Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: EH#: Dvojkov, bimetal (1970) (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 26.03.2023
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

EH#: Dvojkov, bimetal (1970)


EH#: Dvojkov, bimetal (1970)
Pro mnoho novodobých techniků není bimetal (dvojkov) tak zásadní, jako pro nás, kteří vyrostli z "mechaniky". Samozřejmě se tato technologie stále používá, ale "dětem" je bližší spíše polovodičové řešení. A tak pásek ze dvou kovů o různých tepelných roztažnostech se svým způsobem dostává neprávem do muzea. Asi první zařízení, kde bimetal, dvojkov hledat je termostat. Dokonce se tento dvojplíšek nazývá inteligentním, ale to je jiná kapitola ... kde nalezneme termostat je otázkou již vrozené inteligence a nechávám to na jiných zdrojích. Ale uvedl bych určitě běžný jistič, což nemnoho lidí tuší, že jeho vybavení spočívá na zahřátí dvojkovu průchodem elektrického proudu a při stanovené hodnotě teploty obvod rozpojí ...
František Tuček, ze dne: 26.03.2023



... samozřejmě můžeme vyjmenovat mnoho dalších částí, kde se bimetal, dvojkov objevuje. Různé tepelné pojistky, zářivkové startéry, teploměry ... ale nakoukněme zpět do staré učebnice, s kterou se již ve školách s novodobými osnovami určitě nesetkáme.

Jestliže protéká elektrickým obvodem, který je jištěn jističem nebo nadproudovým relé, velký proud, jistič nebo relé odpojí přetížený obvod od sítě. Čím je větší přetížení (protékající proud), tím rychleji musí jistič vypnout. Časovou složku do tohoto obvodu vnáší dvojkov.

Dvojkov se skládá ze dvou kovů nebo slitin s nestejnou tepelnou roztažností, navzájem spojených plošným svarem.


Pro větší náhled kliknout!
Princip působení dvojkovu


Na obrázku je vysvětlen princip dvojkovu. Na levé straně jsou oba pásky nespo­jeny. Horní pásek je s menším součinitelem teplotní roztažností, tzv. pasívní, spodní pá­sek je s větším součinitelem teplotní roztažnosti, aktivní. Zahřejí-li se oba pásky, protáhne se spodní pasek více než horní. Na pravé straně obrázku jsou oba pásky spojeny plošným svárem a ne­mohou se tedy posouvat po sobě. Proto se dvojkov při zahřátí pro­hne na stranu pásky s menší teplotní roztažností. Dvojkovy naší výroby mají značky BiA, BiB, BiD a Bi 2038 a tyto vlastnosti:



Pro větší náhled kliknout!


Dvojkovy se vyrábějí v tloušťkách od 0,1mm do 3mm v pruzích asi délky do 2.000mm a šířce od 6 do 100mm.


Pro větší náhled kliknout!

Na obrázku:
Tvary a upevnění dvojkovu: a) přímý pásek s jedním vetknutým koncem, b) přímý pásek s podepřenými konci, c) pásek zahnutý o. 180° s volným koncem, d) šroubovice s jedním pevným a druhým volným koncem



Pro větší náhled kliknout!
Na obrázku:
Ohřev dvojkovu: a) pří­mý ohřev protékajícím proudem, b) spojení přímého a nepřímého ohřevu, c) nepřímý ohřev topným vinutím o) b) c)

Dvojkov tedy ohřátím mění svůj tvar. Pro různé účely se používá v různých tvarech a upevněních podle obrázku. Dvojkovový článek může pracovat jako snímač teploty nebo indikátor tepla; v nadproudových spouštích se ohřívá protékajícím proudem a jeho pohyb uvolní zámek spouště a způsobí vypnutí. Při proudu větším než 6A je dvojkov zahříván přímo protékajícím proudem, u menších proudů je zahříván topným článkem.

Zdroj: Technologie, Květoslav Kučera, František Soukup, SNTL 1970




TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.