Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: EL-SOFT: Hromosvody PLUS – mezičlánek mezi teorií a praxí (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 30.03.2007
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

EL-SOFT: Hromosvody PLUS – mezičlánek mezi teorií a praxí


EL-SOFT: Hromosvody PLUS – mezičlánek mezi teorií a praxí
Čekání na nové normy na hromosvody a přepěťové ochrany je za námi a většina z nás se s nimi již seznamuje. Doufám, že program HROMOSVODY PLUS umožní mnoha lidem problematiku ochrany před bleskem strávit a začít žít podle nových norem ČSN EN 62305.
David Klimša, ze dne: 30.03.2007

Čekání na nové normy na hromosvody a přepěťové ochrany je za námi a většina z nás se s nimi již seznamuje. Dnes už tvrdím, že řada norem ČSN EN 62305 nešla napsat ani lépe, ani přehledněji, ani stručněji. Je v nich vše potřebné a jednotlivé náměty jsou i dobře rozděleny a označeny. Jejich problém je však v obsažnosti. Rád bych zdůraznil, že to není jejich problém, ale náš. Faktem je, že celková koncepce ochrany před bleskem se změnila a to vyžaduje podívat se na celou problematiku i z jiných úhlů než doposud. Některé věci se dříve vůbec nebraly na zřetel. O všem podrobně později. Teď jsme v situaci, kdy bychom měli celé problematice porozumět a naučit se ji uplatňovat v praxi.
Vše co bylo napsáno bylo důvodem vzniku nového programu z rodiny El soft: HROMOSVODY PLUS.

Program obsahuje tyto jednotlivé části:

1/ Principy a názvosloví
Je opravdu nutné věnovat chvíli pochopení principů. Kdysi jsme se báli bleskového proudu a jeho vstupu do hromosvodní soustavy. Dnes se bojíme téhož a ještě navíc se chceme bránit naindukovanému napětí, rozdílu napětí mezi jednotlivými částmi a magnetickému poli. Úvodní část programu ukazuje na tato nebezpečí a nastiňuje koncepci ochrany proti nim. Bez správného pochopení principů ochran proti těmto jednotlivým nebezpečím nelze správně navrhnout vhodný typ systému bleskové ochrany vzhledem k typu stavby. Je také bezpodmínečně nutné osvojit si základní názvosloví. Bez něj se ztratíte.

2/ Pravidla z norem
Tato část předkládá hlavní zásady z norem. Každý revizní technik i projektant si zcela jistě koupí také originál normy, bez nichž nelze vykonávat ani projektovou, ani revizní činnost. Program však poskytne hlavní pravidla a pro první přiblížení umožní vidět to podstatné a najít orientaci.

3/ Kuchařka
V praxi potřebujeme jasnou odpověď na otázky: co, kde a jak nainstalujeme a čím to připojíme a odjistíme. Většinu věcí nelze najít ani v normách, a to proto, že jsou prostě zaměřeny jiným směrem. Program předloží návod a umožní spojení na ty části pravidel z norem, které s danou problematikou souvisí, takže osvětluje problém ze všech stran.

4/ Výpočty
Normy nás vedou k mnoha výpočtům nutných pro správný návrh systému ochrany před bleskem. Tyto výpočty jsou v programu zpracovány a poskytují rychlé a jasné odpovědi.

5/ Ocenění rizika
Tato část je v principu velice jednoduchou záležitostí, ovšem skládá se z nespočtu všelijakých součinitelů, koeficientů atp. Tvoří tak na první pohled nepřekonatelnou bariéru. Kdo na to má čas, trpělivost a přijde na těch pár záludností, nebude mít problém. Pro ostatní je tady program HROMOSVODY PLUS, který umožní ocenění (výpočet) rizika provést docela snadno. Vstupů je poměrně hodně, ale není nic těžkého odklikat správné volby z výběru a přečíst si výsledek.

Doufám, že program HROMOSVODY PLUS umožní mnoha lidem problematiku ochrany před bleskem strávit a začít žít podle nových norem ČSN EN 62305. Snad se mi podaří napsat několik článků, kterými popíši svou cestu k překonání jednotlivých úskalí a tím pomůžu ostatním k zorientování se v celé problematice.

Rád bych také poděkoval firmě DEHN+SÖHNE, zvláště ing. Jiřímu Kutáčovi, za podporu, bez které by program vznikal jen obtížně.

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
El soft - Klimša David - Hlavní třída 1063/3, Ostrava - Poruba - - klimsa@klimsa.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.