Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
POZOR! JEŠTĚ NEPROŠLO JAZYKOVOU KOREKTUROU!

Elektrické instalace v prostorách s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů, par a prachů


Document Actions
Článek
Oblast určování prostorů s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů, par a prachů a konstrukčních a instalačních požadavků pro nevýbušná elektrická zařízení byla v posledním období výrazně ovlivněna novou evropskou i českou legislativou. Návazně dochází k velkým změnám i v technické normalizaci týkající se této oblasti. Příručka obsahuje praktické rady a poznatky související se zařazováním nebezpečných prostorů podle nové ČSN EN 60079-10 (33 2320) a připravované EN pro zařazování prostorů s hořlavými prachy.
ze dne: 17.09.2001
reklama
Obecná část uvádí vlastnosti hořlavých látek, jejich vztah k zařazování prostorů a k jednotlivým typům ochrany před výbuchem. Tato část je doplněna praktickými návody pro určování typu a velikosti jednotlivých zón s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů, par a prachů. Obsahuje i řadu příkladů s praktickými výpočty pro konkrétní situace a zařízení.
Další část je zaměřena na nové požadavky týkající se konstrukce a označování elektrických zařízení pro prostory s nebezpečím výbuchu včetně základních požadavků pro kombinaci strojního a elektrického zařízení v těchto prostorech.
Následují požadavky pro instalaci jednotlivých typů ochran před výbuchem včetně nově připravovaných požadavků pro elektrické instalace v prostorách s nebezpečím výbuchu prachů. Zmíněny jsou též zásady pro praktické provádění revizí, oprav a údržby nevýbušných elektrických zařízení.

inel

Závěrečná část uvádí stručný přehled nejnovějších změn v certifikačních postupech pro zařízení a ochranné systémy určené pro použití v prostorech s nebezpečím výbuchu, a to především ve vztahu k dovozům z EU a vývozu do členských států EU. Popsána jsou i možná rizika z toho vyplývající.
Příručka je doplněna přílohami s praktickými tabulkami, v nichž jsou uvedeny základní technicko bezpečnostní parametry hořlavých plynů, par a prachů. V závěru je uveden seznam platných i připravovaných norem vztahujících se k dané problematice.
Příručka je určena jak projektantům, montážním firmám a revizním technikům, tak provozovatelům elektrických zařízení v prostorách s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů, par a prachů. Zároveň poslouží jako studijní materiál pro přípravu elektrotechniků ke zkouškám odborné způsobilosti jak dle stávající vyhlášky č. 50/1978 Sb., tak dle připravované vyhlášky, jež vyhlášku č. 50/1978 Sb. nahradí.

Obsah:

1. Úvod

2. Vlastnosti hořlavých látek ve vztahu k výbuchu
2.1 Fyzikální vlastnosti
2.2 Klasifikace výbušné atmosféry
2.3 Zdroje iniciace
2.4 Rozdělení do zón
2.5 Požadavky na zařízení do prostředí s nebezpečím výbuchu
2.6 Způsoby označování nevýbušných elektrických zařízení

3. Určování vnějších vlivů – prostory s nebezpečím výbuchu
3.1 Hořlavé plyny a páry hořlavých kapalin
3.2 Hořlavé prachy
3.3 Výbušniny

4. Konstrukční požadavky pro jednotlivé typy ochran před výbuchem
4.1 Pevný závěr „d“
4.2 Zajištěné provedení „e“
4.3 Závěr s vnitřním přetlakem „p“
4.4 Pískový závěr „q“
4.5 Olejový závěr „o“
4.6 Zalití zalévací hmotou (hermetizovaný závěr) „m“
4.7 Jiskrová bezpečnost „i“
4.8 Ochrana typu „n“

5. Instalace v prostorách s nebezpečím výbuchu
5.1 Instalace v prostorách s hořlavými plyny a párami hořlavých kapalin
5.2 Dodatečné požadavky pro jednotlivé typy ochran
5.3 Instalace v prostorách s hořlavými prachy

6. Strojní zařízení pro prostory s nebezpečím výbuchu

7. Revize a opravy nevýbušných elektrických zařízení

8. Uvádění výrobků na trh – dohoda PECA (ČR – EU)
8.1 Legislativa
8.2 Dovoz zařízení z EU po nabytí účinnosti dohody PECA

9. Závěr

Elektrické instalace v prostorách s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů, par a prachů
Autoři: Ing. Jan Pohludka, Ing. Jaromír Hrubý
Variabilní symbol: 140101, svazek 57, základní edice ELEKTRO
Cena: 168,- Kč, z toho DPH 5 % = 8,- Kč +dobírka
ISBN 80-86230-22-8
Formát A5, 140 stran, 38 obrázků, 24 tabulek, 2 přílohy

 
 

 



FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Je ve všeobecné známosti, že objekty by měly být chráněny hromosvody. Jak ale určit kvalitu systému ochrany před bleskem? Detailnější informace poskytuje ČSN EN 62305-2. Pomůckou pak je free software Milana Kauckého ...
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933