Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

#OPP35: Pohled ...

Nejen na českém trhu se objevuje technická anomálie nazývaná ESE. Technický ...

Videomonitorování ...

Rozdíl mezi domácí a průmyslovou digitalizací bývá často nikoliv ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
22.01.2020 Aplikační sady pro chytré EV nabíjení. Teco nabízí ve svém sortimentu AC aplikační sadu PowerFox pro řešení nabíjecí infrastruktury, určenou pro systémové integrátory a instalační firmy. Aplikační sada řeší problematiku připojení nabíjecí EV stanice nebo řetězce stanic na odběrné místo bez nutnosti navyšovat velikost hlavního jističe a tím paušální poplatky za rezervovaný výkon. Subjekt má přehled o odběru budovy a ...
21.01.2020 Víte, jak vznikl název společnosti Rittal? Budoucnost pramení v minulosti: název společnosti Rittal je odvozen od městečka RITtershausen im DietzhölzTAL, kde byla společnost před 59 lety založena. Milníky více než 50leté historie Rittal na ...
20.01.2020 Senzory s IO-Link od ifm otvírají nové možnosti řízení strojů. Veškerý přenos naměřených hodnot probíhá zcela digitálně. Přenos dat náchylný k chybám a výpočet analogových signálů je nahrazen. Digitálně přenášené naměřené hodnoty lze přímo zobrazit v kontrolní místnosti. Přenos dat prostřednictvím IO-Link je založen na 24V signálu, díky čemuž je extrémně odolný vůči elektromagnetickému ...
19.01.2020 Katalog prvků systémových instalací značky GIRA. Snad každý světový výrobce vypínačů a zásuvek je zapojen do systému KNX. Ovšem pouze některé se na českém trhu objevují se svým katalogem v lokalizované jazykové mutaci. Na níže uvedeném odkaze je k dispozici anglická verze generálního katalogu této značky. Na téměř ...
18.01.2020 Tesla podala nový patent, který usiluje o zvýšení bezpečnosti baterií. Pokud jde o nebezpečí požáru, vše nasvědčuje tomu, že elektrická vozidla jsou bezpečnější než ty na fosilní palivo. Avšak baterie se mohou vznítit také. Bezpečnější baterie jsou důležitou prioritou a Tesla podala patent na novou technologii zaměřenou právě na bezpečnost. Systém je navržen tak, aby izoloval poškození způsobené poškozenými články ...
15.01.2020 Svorky pro přívody energií ke kobotům. Kolaborativní roboty jsou čím dál využívanějším nástrojem v průmyslu nejen u velkých, ale už i středních a malých firem. Proto firma igus vyvinula novou svorku pro energetické řetězy a ochranné hadice právě pro kolaborativní roboty. Svorky Lean Robotics vyrobené vstřikováním mají jednotnou velikost a lze je nainstalovat během několika ...
14.01.2020 ABB vydalo internetový katalog digitálních řešení. Stránka je koncipována s ohledem na potřeby zákazníků a poskytuje detailní informace o řešeních, lidech i partnerstvích, která pomáhají transformovat průmyslová odvětví do digitální podoby. Uspořádání katalogu vychází ze zákaznických segmentů, zákazníci si tak budou moci snadno najít řešení ABB Ability, které nejlépe vyhovuje jejich potřebám. V rámci ...
Za které tři funkce rádi zaplatíte korunu denně?
Za které tři funkce rádi zaplatíte korunu denně?
Původní nestříhaný záznam
Výběr toho podstatného
Stopáž záznamu
Audioverze - podcast
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 134
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Panelové domy tyčící se v mnohých městech jako hrobečky budování socialistické vlasti nám také připomínají, že vše nemusí být vždy tak samozřejmé jak zvenčí možná vypadá. V dobách horlivé výstavby, kdy se plnily plány minimálně na 100% se naopak na ...

Digitální továrna 2.0 pohledem datového architekta Zdeňka Havelky


Document Actions
Digitální továrna 2.0 pohledem datového architekta Zdeňka Havelky
Zdeněk Havelka popisuje Digitální továrnu 1.0. Co je to kyberfyzikální model a k čemu je? Co to je nebo kdo to je digitální agent? Dá se pojem blockchaim dát do nějaké lidsky uchopitelné podoby? Třeba jestli to souvisí třeba i s ochranou autorských práv muzikantů nebo kapel? Je Česko, co se týká digitalizace, dál než Německo? Kde Zdeněk Havelka vidí v digitalizaci příležitost pro Českou republiku? Těch příležitostí je samozřejmě více. Ale třeba blockchain jako jedna z potenciální příležitosti, kdy máme kvalitní a globálně uznávanou blockchainovou komunitu a na tom se dá jako něco málo stavět ...
Redakce portálu Elektrika.cz, ze dne: 10.12.2019

Textový přepis mluveného slova ...

Marek Zahradníček
Hezké, příjemné dopoledne vážení a milí diváci. Vážení přítomní, zde v pavilonu brněnského výstaviště na Mezinárodním strojírenském veletrhu, vás vítá Elektrika TV ve studiu s dalšími zajímavími hosty. Budeme se bavit o Digitální továrně 2.O. Zpovídat hosty bude Stanislav Cieslar, pojďme na to ...Tak tím a zajímavým hostem není nikdo jiný, než Zdeněk Havelka, jednatel společnosti 33A+ a neměl to k nám do studia daleko, protože vlastně je to člověk, který má na starosti, nebo dal dohromady tuto výstavu, která se jmenuje Digitální továrna a je tady v pavilonu A1, kde sídlí i naše televize. Pojďme se pobavit prvně O digitální továrně 1.0.

Zdeněk Havelka, 33A+
Řekněme krátce, Digitální továrna 1.0 nikdy neexistovala reálně, ale faktem je, že informační technologie pronikají do průmyslu hned na začátku. Nejdřív to bylo vojenství a pak to byl průmysl. Máme historii, řekněme ze zrodem ERP systému 40-50 let.

Bavíme se o nějakém období sedmdesátých let minulého století?

Zdeněk Havelka, 33A+
Ano, to nastartovalo a pak přišla německá vláda s iniciativou Průmysl 4.0, která se snažila a trošičku jakoby redefinovat zapojení informačních technologií do průmyslu. No a z toho vyplývá naše stávající snaha definovat něco, čemu říkáme Digitální továrna 2.0.  Měla být skutečně skokem, od toho co tu evolučně vznikalo, k tomu, že dneska nastupují technologie umělé inteligence a blockchainu. To je jsou skutečně disruptivní a přelomové.

Budeme se o tom určitě ještě bavit. Vy jste říkal umělá inteligence, inteligence v procesech, součástí toho je Digitální továrna, součástí nové generace jsou i kyberfyzikální modely nebo modelování. Můžete toto vysvětlit?

Zdeněk Havelka, 33A+
Dnes je to tak, že máte fyzickou továrnu, kde se odehrávají procesy, kde se odehrává primárně materiálový tok a zatím máte nějaké informační služby, které jsou podpůrné. Pokud to trošičku posunete, tak najednou zjistíte, že ten materiálový tok je podporovaný informačním tokem a ten máte dneska přerušovaný. Protože máte v různých informačních systémech data a ty jsou uzavřená. A když to propojíte, tak vznikne digitální prostor, ve kterém se data dají zpracovávat. Umělá inteligence potřebuje data. To je prostě neuvěřitelný žrout dat.

Mluvíme tedy o tom, že vznikne kyberfyzikální prostor, který v sobě zahrnuje i ten fyzický prostor a umělá inteligence s tím bude organicky pracovat. Proto mluvíme o kyberfyzikálním prostoru. A abysme se s tím mohli jako lidé potkat, tak potřebujeme nějaký nástroj, jak do toho koukat a jak s tím manipulovat. A to je model, který nám umožní data zpracovávat.
Když jsem se tady procházel, narazil jsem na pojem digitální agent. Co to je, nebo kdo to je?

Zdeněk Havelka, 33A+
Existuje relativně nová škola strojového učení, které je založeno na neuronových sítích a ještě teď zatím je jakoby vývoj k něčemu, čemu se říká Reinforcement Learning a ten pracuje s pojmem agent. Agenta si představte jako chytrou neuronovou síť, která je schopna zpracovat data a nějaký proces řídit.
A vy jste se zmínil o problematice blockchainu. Můžete to dát do nějaké lidsky uchopitelné podoby? Napadá mě třeba jestli to souvisí třeba i s ochranou autorských práv muzikantů nebo kapel?

Zdeněk Havelka, 33A+
Blockchain je nástroj, jak se vzájemně verifikovat technologicky důvěru. Dnes existují streamovací služby, kde si předplatíte nějakou distribuci služeb a ty hudebníkům seberou část toho, co oni vytvořili, určitou část přidané hodnoty.

No a pokud by se podařilo na bázi blockchainu, což je technologie vzájemné důvěry, sdílet hudební soubory, tak tam je  vše transparentní. Tam se navzájem vytváří síť po jednotlivých etapách. Jde o bloky, a proto je to řetězec blockchain.

Po jednotlivých etapách fixujete nějaký stav dat nebo informaci v nějakém okamžiku a na základě toho pak můžete prostě přesně říct, že konkrétní uživatel přistoupil na určitý hudební soubor v konkrétní dobu a tím pádem hudebníci budou mít daleko větší šance svoje autorská práva prosazovat.

A co v oblasti strojírenství a průmyslu?

Zdeněk Havelka, 33A+
Tam je to velmi výhodné. Nejen samozřejmě pro strojírenství. Nyní chystáme s Elektrotechnickou asociací projekt, kdy by pak mohlo dojít, že si třeba stroje budou moci komunikovat mezi sebou, nebo mezi firmami.
Může tedy vzniknout nějaká virtuální výrobní linka. Potřebujete něco vyrobit vy, váš konkurent nebo váš partner má nějaký stroj na druhé straně města a vy se propojíte díky blockchainu digitálně.

Pak jste schopen sdílet samozřejmě ne jen ta čistá data, ale i ta co definují požadované události. Vznikne proces transparence, resp. možnost na transparence vztahů. Pak mohou vzniknout i třeba virtuální firmy.
Bavíme se o transparentnosti, nebo možnostech. Přesto i když se setkáváte s firmami, se zástupci byznysu podnikatelské sféry, vidíte u nich stále nějaký konzervativní přístup, že stále ještě obávají?  A také cidíte nějaký posun co se týká státu? Připadá mi, že Česko, co se týká digitalizace, je dál než Německo?

Zdeněk Havelka, 33A+
To bych tak neviděl. V Německu je povědomí o digitalizaci daleko lepší. Ale digitalizace není samoúčelná. Posunul bych diskusi k tomu, co nám digitalizace přináší. U nás, kde máme levnou kvalitní sílu, jsme na jakémsi pomezí, ovšem v Německu je pracovní síla drahá. Proto je tam digitalizace skutečně společenským tématem, ale u nás to u nás to ještě není.

A co se týče první části vaší otázky, tak je to strašně různé. Jsou malé firmy velmi progresivní, které se zapojí do těchto věcí, i třeba strojírenské a jsou firmy velké, zmíním konkrétně Škoda Auto, které jsou velmi progresivní při nasazování nových technologií, ale jsou i jiné firmy i velké i malé, které jsou naprosto spící.
Já nevím, jestli to bylo v rámci včerejší debaty nebo v rámci nějakého jiného vašeho prohlášení. Vy jste uvedl, že průmysl zítřka bude značně odlišný od toho dnešního a vidíme zde příležitost pro českou ekonomiku. Kde přesně vidíte ty příležitosti?

Zdeněk Havelka, 33A+
Těch příležitostí je samozřejmě více. Ale třeba blockchain jako jedna z potenciálních příležitosti, kdy máme kvalitní a globálně uznávanou blockchainovou komunitu a na tom se dá jako něco málo stavět.  Ale tam už se už trošku stírá hranice, že to není jen Česká republika. Je to řada firem a otázka je z hlediska toho českého podnikatelského prostředí, nastavení toho prostoru. Daně nejsou nějak vysoké, ale nejsou ani moc nízké. Jsme country for the Future, ale prostě do Vídně když jedete, tak jedete dvě hodiny po české straně a pak ten delší zbytek na rakouské straně za půl hodiny. Takže tady je potřeba udělat spousta práce. Digitalizace státu je téma samo o sobě.

Vy jste k nám do studia přišel z konference česko-německé Obchodní komory, která se zaměřovala na Digitální továrnu 2.0 a stejnojmenná konference se bude konat 9. října od 9:00 v pavilonu P. Obsahem budou "Efektivní nástroje a postupy řešení problémových oblastí". Ty problémové oblasti, tím myslíte co?

Zdeněk Havelka, 33A+
Tam budeme kombinovat vizi ...

--- konec přepisovaného rozhovoru.

Další záznamy rozhovorů Digitální továrny 2.0 z MSV 2019 naleznete zde!
Více o živém vysílání Digitální továrny 2.0 čtěte zde!
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 2)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Veletrhy Brno, a. s.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Nešlo o technickou konferenci, jak ji známe z elektrotechnického oboru. Přestože šlo o technologie technikům blízké, samotné téma bylo podstatně výše. Tak vysoko, že bylo společné i pro ostatní obory. Proč je toto téma publikováno i zde? Elektrotechnika tradičně prostupuje napříč všemi průmyslovými obory a pokud hovoříme o internetu věcí a vyhodnocování dat, pak je řeč o senzorice resp. měření a regulaci. A tato problematika má své rozvody a následně ovládá silnoproudou část ...
Jak vznikla nová část Strojírenského veletrhu ... odkud se pořadatelé inspirovali ... kdo byl dominantním vystavovatelem Digitální továrny 2.0 ... čím byla Digitální továrna 2.0 odlišná od konvenčních veletržních prezentací ... co se prozatím nedá digitalizovat ... co se na prvním ročníku této události nepovedlo ... jak digitalizuje samotné BVV ... s ředitelem MSV Michalisem Busiosem a tiskovým mluvčím Michalem Svobodou mluvil v živém vysílání Stanislav Cieslar ...
Digitalizace sama umožnila všem informačním tokům se zvětšit a zaplavit naše smysly tak, že dnes nejsme schopni vše vyhodnotit a použít. Pořádat veletrh na podporu další digitalizace, když si s ní často nevíme rady, je správným okamžikem. V médiích se stále ozývají hesla o inovacích, růstu, podpoře a nadějích světlých zítřků, ovšem pokud se zeptáme ma konkrétní činy, v mnohých případech se setkáváme s nepochopením. Co myslíte? Byl letošní ročník MSV v čele s Digitální továrnou 2.0 jen dalším veletrhem v pořadí nebo bylo něco jinak?
Jsme neustále zaplavováni větším a větším množstvím informací. Pokud si nedáme pozor, budeme důkladně zasypání vším. I tím, co s naším záměrem nesouvisí. Veletrhy jsou typickým příkladem strháváním pozornosti na každém kroku. Pokud máte v úmyslu se dozvědět o svém odborném směru co nejvíce, zkuste využít připraveného filtru. Tak volně překládám funkci MSV Tour, komentovaných prohlídek. Ty jsou vždy zaměřená na určitá témata. Výsledkem bude zisk informací určitého směru v opravdu krátkém čase ...
Terminolog
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933