Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: DEXON: Jak ozvučit supermarket nebo výrobní podnik (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 1.09.2010
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

DEXON: Jak ozvučit supermarket nebo výrobní podnik


DEXON: Jak ozvučit supermarket nebo výrobní podnik
V dnešním díle seriálu rozebereme složitější ozvučení, a sice ozvučení supermarketu a výrobního podniku. U těchto typu ozvučení bývá jednak rozmanitý vyžadovaný komfort obsluhy, jednak bývají zvýšené nároky na výkon a délku kabeláže.
Kamil Toman, ze dne: 1.09.2010

O čem je vlastně "plošné" ozvučování?
Tento seriál si klade za cíl seznámit čtenáře (elektroprojektanty, elektromontážní firmy) se současnými možnostmi v oblasti plošného ozvučování. Pojmem "plošné" nemáme na mysli klasické ozvučování různých koncertů a vystoupení, ale ozvučování budov, místností a exteriérů, tudíž se jedná především o instalační systémové ozvučení, také např. supermarketů.

Jaký ozvučovací systém zvolit?
Ozvučení supermarketu nebo výrobního podniku znamená jednak několik zón, jednak velký výkon jednotlivých zón. Proto je vhodné ozvučení provádět výlučně ve 100V režimu. Základním rozhodnutím, které je třeba také učinit na základě technické zprávy projektu (je třeba použit evakuační rozhlas?) je volba centrály. V jednodušších případech, kde nepotřebujeme zálohování a vysoký komfort a také vystačíme s 5 zónami, můžeme použít klasické rozhlasové ústředny JPA 1240, JPA 1240A, Mobile60 nebo JPA 1180" s posílením výkonové části pomocí výkonových zesilovačů řady JPA xxxxDP. Na ústředny je zapojeno několik přepážkových mikrofonů.

Jak se řeší zvukové evakuace?
Velké budovy a areály většinou vyžadují tzv. evakuační rozhlas, který řeší nejenom komfort obsluhy, ale také i napojení na požární systém EPS, zálohu zesilovačů, napájení, dohled, měření atd. Celý systém řešíme tak pomocí Velkého ozvučovacího systému Jedia / Dexon nebo Dexon Cybernet 2000, jehož popis naleznete na našich stránkách, opět v kategorii plošného ozvučení.

Jaké vybírat reproduktory a reprosoustavy?
Použití reprosoustav je dáno především interiérem, volíme např. "reproduktorové skříňky řady ARS nebo dřevěné SPT, plastové SP 302, SP 502, SP 402, SP 412, SP 512 a nejčastěji, do podhledů instalované, RPT 102 (v případě evakuačního rozhlasu RPT xx3), RPT 82, 92 nebo RP 122. Ozvučovaný areál obvykle zahrnuje i venkovní prostory, které se nazvučují pomocí "DPT 6xx, což jsou vlhkuodolné reprosoustavy nebo pomocí reentrantních reproduktorů SC xxAH (tlampačů).

Hustota instalační sítě se pohybuje v interiéru okolo 4-8m dle velikosti plochy (haly) a v exteriéru cca 10m. Celý systém je obvykle nutné po obhlídce konkrétních prostor konzultovat s odborníkem, neboť je příliš rozsáhlý. Kromě klasického systému - ústředna - zesilovače - reproduktory je totiž nutné instalovat do takto rozlehlých systému i zabezpečovací techniku, zálohování, kontrolu zesilovačů a okruhů atd.

Kdo vám s návrhem ozvučení pomůže?
Pro zpracování návrhu ozvučení doporučujeme kontaktovat firmu Dexon Czech na našich stránkách www.dexon.cz. Tento český výrobce posoudí ozvučovaný prostor a kompletně navrhne dané ozvučení.

Článek je součástí seriálu, který vychází na portále Elektrika.cz.

Více informací a návrh ozvučení zdarma lze expresně objednat níže uvedeným formulářem!

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
DEXON CZECH s.r.o. - Na Novém poli 381/5, Karviná – Staré Město - 596321160 - podpora@dexon.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.