Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Do jaké míry by se měl elektrikář živnostník orientovat ve slaboproudých obvodech? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 31.07.2009
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Do jaké míry by se měl elektrikář živnostník orientovat ve slaboproudých obvodech?


Do jaké míry by se měl elektrikář živnostník orientovat ve slaboproudých obvodech?
Co není silnoproud, je pak plné elektroniky. Je v dnešní době vůbec možné ignorovat principy tak příbuzného oboru? Může si to silnoproudý živnostník dovolit? Může být v dnešní době kolektor, emitor, báze pro živnostníka tabu?
Miroslav Minařík, ze dne: 31.07.2009


Do jaké míry by se měl elektrikář živnostník orientovat ve slaboproudých obvodech?

Jan Franěk


Záleží na tom, čím se konkrétně zabývá. Ten běžný elektrikář to asi nevyužije, ale myslím si, že to patří do základního elektrikářského vzdělání, aspoň vědět, o čem se mluví. Ale zase na druhou stranu, když někdo dělá nějakého servisního technika, tak musí ty věci z principu chápat, aby pochopil, jak vůbec funguje určitá věc a když hledá tu závadu, aby věděl, kde to najít a jak to najít. Prostě záleží na tom, čím konkrétně se ten člověk zabývá.

Milan Bureš:

... nemusí to vědět, proč? Je-li to zařízení, o kterém já nic nevím, a elektroniku není snadné nastudovat jen z nějaké literatury, norem ..., tak já řeknu, moment. Na toto zařízení na to já mám specialistu, já si ho přizvu, já ho musím zaplatit z částky, kterou jsem tam udal. A taky se ptám, když přijdu do firmy, jaké jsou tady obvody. Je tady elektronický obvod? Jestli ano, tak hned říkám, tady je potřeba zavolat k té revizi nebo tomu, co se bude dělat, elektronika.

 

Jaroslav Hasala


Souvisí to spíš s tím, že kdejaká hloupost má dneska procesorovou jednotku, to stačí jen programovatelný termostat. Ti mladší k tomu mají asi kladnější vztah.

Miroslav Minařík - Co má dnešní silnoproudař společného s elektronikou?
Aleš Dudek


Určitě aspoň nějaké základní znalosti toho, jak to funguje a umět odhalit závadu. Aby uměl měřit, kde ta závada je, když už ji třeba nedokáže odstranit, protože na to nemá vybavení. Aby ty principy znal. A aby věděl, jak to má měřit. Aby tam nešel s vadaskou. Bez vybavení se to opravit nedá, ale to změření, identifikace závady by měla být aspoň základní.

Zdeněk Rajmont


Měl by mít před elektronikou respekt. Elektronika pro běžného elektrikáře začíná a končí na svorkách u mnoha drahého zařízení. Takže měl by k tomu přistupovat s rozmyslem, protože to snadno zničí a pak zničí i sám sebe.

Pavel Horský


Živnostník určitě. Aby se živnostník uživil, musí se vzdělávat a umět od každého něco. Já to znám, protože já jsem opravoval rádia, zesilovače. Stavěl jsem různé blbosti, protože to v mládí byl můj koníček. Já to beru z pohledu, že já to umím, ale je mi to houby platné, protože to nepoužívám. Pro mě to je plus, ale když koukám na kolegy a ty když postavíš před problém, před součástku, tak ti neví, co to je.

Radek Červený


Ty ses dneska nesetkal se spoustou zařízení, která fungují tak, že koncový prvek je spínán tranzistorem? Tam jde o to, že nikdo po tom elektrikářovi nebude chtít, aby navrhoval napájecí zdroje a elektronické obvody a vyvíjel to dál, to určitě ne. Ale je dneska spoustu zařízení, co tu elektroniku k činnosti využívá a pokud se ti stane, že máš potom někde dohledat závadu a máš ji lokalizovat, tak minimálně to je tvoje výhoda, pokud znáš alespoň ty základy.

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.