Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: EL-SOFT: Návrh hromosvodu (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 13.07.2007
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

EL-SOFT: Návrh hromosvodu


EL-SOFT:  Návrh hromosvodu
V předchozích dvou článcích jsem psal o programu Hromosvody PLUS a o principech. Bez pochopení druhého článku nemá cenu číst tento třetí. Rád bych ukázal na obecný postup při návrhu hromosvodu, lépe řečeno vnějšího LPS. Hromosvody, aneb mé cesty v kruzích ...
David Klimša, ze dne: 13.07.2007

V předchozích dvou článcích jsem psal o programu Hromosvody PLUS a o principech. Bez pochopení druhého článku nemá cenu číst tento třetí. Rád bych ukázal na obecný postup při návrhu hromosvodu, lépe řečeno vnějšího LPS. Věřím, že bude následovat článek o návrhu vnitřního LPS. Zrovna se do programu Hromosvody PLUS snažím udělat pomůcku, která by projektanty při návrhu vedla. Ideální by bylo, kdybych do mikrofonu nahlásil adresu objektu a z tiskárny by mi vyjel podrobný návrh. Neobávám se ale, že když ráno otevřu dveře z bytu, tak naproti mne bude zmíněný produkt stát. Nakonec budeme asi muset znovu u všeho používat hlavu. Dokonce bych řekl, že nelze vytvořit pavouka, kterým bych se proklikal k jednoznačnému výsledku. Navrch mají opět lidé, u nichž se snoubí důvtip a schopnost využít každé možnosti z norem. A je to zase tady. Bez času věnovaného studiu jsme ztraceni.

1/ Čím začnu? Nejlépe tím, že zařadím objekt do příslušné třídy LPS.

Cesty jak to udělat jsou dvě, a protože ta jedna těžkopádná, tak zvolím tu podle mne jedinou realizovatelnou. Třídu LPS zvolím zhruba, podle následující tabulky:

Třída LPS

 Druh objektu

I budovy s vysoce náročnou výrobou, energetické zdroje, budovy s prostředím s nebezpečím výbuchu, provozovny s chemickou výrobou, nemocnice, jaderné elektrárny (+ předpisy KTA), automobilky, plynárny, banky
II supermarkety, muzea, rodinné domy s nadstandardní výbavou, školy
III rodinné domy, administrativní budovy, obytné budovy, zemědělské stavby
IV budovy stojící v ochranném prostoru jiných objektů (bez vlastního hromosvodu), obyčejné sklady apod.

Dlužno podotknout, že uvedená tabulka nepochází z norem, takže se s ní budu těžko někde ohánět. Na druhé straně vychází z doporučení firem, které se stavbou fungujících LPS zabývají dlouhodobě, takže bych byl divný, kdybych se zasekl a opíral bych se o svůj úsudek, který nemá základ ve zkušenostech a praxi.
Kdysi bylo k normě ČSN 34 1390 vydáno doporučení ESČ, které po zadání rozměrů stavby a připojených vedení stanovilo příslušnou třídu LPS. Podle normy ČSN EN 62305-2 je to trochu jinak. Podobným způsobem se zadávají rozměry stavby a vedení. Dále se zadává, jaké je okolí stavby, jaké jsou požární a jiné nebezpečí a jaká opatření jsou nasazena proti nim. Dále o jaký druh objektu se jedná, jestli jsou lidé uvnitř a venku, jaká je okolní zem a jaké jsou vnitřní podlahy atd. atd. atd. Je toho dost. Jedním ze vstupních parametrů je také třída LPS. Třída LPS tedy není výsledkem, ale je jedním ze vstupních parametrů pro ocenění rizika stavby. Podrobněji o ocenění (výpočtu – stanovení) rizika až v dalším článku. Pokud výsledek ocenění rizika přesáhne stanovený limit, musíme něco změnit, aby byl výsledek nižší než stanovený. Může se stát, že budeme muset objekt ochránit LPS vyšší třídy, než jsme si původně představovali. Třeba ano a třeba ne. Možná se podaří změnit jiný ze vstupních parametrů a tím skóre zvrátit ve svůj prospěch.
Takže závěr pro volbu třídy LPS je tento: stanovme třídu dle výše uvedené tabulky a potom oceněním rizika potvrďme, že jsme zvolili správně.

2/ Rozhodněme se, jaký typ hromosvodu zvolíme.

Na výběr máme 3 možnosti:

  1. izolovaný hromosvod (slovy staré ČSN: ODDÁLENÝ),
  2. upevněný na stavbě, ale (vyjma spojení na úrovni terénu) elektricky i prostorově izolovaný od stavby,
  3. upevněný na stavbě a spojený s ní doslova: „čím více, tím lépe,“ nebo také: „spoj všechno se vším.“

Nic není černobílé a každá možnost má klady i zápory. Někdy bude situace, kdy zase nemáme na výběr a tím asi lépe. Popíšu jednotlivé volby s klady i zápory.

a) Izolovaný hromosvod (slovy staré ČSN: ODDÁLENÝ)

Výhody:

Nevýhody:

Takže kdy ANO:

Takže kdy NE:

Esteticky lepší, ale v principu stejné řešení je
b) Vnější LPS upevněný na stavbě, ale (vyjma spojení na úrovni terénu) elektricky i prostorově izolovaný od stavby

Výhody:

Nevýhody:

Takže kdy ANO:

Takže kdy NE:

c) Vnější LPS upevněný na stavbě, vodivě spojený se zařízeními i stavbou

Výhody:

Nevýhody:

Takže kdy ANO:

Takže kdy NE:

3/ Navrhněme jímací soustavu

Máme tři typy jímačů a tři metody návrhu.

Typy jímačů:

Metody návrhu:

a/ Metoda valící se koule:

Klady:

Zápory:

b/ Metoda ochranného úhlu:

Klady:

Zápory:

c/ Metoda mřížové soustavy:

Klady:

Zápory:

*Instalace dalších horizontálních vodičů (které zpravidla nahrazuje připojení okapových žlabů je výhodné v případě izolovaného hromosvodu, neboť připojením dalších horizontálních vodičů vychází menší dostatečná vzdálenost „s.“

Norma nepreferuje žádnou z metod před jinou. Rovněž neupřednostňuje jeden typ jímače před jiným.
Jímač náhodný nebo strojený?

Náhodný ANO:

Náhodný NE (takže strojený):

Při realizaci izolovaných typů hromosvodu (opak „spoj vše se vším“) vždy kontrolujeme dodržování dostatečné vzdálenosti k vnějším i vnitřním se stavbou spojeným zařízením a částem stavby. Na začátku návrhu stanovíme dostatečnou vzdálenost orientačně. Vždy třeba pro polovinu výšky budovy, pro výšku po začátek střechy a pro hřeben. Po definitivním návrhu svodů je potřeba dostatečné vzdálenosti vypočíst přesně a provést kontrolu jejich dodržování.
Dále podle normy 3 čl. 5.2.4 a příloha E čl. 5.2.4 zvolte provedení podpěr vedení.

4/ Navrhněme svody

Návrh je jasný, co se týče počtu svodů. LPS I – svod co 10m; LPS II – co 10m; LPS III – co 15m; LPS IV – co 20m.

Svody náhodné nebo strojené?

Náhodné svody – klady:

Náhodné svody – zápory:

Strojené svody – klady:

Strojené svody – zápory:

5/ Navrhněte uzemnění

Jsou 3 typy strojených zemničů:

Lze také využít náhodné zemniče, což je většinou ocelové armování v základovém betonu.

Pokud to lze, zvolte typ B. Na jeho straně jsou všechny výhody. Typ B je důrazně doporučován pro skalnaté podloží a pro stavby s větším množstvím elektronických systémů nebo s vysokým nebezpečím požáru.

Zemnič strojený nebo náhodný?

Strojený – klady:

Strojený – zápory:

Náhodný – klady:

Náhodný – zápory:

Myslím, že je toho poměrně dost, a proto už skončím. V dalším článku se pokusím předložit různé varianty, které jsou v dispozici při navrhování vnitřního LPS. Smyslem těchto článků je poskytnout přehled možností, ukázat co se musí, co se doporučuje, co je výhodné a co je jen otázka vkusu.

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
El soft - Klimša David - Hlavní třída 1063/3, Ostrava - Poruba - - klimsa@klimsa.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.