Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: #EH: Jak se kdysi pracovalo na stavbách se vstřelovači (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 16.10.2022
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

#EH: Jak se kdysi pracovalo na stavbách se vstřelovači


#EH: Jak se kdysi pracovalo na stavbách se vstřelovači
Dnes už můžeme říci, že neni vstřelovač jako vstřelovač. Postupem doby se všechny nástroje a nářadí vylepšuje tak, aby byla práce jednodušší a bezpečnější. Z historie si určitě vzpomínáme na různé typy vstřelovačů, kdy jeho obsluha byla poprávu označována spíše za střelce, než vstřelovače. Pokud se dnes procházím po některých stavbách, občas mě mrazí s jakou lehkostí se dnešní nástroje používají. Samozřejmě z dálky nelze znát administrativní zabezpečení takové práce, ale v mé době jsme přece jen kolem vstřelovačů udržovali určitý odstup. A nebyl to pouze respekt! Zde připomínám tehdejší pravidla ...
František Tuček, ze dne: 16.10.2022



Rozhodně nemám právo moralizovat, ovšem někteří řemeslníci silně podceňují bezpečnost s novodobými přístroji. Teď to myslím obecně. Ale u vstřelovacích zařízení obzvlášť. Prstem sice neukážu, pouze připomenu dávná pravidla. Jsou možná v něčem přežitá, ovšem ...

K upevnění některých částí elektrických zařízení se kromě běžných způsobů (vrutů do dřeva a hmoždinek, šroubů do kon­strukcí, lepení, sádrování, betonování] zejména na tvrdé podkla­dy používaly i nastřelovací hřeby. Konstrukce, výroba i zkoušení přístrojů pro vstřelování, stejně jako podmínky pro používání, údržbu a opravy těchto přístrojů byly stanoveny zvláštním před­pisem tehdejším ČÚBP.

Vstřelováním směl být pověřen jen pracovník, který měl platný průkaz způsobilosti instruktora nebo vstřelovače pro příslušný typ přístroje. Tito pracovníci museli být při vstřelování vybaveni příslušnými osobními ochrannými pracovními prostředky, zejmé­na protihlukovou přílbou s dvojitým ochranným štítkem, kože­nými pětiprstými rukavicemi s manžetou a koženou zástěrou.




Vstřelovač musel mít pro práci na každém pracovišti písemný příkaz ke vstřelování s uvedením doby počátku a ukončení vstře­lování s vymezením ohroženého prostoru, určením pomocníka (případně dalších pracovníků] střežícího ohrožený prostor. Po­mocníci vstřelovačů museli být náležitě seznámeni se svými po­vinnostmi i s bezpečnostními předpisy. Organizace byly povinny vytvořit pracovníkům potřebné pod­mínky pro vstřelování, tj. odbornou prohlídku míst vstřelování, a s přihlédnutím k technické dokumentaci stavebního objektu určit opatření, aby nedošlo k poškození energetických nebo ji­ných zařízení, k výbuchu nebo požáru, případně zařídit použití přídavných krytů, zajistit bezpečnost vstřelovače na jeho stanovišti při vstřelování ve výšce nebo do stropu postavením pevné plošiny o rozměrech alespoň 60x100cm, zajistit vyvěšení vý­stražných tabulek, střežení, ohrazení nebo uzamknutí přístupo­vých cest vedoucích do prostoru vstřelování.

Vstřelovat se nesmělo do málo pevných, snadno štěpitelných materiálů, zvětralých a dutých cihel, tvárnic nebo materiálů, u nichž je nebezpečí průstřelu, do nerovných nebo zaoblených ploch, v malých prostorech, kde nebylo zajištěno dostatečné větrá­ní nebo v prostorech s nebezpečím výbuchu a požáru.

O každém vstřelovacím přístroji se vedl deník, kam se zapi­sovaly veškeré práce, údržba nebo poškození přístroje.

Podle Miroslava Kressla

Přiznávám, jsem již stařičkým pamětníkem, dnes spíš knihovníkem, ovšem nemyslíte, že jsou tato, skoro  půl století stará pravidla stále v něčem praktická?





A CO VY?
Máte stále respekt před vstřelovací pistolí?



TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.