 2000-7-701 ed. 2 jsou rovněž požadavky vztahující se na elektrická zařízení v umývacích prostorech (včetně kuchyňských linek).

Co je to klasifikace zón v koupelnách a sprchách?
Požadavky na rozdělení jsou založeny na rozměrech čtyř zón:
  • zóna 0
  • zóna 1
  • zóna 2
  • zóna 3
Rozměry se měří s ohledem na stěny, dveře, pevné příčky, stropy a výklenky, které účinně vymezují rozsah zóny. Základní požadavky jsou naznačeny na obrázku ...


Schematické naznačení zón a
dovoleného elektrického zařízení v běžné koupelně


Použité elektrické zařízení v prostoru s vanou či sprchou musí mít minimálně následující stupeň ochra­ny krytem:

  • v zóně 0: IPX7,
  • v zóně 1: IPX4.

Tento požadavek neplatí pro jednotky napájející holicí strojky odpovídající požadavkům ČSN EN 61558-2-5 instalované v zóně 2, pokud je nepravděpodobné, že dojde k ostřiku sprchou. Elektrické zařízení vystavené ostřiku vodou, například pro čištění, musí mít stupeň ochrany krytem alespoň IPX5.



V zóně 0 může být instalováno pouze upevněné zařízení používající elektrický proud, které může být účelně umístěno pouze v zóně 0 a musí vyhovovat podmínkám této zóny. Dále uvedené požadavky se nevztahují na upevněná zařízení používající elektrický proud, napájená pomocí SELV.

V zóně 1 mohou být instalována pouze tato zařízení používající elektrický proud:
  • vířivé vany,
  • ohřívače vody,
  • sprchová čerpadla,
  • elektrická zařízení chráněná použitím SELV nebo PELV s napětím nepřesahujícím AC 12V nebo DC 30V,
  • ventilační zařízení,
  • sušiče ručníků,
  • svítidla,
  • jiné upevněné zařízení používající elektrický proud, které může být účelně umístěno pouze v zóně 1 za předpokladu, že je vhodné pro podmínky této zóny (vhodnost určuje závazně výrobce, respektive dodavatel) a napájecí obvod je vybaven doplňkovou odíranou proudovým chráničem se jmeno­vitým vybavovacím rozdílovým proudem nepřesahujícím 30mA.


Spínací a ovládací zařízení v koupelnách
Dále uvedené požadavky se nevztahují na spínače a ovládače, které jsou zabudovány do zařízení vhodného pro použití v dané zóně:
  • v zóně 0 se nesmí instalovat žádný spínač nebo příslušenství,
  • v zóně 1 se nesmí instalovat žádný spínač nebo příslušenství, s výjimkou spínačů obvodů SELV napájených jmenovitým napětím střídavým nepřevyšujícím 12 V nebo stejnosměrným nepřevyšu­jícím 30V, jehož bezpečnostní zdroj je instalován mimo zóny 0, 1 a doporučuje se i mimo zónu 2,
  • v zóně 2 se nesmí instalovat žádné spínací zařízení, příslušenství zahrnující spínače nebo zásuvky, s výjimkou spínačů a zásuvek obvodů SELV s tím, že je zdroj bezpečného napětí instalován mimo zóny 0, 1 a 2, a jednotky napájející holicí strojky, vyhovující ČSN EN 61558-2-5 ed. 2,
  • v zóně 3 jsou zásuvky dovoleny pouze tehdy, jsou-li chráněny buď oddělovacím transformátorem, nebo pomocí SELV, nebo samočinným odpojením od zdroje, s použitím proudového chrániče se jmenovitým vybavovacím rozdílovým proudem nepřesahujícím 30mA.



A co místní doplňující pospojování?
Místní doplňující pospojování musí spojit s ochranným vodičem všechny nechráněné vodivé části a všechny neživé vodivé části upevněných zařízení uvnitř místnosti s koupací vanou a/nebo se sprchou.

Doplňující ochranné pospojování má být zřízeno vně nebo uvnitř místnosti s koupací vanou nebo sprchou, avšak nejlépe na vstupu cizích vodivých částí do místnosti.

Příkladem cizích vodivých částí jsou:
- kovové vodovodní potrubí a kovové potrubí odpadů,
- kovové části vytápění a kovové části klimatizačního zařízení,
- kovové části plynovodu,
- přístupné kovové stavební prvky.

K provedení elektrických rozvodů v koupelnách podrobněji
Podrobnější informace k provedení elektrických rozvodů v koupelnách (u bazénů a v saunách) jsou uvedeny v příručce, kterou vydala IN-EL „Elektrické instalace v koupelnách a pro­storech s vanou nebo sprchou, v saunách, bazénech a fontánách“.
- Karel Dvořáček

Více na téma elektrických instalacích v RD zde v této knize!



TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.