Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: DEXON: Jak ozvučit větší sportovní areál (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 3.06.2010
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

DEXON: Jak ozvučit větší sportovní areál


DEXON: Jak ozvučit větší sportovní areál
V dalším díle seriálu, který seznamuje čtenáře se současnými moderními možnostmi v oblasti plošného ozvučování, navštívíme exteriér, konkrétně sportovní areál, tedy kombinaci hřiště - tribuna, ale také např. lyžařskou sjezdovku nebo tenisové kurty. V tomto článku se podíváme na to, jak je to s dimenzováním takového systému a jeho komfortem.
Kamil Toman, ze dne: 3.06.2010

Tento seriál si klade za cíl seznámit čtenáře (elektroprojektanty, elektromontážní firmy) se současnými možnostmi v oblasti plošného ozvučování. Pojmem „plošné“ nemáme na mysli klasické ozvučování různých koncertů a vystoupení, ale ozvučování budov, místností a exteriérů, tudíž se jedná především o instalační systémové ozvučení. V tomto díle se podíváme na ozvučování sportovních areálů.

Co všechno se ve sportovním areálu ozvučuje?
Samotné ozvučení neřeší jenom ozvučení exteriérů, jak jsme zmínili v úvodu, ale také ozvučení samotných interiérů, např. šaten, kabin a jiného zázemí. Rekonstrukce či výstavba sportovního areálu vždy toto zahrnuje, proto je výhodné pamatovat na zvuk i v těchto prostorách.

Jak systém navrhovat z hlediska akustiky?
Z hlediska akustiky řešíme srozumitelnost samotného ozvučení a vykrytí akustickým signálem na příslušná místa. To vše ve vysokoimpedančním režimu 100V. Systém je svou rozlohou rozsáhlý, dost často areál sousedí se zástavbou, a tudíž ono vykrytí jen na "příslušná místa" je dosti důležité.

Jaké budeme potřebovat mikrofony?
Jako zdroj signálu volíme mimo podkresové hudby klasický mikrofon MD 500 nebo přepážkový typ PA 550 či JRC 10. Pokud se potřebujeme s mikrofonem pohybovat i mimo tribunu, použijeme bezdrátový set MBD 810 nebo jeho klopovou variantu MBD 910.

Jak vyrobit potřebný "zvukový výkon"?
Za centrálu ozvučení volíme komfortní JPA 1240A, která má několik výstupních zón, a tak některé použijeme pro nazvučení interiérů sportovního areálu. Zóny, které použijeme na ozvučení venkovního prostranství (doporučujeme 1 zónu pro tribunu, druhou pro hřiště) musíme, vzhledem k většímu počtu reproduktorů, výkonově posílit koncovým 100V zesilovačem JPA 480DP. Pokud se rozhodneme nepoužít rozhlasovou ústřednu, i když koncový posilující zesilovač pro venkovní prostranství musíme použít vždy, je možné použít klasického mixážního pultu, jehož výstup vedeme na několik 100V koncových zesilovačů.

Jaké zvolit venkovní reprosoustavy?
Jako samotný ozvučovací prostředek jsme zvolili reprosoustavy sloupové DPT 6xx či reentrantní SC 60AH nebo SC 30AH umístěné minimálně ve dvojicích na sloupech. U běžně velkých hřišť doporučujeme volit rozteč soustav co 10m.

Reprosoustavy jsou samozřejmě dostatečně klimaticky odolné. Nezapomínejte, že kvalita a čistota zvukového přenosu je úměrná hustotě sítě a vlastnímu natočení reprosoustav.

Kdo vám s návrhem ozvučení pomůže?
Pro zpracování návrhu ozvučení doporučujeme kontaktovat firmu Dexon Czech na našich stránkách www.dexon.cz. Tento český výrobce posoudí ozvučovaný prostor a kompletně navrhne dané ozvučení.

Článek je součástí seriálu, který vychází na portále Elektrika.cz.

Více informací a návrh ozvučení zdarma lze expresně objednat níže uvedeným formulářem!

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
DEXON CZECH s.r.o. - Na Novém poli 381/5, Karviná – Staré Město - 596321160 - podpora@dexon.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.