Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Jak vznikl VARNET ...

Od 1. ledna 2020 se trhu oficiálně otevřela společnost VARNET. Vznikla fúzí ...

OEZ: Novinky 2020 ...

OEZ Letohrad představil v květnu prostřednictví tří webcastů vše, ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
10.08.2020 Automatizace a vybavení vyžadují hodně energie. S rostoucí propracovaností koncepcí instalace roste počet polních zařízení a všude se používají komponenty, jako jsou I/O moduly, senzory, jednotky, kamery a osvětlení. Vlivy Industry 4.0 a IoT vedou ke zvýšené poptávce po řízení procesů a zpětné vazbě. Dokonce i mechanika se vyvíjí z pneumatického na elektrický pohon. Pro různé aplikace jsou zapotřebí různé ...
8.08.2020 IP007# LIVE EATON: AFDD – kde má smysl a kde ne? Přestože je přístroj AFDD na trhu v České Republice a na Slovensku již několik let, stále je pro mnohé zahalen rouškou tajemství. V tomto podcastu se Jan Marek a František Štěpán pokusí onu pomyslnou roušku poodhalit a osvětlit princip funkce obloukové ochrany. S tím budou spojeny i rady pro ...
7.08.2020 Léto už je v plném proudu. Mobilní klimatizace Sencor, které v K&V ELEKTRO koupíte i s těsnící sadou zdarma, pomohou překonat největší vedra doma i v kanceláři! V našem sortimentu dále najdete stojací ventilátory s nastavitelnou ...
5.08.2020 Multifunkční revizní přístroj Kyoritsu KEW 6516 s českým displejem. Přístroj má 10 hlavních funkcí: uzemnění, izolace, kontinuita, smyčka, PSC, PFC, napětí, frekvence, fázová sekvence, RCD. Kromě barevné obrazovky a bluetooth, se může uživatel těšit z českého menu. Multifunkční testery jsou dodávány kompletní, se vším, co potřebujete pro testování elektrické instalace. Nechybí tedy kompletní sada ...
4.08.2020 TIP na dotykové panely WAGO 600. Jsou určené pro ovládání, monitorování, vizualizace a diagnostiku ve výrobě, automatizaci budov a zpracovatelském průmyslu. K dispozici jsou dotykové panely s různými hardwarovými konfiguracemi pro ovládání a vizualizaci malých až středně rozsáhlých systémů. Pod designem dotykových panelů WAGO se skrývají ...
3.08.2020 Pracujte rychleji s novými sadami Go Wireless. Ať už instalujete vypínače do novostavby, nebo jen potřebujete změnit pozici vypínačů, či přidat další v již hotové stavbě, existuje pohodlnější řešení, které může změnit způsob vaší práce. Sady Go Wireless vyvinuté společností Eaton, jsou přizpůsobeny nejčastěji používaným aplikacím, jejichž řešení je díky nim rychlé, spolehlivé a bez použití kabeláže ...
Vybrané funkce zdarma
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma?
Celý záznam
Sestřih záznamu
Stopáž záznamu
Audioverze záznamu
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 1042
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

Digitální továrna 2.0 pohledem datového architekta Zdeňka Havelky


Document Actions
Digitální továrna 2.0 pohledem datového architekta Zdeňka Havelky
Zdeněk Havelka popisuje Digitální továrnu 1.0. Co je to kyberfyzikální model a k čemu je? Co to je nebo kdo to je digitální agent? Dá se pojem blockchaim dát do nějaké lidsky uchopitelné podoby? Třeba jestli to souvisí třeba i s ochranou autorských práv muzikantů nebo kapel? Je Česko, co se týká digitalizace, dál než Německo? Kde Zdeněk Havelka vidí v digitalizaci příležitost pro Českou republiku? Těch příležitostí je samozřejmě více. Ale třeba blockchain jako jedna z potenciální příležitosti, kdy máme kvalitní a globálně uznávanou blockchainovou komunitu a na tom se dá jako něco málo stavět ...
Redakce portálu Elektrika.cz, ze dne: 10.12.2019

Textový přepis mluveného slova ...

Marek Zahradníček
Hezké, příjemné dopoledne vážení a milí diváci. Vážení přítomní, zde v pavilonu brněnského výstaviště na Mezinárodním strojírenském veletrhu, vás vítá Elektrika TV ve studiu s dalšími zajímavími hosty. Budeme se bavit o Digitální továrně 2.O. Zpovídat hosty bude Stanislav Cieslar, pojďme na to ...Tak tím a zajímavým hostem není nikdo jiný, než Zdeněk Havelka, jednatel společnosti 33A+ a neměl to k nám do studia daleko, protože vlastně je to člověk, který má na starosti, nebo dal dohromady tuto výstavu, která se jmenuje Digitální továrna a je tady v pavilonu A1, kde sídlí i naše televize. Pojďme se pobavit prvně O digitální továrně 1.0.

Zdeněk Havelka, 33A+
Řekněme krátce, Digitální továrna 1.0 nikdy neexistovala reálně, ale faktem je, že informační technologie pronikají do průmyslu hned na začátku. Nejdřív to bylo vojenství a pak to byl průmysl. Máme historii, řekněme ze zrodem ERP systému 40-50 let.

Bavíme se o nějakém období sedmdesátých let minulého století?

Zdeněk Havelka, 33A+
Ano, to nastartovalo a pak přišla německá vláda s iniciativou Průmysl 4.0, která se snažila a trošičku jakoby redefinovat zapojení informačních technologií do průmyslu. No a z toho vyplývá naše stávající snaha definovat něco, čemu říkáme Digitální továrna 2.0.  Měla být skutečně skokem, od toho co tu evolučně vznikalo, k tomu, že dneska nastupují technologie umělé inteligence a blockchainu. To je jsou skutečně disruptivní a přelomové.

Budeme se o tom určitě ještě bavit. Vy jste říkal umělá inteligence, inteligence v procesech, součástí toho je Digitální továrna, součástí nové generace jsou i kyberfyzikální modely nebo modelování. Můžete toto vysvětlit?

Zdeněk Havelka, 33A+
Dnes je to tak, že máte fyzickou továrnu, kde se odehrávají procesy, kde se odehrává primárně materiálový tok a zatím máte nějaké informační služby, které jsou podpůrné. Pokud to trošičku posunete, tak najednou zjistíte, že ten materiálový tok je podporovaný informačním tokem a ten máte dneska přerušovaný. Protože máte v různých informačních systémech data a ty jsou uzavřená. A když to propojíte, tak vznikne digitální prostor, ve kterém se data dají zpracovávat. Umělá inteligence potřebuje data. To je prostě neuvěřitelný žrout dat.

Mluvíme tedy o tom, že vznikne kyberfyzikální prostor, který v sobě zahrnuje i ten fyzický prostor a umělá inteligence s tím bude organicky pracovat. Proto mluvíme o kyberfyzikálním prostoru. A abysme se s tím mohli jako lidé potkat, tak potřebujeme nějaký nástroj, jak do toho koukat a jak s tím manipulovat. A to je model, který nám umožní data zpracovávat.
Když jsem se tady procházel, narazil jsem na pojem digitální agent. Co to je, nebo kdo to je?

Zdeněk Havelka, 33A+
Existuje relativně nová škola strojového učení, které je založeno na neuronových sítích a ještě teď zatím je jakoby vývoj k něčemu, čemu se říká Reinforcement Learning a ten pracuje s pojmem agent. Agenta si představte jako chytrou neuronovou síť, která je schopna zpracovat data a nějaký proces řídit.
A vy jste se zmínil o problematice blockchainu. Můžete to dát do nějaké lidsky uchopitelné podoby? Napadá mě třeba jestli to souvisí třeba i s ochranou autorských práv muzikantů nebo kapel?

Zdeněk Havelka, 33A+
Blockchain je nástroj, jak se vzájemně verifikovat technologicky důvěru. Dnes existují streamovací služby, kde si předplatíte nějakou distribuci služeb a ty hudebníkům seberou část toho, co oni vytvořili, určitou část přidané hodnoty.

No a pokud by se podařilo na bázi blockchainu, což je technologie vzájemné důvěry, sdílet hudební soubory, tak tam je  vše transparentní. Tam se navzájem vytváří síť po jednotlivých etapách. Jde o bloky, a proto je to řetězec blockchain.

Po jednotlivých etapách fixujete nějaký stav dat nebo informaci v nějakém okamžiku a na základě toho pak můžete prostě přesně říct, že konkrétní uživatel přistoupil na určitý hudební soubor v konkrétní dobu a tím pádem hudebníci budou mít daleko větší šance svoje autorská práva prosazovat.

A co v oblasti strojírenství a průmyslu?

Zdeněk Havelka, 33A+
Tam je to velmi výhodné. Nejen samozřejmě pro strojírenství. Nyní chystáme s Elektrotechnickou asociací projekt, kdy by pak mohlo dojít, že si třeba stroje budou moci komunikovat mezi sebou, nebo mezi firmami.
Může tedy vzniknout nějaká virtuální výrobní linka. Potřebujete něco vyrobit vy, váš konkurent nebo váš partner má nějaký stroj na druhé straně města a vy se propojíte díky blockchainu digitálně.

Pak jste schopen sdílet samozřejmě ne jen ta čistá data, ale i ta co definují požadované události. Vznikne proces transparence, resp. možnost na transparence vztahů. Pak mohou vzniknout i třeba virtuální firmy.
Bavíme se o transparentnosti, nebo možnostech. Přesto i když se setkáváte s firmami, se zástupci byznysu podnikatelské sféry, vidíte u nich stále nějaký konzervativní přístup, že stále ještě obávají?  A také cidíte nějaký posun co se týká státu? Připadá mi, že Česko, co se týká digitalizace, je dál než Německo?

Zdeněk Havelka, 33A+
To bych tak neviděl. V Německu je povědomí o digitalizaci daleko lepší. Ale digitalizace není samoúčelná. Posunul bych diskusi k tomu, co nám digitalizace přináší. U nás, kde máme levnou kvalitní sílu, jsme na jakémsi pomezí, ovšem v Německu je pracovní síla drahá. Proto je tam digitalizace skutečně společenským tématem, ale u nás to u nás to ještě není.

A co se týče první části vaší otázky, tak je to strašně různé. Jsou malé firmy velmi progresivní, které se zapojí do těchto věcí, i třeba strojírenské a jsou firmy velké, zmíním konkrétně Škoda Auto, které jsou velmi progresivní při nasazování nových technologií, ale jsou i jiné firmy i velké i malé, které jsou naprosto spící.
Já nevím, jestli to bylo v rámci včerejší debaty nebo v rámci nějakého jiného vašeho prohlášení. Vy jste uvedl, že průmysl zítřka bude značně odlišný od toho dnešního a vidíme zde příležitost pro českou ekonomiku. Kde přesně vidíte ty příležitosti?

Zdeněk Havelka, 33A+
Těch příležitostí je samozřejmě více. Ale třeba blockchain jako jedna z potenciálních příležitosti, kdy máme kvalitní a globálně uznávanou blockchainovou komunitu a na tom se dá jako něco málo stavět.  Ale tam už se už trošku stírá hranice, že to není jen Česká republika. Je to řada firem a otázka je z hlediska toho českého podnikatelského prostředí, nastavení toho prostoru. Daně nejsou nějak vysoké, ale nejsou ani moc nízké. Jsme country for the Future, ale prostě do Vídně když jedete, tak jedete dvě hodiny po české straně a pak ten delší zbytek na rakouské straně za půl hodiny. Takže tady je potřeba udělat spousta práce. Digitalizace státu je téma samo o sobě.

Vy jste k nám do studia přišel z konference česko-německé Obchodní komory, která se zaměřovala na Digitální továrnu 2.0 a stejnojmenná konference se bude konat 9. října od 9:00 v pavilonu P. Obsahem budou "Efektivní nástroje a postupy řešení problémových oblastí". Ty problémové oblasti, tím myslíte co?

Zdeněk Havelka, 33A+
Tam budeme kombinovat vizi ...

--- konec přepisovaného rozhovoru.

Další záznamy rozhovorů Digitální továrny 2.0 z MSV 2019 naleznete zde!
Více o živém vysílání Digitální továrny 2.0 čtěte zde!
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 2)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Veletrhy Brno, a. s.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Zrušení každého veletrhu sebou nese pro neinformované neviditelné ztráty. Naopak všichni, kteří jsou na pořádání závislí, byli do posledního okamžiku v očekávání a ptali se! Proč byl MSV nakonec zrušen, když se mu dávaly stále naděje? Pokud se konat mohl, kdo se zasadil o nepořádání? Jak na zrušení reagovali sami vystavovatelé? Opravdu se nedala provést opatření, která by upravila osobní kontakty podobně jako například povolený režim v obchodních domech? Jedna z často pokládaných otázek byla na ekonomiku výstaviště. Jak položená témata Jiří Kuliš objasnil?
... a s tím nebude ani plánovaná Digitální továrna v pavilonu A. Od května jsme byli v očekávání rozhodnutí vlády, zda se vytvoří podmínky pro konání odborných veletrhů, protože jde o podobný režim setkávání jako bude probíhat v běžných nákupních centrech během letních měsíců. Ovšem pravidla Ministerstva zdravotnictví byla pro rozměr veletrhu jako je MSV naprosto nepoužitelná. Žádný ze zrušených veletrhů v Česku nemá takový ekonomický dopad jako právě tento brněnský ...
O digitalizaci bylo popsáno mnoho stránek. Zkusme se podívat na tento nekonečný novodobý proces trošku jinak. Nejznámějším vzorem je výroba škodovek v Mladé Boleslavi. Legendární, národní výrobce vozidel je motivační rozlehlou výrobní aplikací pro mnoho výrobců. Pokud jste na pracovní pozici, která je odpovědná za nová řešení, pak setkání s vizionáři, tvůrci a realizátory nových postupů sledujete raději než detektivní příběhy ...
Situace s Covid-19 se sice uvolňuje, ovšem zda budou na podzim pořádány veletržní akce zcela jasné není. Součástí ekonomického jádra společnosti jsou i veletrhy. Zejména v Brně. Vystavovatelé se musí k účasti rozhodovat často více jak půl roku před konáním. Proto dnes mnozí netrpělivě očekávají informace od samotných pořadatelů. Víme, že se již několik týdnů tvoří odpovídající strategie hygienických opatření, ovšem více k dané problematice říká ředitel MSV Brno ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933