Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Denní využití výsledků digitalizace v KOPOSu Kolín (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 27.11.2019
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Denní využití výsledků digitalizace v KOPOSu Kolín


Denní využití výsledků digitalizace v KOPOSu Kolín
Pojem digitalizace se kolem nás ohýbá do různých tvarů tak moc, že to mnozí považují už za vulgární. Ovšem kdo jiný než technik by měl vědět, co se za tímto pojmem skrývá? Letos jsme se s kamerou vydali do nám všem známého KOPOSu Kolín natočit reportáž o technologickém zázemí, o kterém se v katalozích, seminářích nebo na veletrhu nedozvíte. Téma bylo zkušenost s digitalizací výrobních procesů. A tak už vím, že v našem oboru je kolínská výroba pod kontrolou i na mobilním telefonu!
Tým portálu Elektrika, ze dne: 27.11.2019



Digitalizace českého výrobce KOPOS Kolín. Zajímá vás, proč a jak své výrobní procesy digitalizoval český výrobce elektroinstalačního materiálu? V této zkrácené reportáži se dozvíte to hlavní z digitalizačního procesu.



Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...

Jaroslav Malý, KOPOS KOLÍN
Hlavní výhodou tohoto systému je, že je nezávislý. Na obsluze, lidském činiteli a dává nám naprosto přesnou informaci o tom, kdy byl stroj spuštěn a vypnut, jak dlouho trvá přestavba na jiný typ výroby. Do té doby jsme komunikovali přes telefony s mistry, byli jsme odkázáni na informace lidí, kteří si své informace mohli upravovat jak chtěli, kdežto najednou jsme byli konfrontování se systémem, který měl absolutně spolehlivá data, nezávislá na lidském činiteli a díky tomu jsme měli okamžitý přehled o všech připojených strojích v reálném čase a mohli jsme se zpětně vracet k problémům, které vznikly v minulosti.

Byli jsme najednou schopni přesně dohledat jakou rychlostí stroj v daný okamžik jel, jestli s ním byli problémy, jestli obsluha nezměnila technologickou rychlost. Zjistili jsme, že všechny parametry stroje máme 24 hodin denně pod kontrolou. Navíc při rozjíždění strojů, jsme nebyli odkázáni pouze na hodnocení obsluhy, ale viděli jsme přesně, jestli při najíždění byl problém, nebo při odstávkách strojů někdo neodstavil stroj příliš brzy… jestli přestavba výroby netrvá příliš dlouho…

Jak Jaroslav Malý, výrobní ředitel KOPOS Kolín popisuje využití digitalizace?
Jaroslav Malý, KOPOS KOLÍN
Denní báze, která slouží hlavně pro komunikaci mezi mistry, vedením výroby a obsluhou strojů. Druhá úroveň, kterou využíváme je v zavádění nových strojů, technologií, materiálů apod. jsou to velice přesná data o využití jednotlivých strojů. Jedná se o libovolný časový úsek zpětně, kdy si můžeme zjistit, jaké bylo využití daného stroje v daný časový úsek.

Proč lze bez nadsázky tvrdit, že KOPOS má výrobu v kapse?
Jaroslav Malý, KOPOS KOLÍN
Z 59 připojených strojů máme dnes 3 v naší dceřinné společnosti na Ukrajině. Každý z vedení výroby, z mistrů, dělníků má na svém mobilním telefonu dispečink. Nebo přehled o strojích, jak vyrábí, jak fungují, jaké jsou problémy.

Co se myslí tím, že digitalizace vidí v údržbě dál?
Jaroslav Malý, KOPOS KOLÍN
My jsme přesně schopni říct o každém stroji, na kolik % byl v daném období využit. Použili jsme k tomu jednoznačnou identifikaci nástrojů, pomocí RFID čipů. Tato identifikace je nezávislá na obsluze, či seřizovači, které nástroje nasazují. Je to okamžitá rychlost, kterou dokážeme porovnat s technologicky předepsanou rychlostí u velkého počtu strojů najednou bez toho, aniž by někdo musel složitě kontrolovat, jestli jsou technologické rychlosti dodržovány.

A kam s digitalizací míří KOPOS do budoucna?
Jaroslav Malý, KOPOS KOLÍN
Chtěli bychom systém propojit tím způsobem, že do Plantystu se budou zobrazovat začátky a konce jednotlivých výrobních zakázek a my budeme mít mnohem větší přehled, kdy která zakázka začala, jak proběhla a jak byla ukončena.


Digitalizace je první krok k dalšímu přizpůsobení se technologiím, které teprve přijdou. A také naprosto nezbytný krok k využití evropského byznysmodelu, kterému v Česku říkáme Průmysl 4.0. Digitalizace ovšem není pouze internet věcí a sběr dat.

Data musíme také zpracovat a správně interpretovat. A o tom je právě téma Digitální továrny 2.0

Výrobní portfólio KOPOS Kolín lze prohlížet online zde v redakční knihovně!


TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
KOPOS Kolín a.s. - Havlíčkova 432, Kolín IV. - 321 730 111 - kopos@kopos.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.