Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

K čemu ohnutá ...

Částečně toto provedení krabice souvisí s vývojem elektroniky. Opakovaně ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Portfolio krabic FireBox společnosti OBO BETTERMANN zajišťuje spojení instalovaného vedení v souladu s předmětnými technickými doporučeními. Program FireBox splňuje podmínky pro zachování elektrické funkce dle DIN 4102 část 12. Uvnitř krabice jsou ...

EH#: Určení polarity u stejnosměrných zřídel proudu


Document Actions
EH#: Určení polarity u stejnosměrných zřídel proudu
Historii fyziky, elektrotechniky bychom neměli nechat bez povšimnutí. Dnes sice na pár kliků vygooglíme všechny potřebné definice, ovšem některé nám zůstávají skryty! Jak už titulek napovídá, "zřídlo" není součástí dnešních elektrotechnických slovníků, ovšem i tak si lze snadno dovodit zdroj jako dnešní význam. Pokud vidíme zobrazenou ruku s vodičem, napadne nás Ampérovo pravidlo pravé ruky, ale v tomto případě je řeč o stejnosměrných zřídlech! Znáte toto pravidlo, které se uvádělo na počátku dvacátého století?
Fran.Tuček, ze dne: 5.06.2022
reklama


Tento historický návod je omračující! A nemohu si uvědomit, že bychom to ve škole zkoušeli ...

Určení polarity u stejnosměrných zřídel proudu. U proudu stejnosměrného rozeznáváme dva póly.
  • pól kladný, positivní a
  • pól záporný či negativní.
Proud plyne vždy od positivního pólu k nega­tivnímu.

Póly určiti možno:
  • 1. Magnetickou střelkou.
    Myslíme si položenou pravici na drát tak, aby dlaň obrácena byla ke střelce, proud protékal směrem od zápěstí ke střednímu prstu, uhýbá se severní pol tam, kam uka­zuje palec. Při tom nutno se dříve vždy o do­brotě střelky přesvědčiti. Severní pól střelky jest ten, který k severu ukazuje. Viz obrázek.
  • 2. Pomocí rozředěné kyseliny sírové, do niž ponoříme oba lesklé konce vedení. Na negativním pólu ukáže se mocný vývin plynu, na positivním usazuje se čerň. Při pokuse tomto nutno z po­čátku držeti dráty vzdáleně od sebe a přiměřeně dráty přibližovat.
  • 3. Pomocí navlhčeného papíru, nasyceného jodkalim, na nějž položí se vedle sebe oba konce drátů. Positivní pól zanechá na papíře černou skvrnu.
  • 4. Pomocí reagenčního papíru Wilkova, kde ukáže negativní pol červenou skvrnu.

Znalost toho jest důležitá, hlavně při montáži lamp obloukových, motorů, akkumulátorů atd. Na přístrojích jsou označeny svorky značkami + a -. Do positivní svorky zapne se vždy positivní pól. Všechna tělesa vodí proud, ale velice různě dobře. Kovy jsou vodiči dobrými, nekovy špatnými, a mnohé z těchto tak špatnými, že se jako isolace, či osamotnění používají. Zvláště dobrými isolátory jsou slída, guttaperča, ebonit, kaučuk, porcelán, stabilit, micanit, asbestonit, fiber atd.

 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 4)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
Konečně se po dvou letech začínáme volně setkávat. Doposud jsme vše řešili absenčně, prostřednictvím různých elektronických nástrojů. Podobně jako u veletrhů, tak i u seminářů jsme všichni v očekávání, zda nedojde na prognózy digitálních fanoušku a vše se nepřesune na Facebook nebo Instagram. Odborné semináře OEZ máme na mušce objektivu již mnoho let a bylo tomu i letos. Co představil tradiční český výrobce rozvaděčových přístrojů po skončení koronavirové izolace? Jak semináře probíhaly? První část přinášíme v tomto článku ...
Události za poslední dva roky s našimi zvyky a tradicemi řádně zamávaly. Společenská katarze stále probíhá a elektrotechnikům se také nevyhýbá. Ovšem Elektrická spojka se letos konala v podobě, jak ji známe, i když opět jinde a s odlišným obsahem. Co vše se odehrálo? Podobně jako u předešlých ročníků jsme prolnuli zábavu s prvky naší profese a v závěru sobotního programu se odehrálo "reálné přezkoušení" podle vyhlášky padesát tak, jak jsme si vzpomněli.
Jeden z nejmenších prvků domovní instalace má další praktický přírůstek! Tentokrát představen na veletrhu. Nenápadná položka za pár korun, řeší situace, kdy chybí pár centimetrů vodiče. Kdo zná tento typ svorky, asi ho už nikdy nenapadne k prodlužování chybějící délky použít klasickou šroubovou čokoládu. O produktech tohoto léty prověřeného výrobce nemusíme pochybovat. Stojí svorka opravdu k zamyšlení?
Zacházení s energiemi letos nabývá na významu. Pokud jsme neměli potřebu měření, pak s nárůstem prvků domovní automatizace, lidově řečeno chytrých elektroinstalací, navíc ve spojení s dalšími technologiemi, je měření dnes naprostým základem. Jak ovšem potřebná měření odečítat? Osobně? Vzdáleně? Automaticky? Odpověď může znít: "dle potřeby". Wago představuje certifikovaný elektroměr s možnostmi odečtu prostřednictvím rozhraní M-Bus a Modbus. Kde takový vybavený elektroměr nejlépe využít?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933