Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: #EH: Skladiště lučebnin (Thomas Alva Edison) (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 5.02.2023
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

#EH: Skladiště lučebnin (Thomas Alva Edison)


#EH: Skladiště lučebnin (Thomas Alva Edison)
Chcete-li ne lučebnin, ale chemikálií. Přece jen v době, kdy Edison realizoval své myšlenky, platil zcela jiný slovník. Všichni víme, kolik pokusů Edison k vynalezení žárovky udělal, moc se však dnes nehovoří o tom, čím vším byl Thomas Alva obložen. Mezi ty zajímavé určitě patřila chemická labolatoř, ve které se tedy děly pokusy! Pokud se začteme do pamětí, píše se téměř po posedlosti tvorby kombinací, které bylo nutno ověřit! Dnes je však nutno pamatovat, že v té době nám ve schránce zásilka z Číny nepřistála za dva týdny za pár centů ...
František Tuček, ze dne: 5.02.2023



... koho by snad zajímala historická data a vybavení Edisonových labolatoří, přikládám odkaz do místní knihovny (pro přihlášené). Zajímavé čtení ...

Kdyby slavná travička Lucrezia Borgia opět mohla při­jití na svět a navštívila Edisonovu sbírku lučebnin, jsem přesvědčen, že by radostí zajásala.

Edison nazývá svoje skladiště lučebnin „The Store Room“; zná skorém všecky látky tohoto oddělení. Jsou zde nejen jedy všech barev, které mohou okamžitě usmrtiti, ale i množství látek, které nic nemají co činiti ani s lučbou, ani s fysikou, ani s elektřinou.


Pro více informací kliknout!


Správcem výtečným tohoto oddělení, jež obsahuje více než deset tisíc látek, jest Thomas Ebdell. Vyslovil jsem svoji pochybnost o tomto množství, avšak Ebdell mně přinesl dva ohromné folianty:

„Jsou to katalogy,“ pravil.

Počal jsem v nich obraceti listy; nalezl jsem tam vzácný výběr látek pro chemické pokusy.

V druhém svazku provedl Thomas Ebdell jednu z velkých myšlé­nek Edisonových, totiž sestaviti ve svém skladišti vzorky všech w známých látek. Jest tam zlato, stříbro, železo, měď, vlna, hed­vábí, kůry stromů, zuby krokodila, srst velbloudí, slonovina, brilianty, různé zeminy, kořeny, vůbec všecky látky, jež se na­cházejí na zeměkouli. Velmi zhusta se přihodí Edisonovi, že žádá lístkem od Thomase Ebdella rostlinu, která kvete na tisíce mil od Orange.


Posledně chtěl růži z Jericha.
Za několik okamžiků mu ji Thomas Ebdell poslal.
Jindy chtěl zase „Ginseng“. Bylina tato roste v Číně a jest velmi drahá. Číňané se domýšlejí, že může prodloužili lidský život; mají ji proto ve velké vážnosti. Thomas Ebdell poslal žádaný „Ginseng“.

Pro větší náhled kliknout!
Jedna z korespondencí mezi Ebdellem a Edisonem


„Vidíte,“ pravil vítězoslavně, „mám zde vše, nač si vzpo­menete, pohotově.“
„Že máte vše?“ otázal jsem se.
„Vše,“ pravil pevným hlasem. Můžete žádati rostlinu nejne­obyčejnější, kov nejvzácnější, dám vám je v několika minutách!“
„Nuže, dejte mi tedy papriku!“
„Jak se to jmenuje?“
„ Paprika. “
„Jak se to píše? Pa-pri-kah?“
„Nikoli! Paprika. Není to japonské ani čínské slovo, jež by se dělilo po slabikách. Ostatně se píše bez h.
„A jest to?“
„Co to jest? . . Hm! . . Paprika je paprika!“
A se smíchem vysvětluji Thomasi Ebdellovi , že paprika jest čer­vený uherský pepř. Dal jsem mu též adressu, aby si ji mohl opatřiti. Thomas Ebdell uznává, že má vše na světě, jenom ne papriku.

Toto dokazuje, že paprika může v Orangei i učence přivésti v rozpaky. Dičkson a já jsme se smíchem nastoupili svou další pouť.
Úryvek knihy Edison, jeho život a vynálezy. Emil Dürer, Vydala knihtiskárna Josefa Vilímka v roce 1892.




Příště Ve strojovně!
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.