Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: #EH: Druhy norem podle profesora Vladimíra Lista v roce 1930 (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 18.12.2021
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

#EH: Druhy norem podle profesora Vladimíra Lista v roce 1930


#EH: Druhy norem podle profesora Vladimíra Lista v roce 1930
Změnu myšlení dnešního člověka, ať prů­myslníka či dělníka, obchodníka či technika charakterisuje převrat, jaký prodělává klasické heslo „laissez faire, laissez passer“ proti názorům nedávno skalopevným. Před jednou generací byla ještě svoboda obchodu a podnikání — tabu. Dnes nejosvicenější národní hospodáři, nejbystřejší politikové, geniální hlavy průmyslu i obchodu, nejmocnějši vůdci děl­nictva prohlásili, že toto heslo patří do starého haraburdí! Tyto hlavy chápou ohromný národohospodářský, politický, technický, civilisační a kulturní význam kartelů, trustů a monopolů, ať státních či soukromých ...
František Tuček, ze dne: 18.12.2021



Pohled na technickou normu může být různý. Někdo normu čte, jiný studuje. Někdo normu uznává, jiný zpochybňuje. Někdo význam norem chápe, jiný vnímá normu jako nechtěný příkaz vyšší moci. A malou skupinku zajímá podstata, z které se pak odvíjí následující. Začítám se do titulu Vladimíra Lista z počátků normalizace u nás ...

Konečnou snahou normalisace musí být, aby se co nejmenším počtem druhů uspokojilo co nejvíce spotřebitelů. Tato zásada může být kritériem pro posuzování zdravé normalisace. Normalisační práce se proto skládá z těchto složek:

  • Unifikace — shodnutí se na určité řadě výrobků nebo prací.

DRUHY NOREM PO STRÁNCE PSYCHOLOGICKÉ

Normy po stránce psychologické dělíme na normy vnucené a na normy dobrovolné. Vnutit může normu výrobcům nebo konsumentům stát, velké sdružení výrobců např. železářský kartel vál­cuje jen své profily, neb sdružení obchodníků, bursy, obchodní komory, ale také mocné organisace konsumentské. Příklad státem nařízených norem jsou cejchovní předpisy elektroměrů v Československu, opírající se o zákon z 23. července 1871, aneb zákon o značkování chmele, zdanění lihu, nový zákon o pečení chleba, pak všechny zákony o mírách, vahách a pod. Nepřímo se nařizují všechny předpisy ESČ, neboť se před­pisují u všech veřejných dodávek a dávají se do koncesních podmínek.

Dobrovolné normy jsou velmi rozšířeny a mají nejrůznější povahu. Tak např. továrny pro svoji výrobu zavádějí si samy normy nástrojů, tiskopisů, postupu prací atd.; ve větším rozsahu činí tak kartely nebo sdružení výrobců. Ale i sportovní kluby dohodují se dobrovolně na mezinárodních normách pro footballové neb tennisové míče, atd. Takováto dobrovolná normalisace nemusí se ani vztahovat na celý závod, ba ani ne na celou výrobu téhož závodu. Tak např. může závod pracovat pro domácí trh podle norem domácích, do ciziny však podle norem jiných, aneb může míli znormalisovanou výrobu zboží hromadného a nenormalisovanou výrobu méně četnou. Továrna aut může míti znormalisované rámy a motory, ne však karoserii.

DRUHY NOREM PO STRÁNCE VĚCNÉ

Po stránce věcné se dělí normy takto:
  • (b) Normy výrazů definují technické názvy a rčení, usta­novují znaky a symboly v tisku, značky na plánech, výkresech i vý­robcích a konečně způsob kreslení a grafického vyjadřování. Účelem je za­vésti jak do korespondence obchodní i technické, tak i do odborné literatury přesnost a jednotnost, dále označovali potrubí plynovodů, parovodů, svorky, vedení elektrická a jiná na plánech i ve skutečnosti stejným způsobem. Takovou sjednocenou přesností ušetří se na času, zjed­noduší se korespondence, odpadne mnoho sporů, obsluha zařízení se stane jednodušší, a personál'se dá spíše nahradili.

Příkladem jsou mezinárodní značky elektrotechnických jednotek A, kV, kW (ampér, kilovolt, kilowatt) nebo jednotné značky na plánech parních potrubí, jednotné značení svorek na elektrických strojích a pří­strojích. Výstražný příklad nepřesnosti je koňská síla (britská 746 a me­trická 736 neb 735,5W) aneb kaučuková fráze ofert „dodáme v nej­lepším provedení“ místo přesného „dodáme podle ČSN“. Dobrý přiklad je ČSN 1036 upravující jednotně názvy železa a jeho přečetných druhů. ESČ nyní tiskne elektrotechnický slovník s normalisovanými názvy a vysvětlivkami podle elektrotechnického slovníku, který vydala British Engineering Standard Association a který přijala IEC za základ mezinárod­ního názvosloví elektrotechnického.
Další krok v tomto oboru bude zavedení normálního kodexu pro normalisované zboží, tak aby např. ABALE znamenalo drát z tvrdé mědi, průřezu 2,5 podle ČSN-ESČ 46. Americké válečné námořnictvo má již taková kodexní slova pro všechny výrobky a zboží, jež kupuje.

Přiklad je norma IEC o mezinárodním vzoru mědi, která sta­noví hustotu, elektrickou vodivost a i změny elektrické vodivosti pů­sobením tepla (tepelný činitel vodivosti), dobré vyžíhané elektrolytické mědi, které se má užívali v mezinárodním obchodu za vzor. Praktický výsledek této normy je, že se v obchodu udává jakost mědi prostě v procentech mezinárodní vzorné mědi; tak na př. charakterisuje 99% vodivosti (t. j. vzorně mědi) zboží zcela přesně. Jiný přiklad velkého praktického dosahu je usnesení, jež navrhla ISA r. 1926 v New Yorku, aby přepočítací činitel pro anglický palec na metrickou míru byl 1 palec = 25,4 mm, místo dosavad neurčité číslice, kolísající kolem 25,3995mm. Návrh však dosud vlády nepřijaly.

Zde je třeba upozornili, že nestačí na výměnnost udati v normě prostě rozměry nějakého výrobku. Moderní technologie ukázala totiž, že pro správné působení a výměnnost nějaké součásti musí se vedle ideálního rozměru ještě udat krajní meze, mezi kterými může býti vý­robek. Tak např. má-li čep „padnout" do ložiska a nemá-li v něm ani „kloktali“, ani choditi příliš těsně, nestačí říci průměr čepu je 30mm, ale třeba udati krajní meze, při kterých ještě čep správně chodí, např. 29,9 až 30,1mm. Tento dovolený rozdíl mezi hodnotou ideální, zde tedy + 0,1 nebo — 0,1mm nazýváme tolerancí a píšeme mm +- 30 0,1mm.
Tolerance jsou oboustranné, jako v uvedeném případě, aneb jen jedno­stranné. Např. míra 30 + 0,2mm by byla u onoho čepu s tolerancí jedno­strannou. Snahou je dnes užívati co možná tolerancí jednostranných. Tolerance mají vedle technického významu ještě důležitost hospodářskou, neboť čím jsou menší, tím tíž se dá vyrobili výrobek správně, tím přes­nější musí býti práce, tím více je zmetků, a lim dražší je výrobek.

Z toho vyplývá hospodářská zásada, která technikovi zní paradoxně:
„Nevyrábět zbytečné přesné.“

Na obrázku je znázorněno, jak se v praksi podle těchto zásad kon­troluje správný rozměr čepu; zkouší se totiž, zda strana kalibru obkročáku se světlostí 29’9mm přes čep nejde, ale zda jde přes čep druhá strana obkročáku se světlostí 30,1mm.



Při přesném měření je však důležitá i teplota, při které se měří, a jakým měřítkem se měří. Prototyp metru je totiž „metrem“ jen při 0°C, při teplotě vyšší je trochu delší, při teplotě nižší trochu kratší. Poněvadž v dílnách nelze měřit při 0°C, bylo třeba se shodnout, na jakou teplotu se vztahují míry v normách, jde-li o míry velmi přesné, jako např. u velkých kuličkových ložisek, u ložisek velmi rychle cho­dících parních turbin, nebo u ohromných ložisek pro lodní vrtule. Po­něvadž pak se měří měřítky ocelovými, která se roztahují jinak než prototypy metrů z různých slitin platinových, niklových, aneb ze skla, je třeba i na tuto okolnost pamatovali, a bylo třeba podrobné dohody, částečně mezinárodní.
V našich normách řídíme se zásadou, které užívá mnoho národ­ních společností po vzoru německého normalisačního výboru.


Pro vážné zájemce. Více hledejte v knize NORMALISACE, Vladimír List, Česká matice technická 1930
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.