Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

HAKEL příchází ...

Hradecký výrobce přepěťových ochran přepracoval svou internetovou prezentaci ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
-
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 1001
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Všichni to dobře známe. Přicházíme do nového prostoru a dřív či později hodnotíme provedenou elektroinstalaci. Práce, nepráce, dovolená, svatební obřad, pohřeb ... naše oči stejně alespoň na chviličku zkontroluji, zda je "svět správně". Odhaduji, že ...
  • xEnergy Light je univerzální a lze ho využít k výrobě hlavních rozvaděčů. Jde o typově zkoušený rozvaděčový systém, který nabízí jednoduché a spolehlivé řešení pro výrobu výkonových rozvaděčů do 1600A. Při jeho návrhu je vhodné používat program ...

#EH: Máme se stěhovat? Rada pro vystěhovalce do Ameriky


Document Actions
#EH: Máme se stěhovat? Rada pro vystěhovalce do Ameriky
V pohnuté době žijeme neustále. Vždy bude mít někdo z obyvatel našeho státu důvod se odstěhovat do státu jiného. V těchto dnech můžeme sledovat vlnu uprchlíků z Ukrajiny. Ty však vedla k opuštění domoviny nepřátelská, ruská agrese. Na českém území můžeme sledovat různé reakce a změny chování. Překvapením, tedy alespoň pro mě, je zvýšená poptávka po cestovních pasech. Začal jsem se doptávat kolem ... pro všechny případy, kdybychom byli napadení ... abychom mohli vycestovat ... Otevřel jsem místní knihovnu a začetl se do jedné, přes sto let staré publikace ...
Fran.Tuček, ze dne: 20.03.2022
reklama


Zcela určitě se dnes o vycestování do cizí země dozvíte mnoho, třeba už jen na sociálních sítích. Je ovšem více než poučné srovnání rad před sto lety. Co myslíte? Kolik z uvedeného stále platí?

Není účelem těchto pokynů, abychom ra­dili k vystěhování, nýbrž aby ti, kdož po zralé úvaze již se odhodlali opustiti starou vlast, na­lezli v této knížce poučení pro svoji cestu. Každý mel by dobře rozvážit, než rozhodne se k tak důležitému kroku. Před vystěhovalectvím nerozvážným nutno co nejdůtklivéji varovali. Spíše škodu přinese než prospěch.

Za mořem kyne budoucnost jen zdravým lidem, silným, energickým, spořivým, nábožensky pevným, kteří se dovedou bíti s životem. A tací lidé i doma najdou si slušnou existenci. Ne­myslete, že za mořem lze získati blahobyt lehce. Nutno tam pracovat a úsilovně pracovat. Zvláště počátek pro každého je krušný. A jakž by jinak: najde jiné zákony, jiné mravy, jinou řeč a po­měry od našich naprosto odlišné.

Amerika je země budoucnosti. Dnešní po­měry její jsou však nevykvašeny, neustáleny. Prohlašované štěstí a možnost snadného a ry­chlého zbohatnutí náleží do říše pohádek.

Svoboda je dána všem, tedy i kapitálu, a chudý dělník (vystěhovalec) je vydán na milost a nemilost síly a moci kapitálu. Je pravda, že se poměrně mnoho vydělá, ale také mnoho se zde vydá. Životní potřeby jsou nad pomyšlení drahé. Za dolar, který se rovná asi 5 korunám, kou­píte tolik, co u nás za "starou zlatku".

Soustředění lidu pracovního ve velikých městech stává se nebezpečím farmářům (sedlákům); ubývá jim tím pracovních sil k zemědělství. Dělník podléhá terroru Unie, a se strany zákonodárné nemá výhod pražádných. Zde ne­stává žádného pojištění nemocenského a inva­lidního; ve případu úrazu apod. může dělník nastoupili cestu právní, ale justice severoamerická má také zavázané oči, zvláště v některých pří­padech. Kromě toho Spojené Státy stále a stále zostřují zákony o přistěhovalcích. Již mnohý z přistěhovalců byl vrácen zpět do své vlasti, poněvadž nebyl s to, aby vyhověl stávajícím zákonům.

Při volbě místa, kde se chcete usaditi, dávejte vždy přednost místům, kde již naši krajané jsou usazeni, před místy, kde byste byli národnostně osamoceni. Jste-li rolníky, jděte do zemí, kde najdete české kolonie, české farmy; snáze si tam uvyknete, tamní krajané poradí a pomohou vám při zařizování hospodárství a radostněji se vám tam bude žít mezi krajany, než by žilo se v moři cizoty. Jste-li živnostníky, neb dělníky, a chcete-li odejiti do měst, jděte tam, kde jsou české spolky a to spolky katolické. Spolky ty vyhledejte a při­stupte za člena onoho českého spolku. Dále na doporučovací kartě spolku sv. Rafaela, která se vám zároveň zasílá, naleznete adressy důvěr­níku spolku sv. Rafaela, v jednotlivých amerických městech, kteří vám tam poskytnou radu.

Poučení pro vystěhovalce do Ameriky, Vlastimil Hálek v Liboci, 1913
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 3)
TEXT Z OBLASTÍFIREMNÍ TIPY
Elektronický obchod za posledních deset let zcela změnil léta zažité tradice spotřebitelského nakupování. Obchodování mezi podnikajícími (B2B) je ovšem dost odlišná a složitější. S nadsázkou můžeme tvrdit, že se o dobytí svatého grálu B2B snaží mnoho různých aktivit. Mezinárodní online platforma merXu rozšiřuje alternativu obchodování mezi podnikajícími kromě mnohých dalších oborů, také do oblasti elektrotechniky. Co je cílem tohoto řetězce? Jak se přes něj prodává a nakupuje?
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
Reklama textem
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933