Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Klasifikace ...

Téma, které je základní znalostí každého elektrotechnika. U běžného ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Chápu, proč Edison, ten veliký mistr, mne neodpověděl hned. On, jenž přinutil zvuk, aby se do neslýchaných dálek nechal přenášeti, musil na neštěstí zaplatiti přírodě svou daň za to. Ucho jeho nesčetnými pokusy drážděno, stalo se méně cit­livým, tak ...
POZOR! JEŠTĚ NEPROŠLO JAZYKOVOU KOREKTUROU!

Třífázový motor na jednofázové síti


Document Actions
Článek
Máme-li takový elektromotor na 3-fáz. proud a k dispozici jen 1-fáz. síť, můžeme si třetí...
ze dne: 5.08.2000
reklama

Praktický návod: Jak přimět nafoukaný třífázový motor, aby šlapal na jednofáz. síť. 
Je třeba zdůraznit pro provoz z jednofázové sítě jsou vhodné třífázové motory menšího výkonu (zhruba do 2kW).
Pro snadný a hladký průběh připadají v úvahu tyto 3-fáz.motory:
1) které lze na svorkovnicích přepojit do trojúhelníku. 
2) vinutí musí být na napětí 230V (poznáte to ze štítkového údaje Y/D 400/230) 

Pozn.: U jiných motorů, které mají vinutí v zapojení do trojúhelníku dimenzované na 400V, je nutné použít jednofáz. transformátor 230V/400V. Toto řešení však už není tolik elegantní. 

Máme-li takový elektromotor na 3-fáz. proud a k dispozici jen 1-fáz. síť, můžeme si třetí pracovní vodič vytvořit fázovým posunem o 90° pomocí kondenzátoru (nazvu jej provozní kondenzátor C1).
Velikost provozního kondenzátoru závisí na mnoha faktorech:

- na fázovém proudu
- na účiníku motoru (cos fí)
- na provedení motoru (poměr počtu drážek statoru oproti drážkám rotoru,počet pólových dvojic)
- na provozních podmínkách (motor se rozbíhá naprázdno,nebo od počátku do protitlaku)

Rozběhový moment se při zapojení na jednofázovou síť sníží na 30-40% a výkon asi na 70-80% oproti výkonu při napájení z trojfázové sítí.
Pro motory malých výkonů, nebo motory, které spouštíme naprázdno nám stačí jen (jeden) provozní kondenzátor C1.
U trvale zatížených motorů, nebo motorů větších výkonů musíme navíc použít ještě rozběhový, spouštěcí kondenzátor C2, který se krátkodobě, po dobu rozběhu motoru, připojí paralelně k provoznímu kondenzátoru. Zapojení svorkovnice motoru spolu s kondenzátory je na obrázku.

Trvale připojený provozní kondenzátor je označen C1, přídavný spouštěcí C2. 
Reverzaci provedeme podle červené linky.(v podstatě jde o přepojení fázového, nebo nulového vodiče na opačnou stranu kondenzátorů. 

Hodnoty těchto kondenzátorů pro menší motorky běžných velikostí jsou uvedeny v tabulce.

Hodnoty kondenzátorů    
Příkon motoru (W)

Kapacita (mikroF)

  C1  C2
100 - 200  5 - 8  8 - 10
200 - 300  8 - 12  10 - 16
300 - 500  10 - 16  16 - 24 
500 - 750  16 - 25  25 - 40
750 -1000  25 - 35  40 - 60 (70)

V zásadě platí, že při malé kapacitě C2 se motor rozbíhá ztěžka a dlouho. Bude-li však kapacita C2 příliš velká, budou jím vlivem nízké kapacitní reaktance protékat vysoké proudy.
Oboje vyvolá možnost průrazu kondenzátoru, nebo spálení vinutí motoru. Chce to vyzkoušet a vyladit. Důležité aby motor nehučel.
Vhodnou kombinaci kondenzátorů poznáme podle velikosti proudu, která se nejvíce blíží hodnotě proudu uvedené
na štítku motoru, pro napětí 230V. 
Graf pro odhad hodnoty rozběhových kondenzátorů podle ČSN 35 8351. Výsledná kapacita je zde míněna jako součet hodnot kondenzátorů C1 a C2 

UPOZORNĚNÍ: Všechny použité kondenzátory musí bezpečně vydržet špičkové napětí sítě, které je cca o 50% vyšší než provozní síťové napětí (efektivní). Použijte kondenzátory s provozním napětím min. 330V pro síť 230V. Kondenzátory, které jsou přímo určené jako rozběhové, bývají označovány napětím, pro které jsou určeny.
V žádném případě nepoužívejte elektrolytické kondenzátory. Ten se smí použít pouze pro stejnosměrný proud. Po krátké době připojení k síti se prudce zahřeje a exploduje.

Pro chytré hlavy:
1) Je možné takto zapojený motor rozběhnout nahrazením kondenzátoru odporem?
2) V případě, že by se motor s odporem místo kondenzátoru rozběhnul dojde ke změně smyslu otáčení? 

Odpověď zašlete na adresu DoDo@elektrika.cz .
Na celou problematiku se jistě dá nahlížet daleko "vědečtěji". Nicméně tyto informace jsou ověřené v praxi. Podle Vašich reakcí se můžeme k této problematice v budoucnu opět vrátit a důkladněji rozebrat.

kutil DoDo

 
 

 FIREMNÍ TIPY
Údržbář v provozu má určitě jasnější představu o servisu motorů než běžný domácí uživatel s pilinami zasypanou cirkulárkou v garáži. Že by to bylo nedostatkem veřejných informací? Hmmmm ... pokud zalistujeme v literatuře před sto roky, dočteme se například: "Naprostá čistota jest hlavním pravidlem pro všechny stroje; to zejména platí pro stroje dynamoelektrické". Možná je důvodem dnešní neznalost věci změna technického názvosloví? Stačí malá změna nebo třeba lidové označení a problém je na světě. Ptal jsem se mladých elektrotechniků, čemu se kdysi říkalo u motoru "kollektor" ...
Víte, že je to právě 100 let, co byl vynalezen první jistič? Každý ví, co znamená „nahodit jistič“ a mnozí minimálně tuší, že bez jističů bychom asi stále měnili pojistky. A měnit pojistky vyžaduje mít jejich zásobu. A co pokud najednou pojistka chybí? To už je jiný příběh ... Ale kdo z nás ví, kdo jistič vynalezl? Chcete vidět, jak tehdy vypadal patentový list prvního jističe? Naleznete jej v příloze článku ...
Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a doporučeních bylo za posledních sto let napsáno opravdu hodně. Mezitím, co se fyzikální zákony nemění a stále platí, pohled na závaznost, použitelnost, o šiřitelnosti nemluvě, není stále zcela jasný. Zajímá vás, jak se u nás normy od svého počátku vyvíjely? Jaký je význam technických norem? Jaká byla a je jejich závaznost? Podle nálezu Ústavního soudu jsou technické normy považovány za kvalifikovaná doporučení (nikoliv příkazy) a jejich používání není závazné, nýbrž jen dobrovolné. Jaká je možnost „zezávaznění“ technických norem?
Žijeme v době, kdy nám v rozvaděčích nestačí pouze jistící a spínací prvky. Neustále rozšiřující se digitalizace nabízí možnosti, nad kterými občas sice zůstává rozum stát, ale je to v souladu s vývojem technologií a potřeb společnosti. S tím se ovšem pojí potřeba nových zařízení, znalostní bází a také určitý prostor pro instalaci. U nových projektů je možnost návrhu například dostatečné velikosti rozvaděče. Všichni dobře víme, že vývoj elektroniky je podstatně rychlejší než četnost rekonstrukcí elektroinstalací. Nezřídka se tak stavá, že stávajícímu rozvaděči chybí pro umístění nové technologie pouze pár modulů. Wago přichází s řešením ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Videospot názorně ukazuje použití můstkových systémů pro propojení řadových svorek. K použití není potřeba speciálních nástrojů, přes to je připravena praktická pomůcka. Řešení, které umožňuje přehledné spojení sousedících i vzdálenějších svorek včetně rozdílných průřezů ...
Potřebujete transformátor, ale máte napjatý rozpočet? Co tedy ušetřit a raději se poohlédnout po kvalitně repasovaném kusu? Zajímá-li vás, jak v dnešní nesnadné ekonomické situaci snížit náklady při pořizování těchto druhů zařízení, tak bychom měli jeden tip ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Reklama textem
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933