Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

LIVE ABB: O ...

O stykačích řady AF, které jsou standardně vybaveny technologií AF, stanovují ...

OEZ: Novinky 2020 ...

OEZ Letohrad představil v květnu prostřednictví tří webcastů vše, ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
1.07.2020 Společnost vybavující laboratoře vyvinula generátor ozonu VirBuster. Generátor ozonu VirBuster 10000A je vybaven analogovým časováním se zobrazením zbývajícího času. Díky velkému výkonu a silnému oxidačnímu účinku O3 ničí viry, bakterie, kvasinky, plísně a jejich spóry. Při delším působení likvidují také hmyz a další parazity. Výhodou je i dokonalé odstranění pachů, jako je například zápach kouře z cigaret, hniloba nebo ...
30.06.2020 TIP na elektrikářskou pásku Scotch Super 33+. Jde o profesionální izolační PVC pásku. Je odolná vůči odírání, vlhkosti, zásadám, kyselinám, měděnce a lze ji použít za různých povětrnostních podmínek. Páska je určena jako primární elektroizolace pro všechny vodiče a kabelové spoje až do napětí 600V a teploty 105°C. Tento profesionální produkt kombinací elastického podkladu a velmi účinného lepidla ...
29.06.2020 Největší solární projekt vznikne v USA. Trumpova kancelář schválila největší projekt solární energie v historii USA. Rozhodnutí je pro mnohé překvapením, vzhledem k dřívějším prohlášením o množství dodané energie a ceně fotovoltaických technologií. Solární park Gemini za miliardu dolarů od společnosti Solar Partners, bude umístěn v poušti severně od Las Vegas v Nevadě. Park zabere ...
28.06.2020 Podcast IP007# DT#2 O digitalizaci AUTO ŠKODA s Lukášem Kousalem. O digitalizaci bylo popsáno mnoho stránek. Zkusme se podívat na tento nekonečný novodobý proces trošku jinak. Nejznámějším vzorem je výroba škodovek v Mladé Boleslavi. Legendární, národní výrobce vozidel je motivační rozlehlou výrobní ...
27.06.2020 Pandemie ovlivnila provoz přenosové soustavy. Pandemie a s ní související opatření proti šíření nemoci s sebou přinesly změny provozních ukazatelů elektrizační soustavy ČR. Mimo jiné došlo ke snížení spotřeby, výroby a salda, poklesla také cena silové elektřiny. Od konce května 2020 se většina uvedených parametrů vrací k běžným hodnotám. Nízká spotřeba elektřiny se odrazila také v poklesu její ...
24.06.2020 K Dlouhým stráním vyrazily elektromobily. V Jeseníkách byla k vidění dlouhá kolona elektro vozidel. Automobily se zásobníkem energie v baterii se vydaly na cestu z Ostravy k přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně, jejíž horní nádrž je největší baterií na uchovávání elektřiny v Česku. Trasu byla symbolicky zakončena ve sportovním areálu Kouty v Loučné nad Desnou pod ...
23.06.2020 Principy KNX v kostce. Tak nějak lze charakterizovat šestnácti stránkvý e-book vydaný českou národní skupinou členů a partnerů KNX. Popisuje klasický, konvenční systém elektroinstalace. Následně se zmiňuje o sběrnicovém systému. Zmiňuje se o výhodách a specificích. Jde o dokument, který technicky smýšlejícím ...
Vybrané funkce zdarma
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma?
Celý záznam
Sestřih záznamu
Stopáž záznamu
Audioverze záznamu
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 1041
Bazar
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

R4M: Digitalizace v zemědělství je elektrotechnikům velice blízká


Document Actions
R4M: Digitalizace v zemědělství je elektrotechnikům velice blízká
Elektrotechnika, data, digitalizace a zemědělství? Na první pohled jde o rozdílné množiny. Ovšem mají něco společného. Přicházející technologie. Novodobě smýšlející technik si z následující reportáže bere notnou dávku inspirace do vlastního segmentu průmyslu, kde působí. Všichni známe pojmy senzorika, měření a regulace, oba se znovu objevují v jiném seskupení a jiným využití. Povšimněme si, že dnešní medializované využívání dat je založeno na vstupních informacích mnoha zařízení nebo spínacích prvků ...
Redakce portálu Elektrika.cz, ze dne: 13.11.2019
reklamaMáte představu o digitalizaci v zemědělství? Nebo vás napadá, že zemědělství není strojírenství? Nás ale opravdu zajímají stroje!

Pole, orba, obilí, sklizeň … a kde jsou jedničky a nuly té digitalizace? S kamerou jsme se vydali do Přibyslavi kde společnost AG data digitalizuje zemědělské procesy. Co si tedy máme pod takovým pojmem představit?


Textový přepis mluveného slova reportáže ...

Lukáš Musil, Agdata s.r.o.
Sbíráme pomocí senzorů data, máme je navázané na registry, které zemědělci využívají dennodenně. Vše máme v cloudu a zemědělec má vše po ruce, ať už je v práci, na úřadě, nebo na poli. Dáváme mu informaci včas, aby se mohl velice efektivně rozhodnout.

Abychom nezůstávali pouze u abstraktní představy, co konkrétně lze v tomto odvětví datově zpracovávat?
Lukáš Musil, Agdata s.r.o.
Pro nás v zemědělství, tzn. 5 základních segmentů. Jsou v zemědělství především lidi, v 21. století jsou to stroje a pak i konkrétní věci, které se primárně prvovýroby týkají. Plodiny, zvířata a samozřejmě podnebí nad námi, protože to zemědělství ovlivňuje nejvíce.

Co takový zemědělec začíná digitalizovat jako první?
Lukáš Musil, Agdata s.r.o.
Především začíná u aplikace jako takové, u systému. Nejvýhodnější je základ a to napojení na veřejné registry, které oni využívají. Stav jejich půdy, uživatelský vztah. V zemědělství je to ELPIS, tzv. jejich pole, na kterých hospodaří. Mají geografický zákres, jsou nějak označené, jsou v katastrálních území, mají výměru. My velice efektivně umíme napojit náš systém na portál farmáře a konkrétní registry jako ELPIS, registr zvířat, nebo registry, které shlukují přípravky na ochranu rostlin, hnojiva…

Jak lidé v zemědělství reagují na nové datové nástroje? Nemají pocit, že to někomu ubírá práci?
Lukáš Musil, Agdata s.r.o.
Oni to vyloženě vítají. Pokud farmář, či zemědělský podnikatel podle velikosti farmy, potřebuje digitalizovat, je to většinou z hlediska 2 věcí. Z hlediska úspory času a úspory lidí. Obecně v zemědělství a stejně tak ve všech jiných segmentech nejsou lidi. To, co my přinášíme především je obrovská úspora času při rozhodování, úspora lidí a i naší senzorikou je to záchrana, nebo udržení kvality jejich produkce. Pokud bychom se bavili o senzorice, jsou to různé senzorové tyče do obilí, čidla do bramboráren, sýráren atd., kde informujeme o tom, v jakém je produkce prostředí, jestli je v pořádku a v té kvalitě, ve které byla sklizena.

K čemu všemu jsou například zemědělcům užitečné meteostanice umístěné na polích?
Lukáš Musil, Agdata s.r.o.
My sbíráme jednak informace o tom, kde je jaká teplota, kde jak fouká, jestli a kolik prší či napršelo, nicméně tyto data jsou nám k tomu, abychom je mohli dál používat např. k predikci škůdců a chorob na kulturních plodinách. To opět ukazujeme farmáři, že je dost velká pravděpodobnost, že se rozšíří např. plíseň bramborová a dáváme jim tu informaci, aby včas šel do porostu zkontrolovat, jestli nebude potřeba ve správný čas udělat nějaký zásah.

Prognózy budoucí potřeby potravin hovoří o nárustu až o 70%. Může digitalizace procesů v zemědělství ovlivnit výnos, respektive efektivitu pěstování?
Lukáš Musil, Agdata s.r.o.
Tím jsme vlastně začínali. Senzorika není jen o konkrétních informacích, ale  o jejich vyhodnocování. Pokud se bavíme o chorobách, tak ty při akutním rozšíření bez zásahu zemědělce, který musí přijít včas a ve správný čas, tak dojde k totální škodě.

V takovém případě je predikce digitální technologie více než na místě. Které funkce lze v případě této společnosti po digitalizaci procesů očekávat?
Lukáš Musil, Agdata s.r.o.
V první řadě je to sběr dat, tudíž kde se pohybuje, jakou rychlostí, jak efektivně využívá stroj, který konkrétně řídí. Druhá informace je o tom, kolik a jak efektivně pracuje na daném poli. Třetí funkce, kterou může využít je naše navigace AGdata NAVI, ve spojení s gps dokáže vizuálně traktoristu navigovat. Dokážeme ho navigovat v rámci jeho polností, pokud si např. rozdělí půdní blok pole více plodinami, tak dokáže velice efektivně zaset konkrétní část. Dokáže využít gps s navigací k efektivnímu využití průmyslových hnojiv či postřiků. Pokud jí přímo použije při práci jako takové.

Když už známe princip zemědělské knihy jízd a spotřeby vozidla, co takhle dokonalý přehled v reálném čase o geografickém rozložení skutečného osevu nebo hnojiv?
Lukáš Musil, Agdata s.r.o.
Sběr je dost rozsáhlý a vždycky záleží na tom, co konkrétní zemědělec potřebuje a očekává. Ano, my si dokážeme pomocí našich gps a prostřednictvím napojení na CAN bus na řidicí jednotku stroje získávat informace o aktuálním využití přípravků na ochranu rostlin, v dávce hnojiva, atd. Pokud toto řešení klient vyžaduje, dokážeme sbírat i tyto informace.

Pokud si vzpomeneme na socialistické nehospodárné zacházení se sklizenou úrodou, jak takový nešvar řeší dnešní digitální technologie?
Lukáš Musil, Agdata s.r.o.
Pokud je to kombajn, který má patřičné čidlo na průtokoměr, dokáže měřit aktuální výnos, tak my se díky našim senzorům dokážeme napojit na jeho sběrnici a tyto informace přenášet do AG data.

To je první krok, ale cestou do skladu se třetina zrna ztratila cestou. Jak mít úrodu efektivně pod kontrolou?
Lukáš Musil, Agdata s.r.o.
I v příkladu, který jste zmiňoval, tak si dokážu představit, že by do naší funkcionality skladů chodily informace online buď přímo z váhy, nebo by je velice jednoduše skladník zapisoval, a tudíž bychom měli informaci z kombajnu a pak přímo ve skladě. Měl by být selským rozumem proces uzavřený. Čísla by měla být na začátku i na konci  stejná.

Taková jednoduchá číselná parita. Nic nového, jen v dnešní době snáz proveditelné. Je tedy ještě otázkou, kolik a jak objemných dat potřebujeme zpracovávat.
Lukáš Musil, Agdata s.r.o.
Pracujeme s velkým množstvím dat, nicméně jsou relativně malého formátu.

Tedy volně přeloženo zpracovává se tisíce souborů s malou velikostí. A co poskytovatelé datových přenosů? Tedy konkrétně od senzorů, kde by bylo použití GSM komunikace neekonomické?
Lukáš Musil, Agdata s.r.o.
Je to vždycky o výběru, každá ze sítí má přednosti a my jsme si vybrali české radiokomunikace.

A každou novou technologií je nutno počítat i s pokusy zneužití. Existuje nějaká hrozba napadení systému?
Lukáš Musil, Agdata s.r.o.
Můžete vždy očekávat pokusy, ale systém jako takový se velkou měrou zabývá zabezpečením a dat klientů, takže toto je samozřejmě ošetřené.

A důležitá je také představa o principu poskytování této služby. Co si podnikatel kupuje a co pronajímá?
Lukáš Musil, Agdata s.r.o.
Business model vypadá tak, že on se registruje do našeho systému agdata.cz a na rok si přeplatí užívání systému. Co se týče konkrétních hardwarových věcí, lépe řečeno senzorů, tak ty si kupuje a  také platí roční předplatné využití služeb, ať  už datových, či konkrétních, které potřebuje.


To byla krátká reportáž o praktickém uplatnění digitalizace v zemědělství.
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 3)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
Podívejte se na první webcast DT#, který se zaměřil na představení konceptu Digitální továrny 2.0. O tom, co se již několik měsíců připravuje diskutovali Zdeněk Havelka, jednatel společnosti 33A+ a vizionář v oblasti digitalizace, Michalis Busios, ředitel Mezinárodního strojírenského veletrhu a Lukáš Kousal ze společnosti Škoda Auto. Představují nové procesy ve firmách opravdu digitalizaci, která přináší ekonomicky přidanou hodnotu? V mnohých případech se digitalizuje, ovšem ...
Mezitím, co vláda rozdává plošně koronavirovou podporu, existují subjekty, které na pomoc z našich daní nedosáhnou. Takovým typickým subjektem jsou výstaviště. Ta na sebe vážou další dodavatele, kteří jsou na pořádaných událostech závislí. Samozřejmě jsou to i elektrikáři, ale s nimi mnoho dalších profesí. O ubytovacích, pohostinských nebo dopravních službách ani nemluvě. Dá se s tím něco dělat? Nebo jednoduše navýšíme státní dluhy a časem se to spraví?
V dnešní době už není žádnou výjimkou, pokud ovládáte svá zařízení pomocí mobilního telefonu. Společnost ABB s.r.o. v loňském roce uvedla na trh řadu těchto přístrojů a v letošním roce došlo k jejímu rozšíření. Jaké zahrnuje novinky a aplikace, čtěte zde ...
V roce 2010 proběhla akvizice firmy Jokab Safety, specialisty na bezpečnost a bezpečnostní systémy s firmou ABB. Jaké jsou výrobkové skupiny ABB Jokab Safety? Proč je s těmito produkty mnohem jednodušší sestavit ochranu a bezpečnostní systémy strojů a zařízení? ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Jste revizní technik a poohlížíte se po vhodném měřícím přístroji, jenž by více zefektivnil vaši práci a ušetřil cenný čas? REVEXprofi je zajímavý přístroj, který získal již několik ocenění. Je určen ke kontrolám a revizím elektrických spotřebičů a pracovních strojů dle ČSN 331610 a ČSN EN 60204-1.
Zajímavé záznamové zařízení představila na brněnském strojírenském veletrhu 2010 společnost TR instruments. Pokud exportujete své zboží a zajímá vás, jak bylo po čas transportu se zbožím zacházeno, máte možnost využít speciálního záznamníku.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933