Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: DEHN: Svody po zateplení (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 11.11.2010
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

DEHN: Svody po zateplení


DEHN: Svody po zateplení
Stojíme na bitevním poli po vyhrané bitvě, povedlo se nám dostat přes obranou linii architekta a domovního designéra a rezignovaně nás pustili až k samotnému Investorovi. Při krátké, ale velmi věcné debatě jsme mu vysvětlili všechny "výhody" skrytého svodu a i to, o kolik bude jeho realizace nejenom dražší v době montáže, ale hlavně v budoucnosti, kdy se rozhodne svou nemovitost vylepšovat ...
Jan Hájek, ze dne: 11.11.2010

 

Stojíme na bitevním poli po vyhrané bitvě, povedlo se nám dostat přes obranou linii architekta a domovního designéra, kteří ustoupili proudu našich argumentů, na které neznali protiargumenty a rezignovaně nás pustili až k samotnému Investorovi. Po krátké, ale velmi věcné debatě, kdy jsme mu vysvětlili všechny "výhody" skrytého svodu a i to, o kolik bude jeho realizace nejenom dražší v době montáže, ale hlavně v budoucnosti, kdy se rozhodne svou nemovitost vylepšovat, se přidává i on na stranu nás hromosvodářů a nemůže najít jediný rozumný argument pro skryté svody. Po představení komponentů z nerezového materiálu a kvalitního plastu začíná plně chápat, že kvalitně provedený hromosvod je nejenom vysoce funkční zařízení, ale může být i ozdobou domu.

Svody uděláme hlavně v místech okapů, které jsou většinou velké a ošklivé, a tak není problém za ně schovat hezký drát a využít je jako jeho nosič. Pro upevnění použijeme stahovací okapové pásky z nerezu, nebo pokovené mědi tak, abychom docílili co nejlepšího barevného sladění s okapovou rourou.


Nerezový pásek                             Poměděný pásek

V případě upevňování na okap však nikdy neopomeneme ověřit, zda má okapová roura alespoň tak pevné upevnění, jako by měla šroubem uchycená podpěra.

Jak uchytit podpěru na zateplení
Nejčastější variantou je uchycení za pomoci dlouhé hmoždinky. Podpěry jsou buď hotové, jako jsou například obj. č. 273 740-273 742, nebo je potřeba je složit zvlášť z normální podpěry třeba DEHNhold a standardně dodávaných hmoždinek se šroubem.


Úchyt do zateplení

Upevnění za pomoci šroubu 7xXXX je ovšem tak pevné jako šroub sám, a tak se v praxi často volila varianta ukotvení podpěry za pomoci nerezové závitové tyče 8mm, která se napevno ukotvila do stěny a i při větší vrstvě zateplení poskytovala pevnou oporu podpěře. Toto řešení ovšem způsobuje jednu velkou nepříjemnost zvanou tepelný most. Samotné tepelné ztráty zhoršenou izolací jsou samozřejmě zanedbatelné, ale každý, kdo má okna Velux ví, co způsobí zavedení kovu z venkovního mrazu do prostředí s teplotou několikanásobně vyšší a hlavně plusovou, rosení a namrzání. I v tomto případě tak, jako u střešních oken, nepomůže barevná brožurka. Tepelný most tak jako tak zůstane tepelným mostem, buďto se s tím smíříme, nebo to uděláme jinak.

Jak uchytit podpěru bez narušení izolačních vlastností
Tak samozřejmě ideální variantou by bylo nalepení, to lze velmi dobře provést na hladkém povrchu speciální nalepovací podpěrou. Ten povrch by musel být z holého kovu, nebo třeba glazované keramiky, aby bylo možné použít tyto podpěry. Tolik štěstí samozřejmě mít nebudeme a tak se musíme podívat na jiné řešení.

Do desek z tuhé pěny lze použít plastovou kotvu tím, že tato kotva je z polyamidu, který nepatří mezi dobré vodiče tepla, minimálně zhoršíme izolační vlastnosti desek.


Krátká kotva

Samotnou instalaci zvládneme bez předvrtání, ale zase zcela bez mechanizace se neobejdeme. Pro co nejstabilnější upevnění svodu používáme na svody jímací soustavy raději výhradně slitinu AlMgSi. Rozteč mezi jednotlivými podpěrami volíme menší, než je hodnota doporučená normou a snažíme se jí udržet v rozpětí 60-80cm.

Na materiál povrchu desky si označíme v jedné linii místa umístění podpěry a na těchto místech provedeme ubrání povrchu o cca 2mm pro zapuštění talířku plastové kotvy, který má průměr 25mm.

Kotvu zašroubujeme raději ručně, pod stálým lehkým tlakem a snažíme se docílit pnutí mezi vrutem kotvy a plastovým talířkem vzepřeným o povrch nebo omítku. Je velmi důležité kotvu v materiálu neprotočit a myslet na to, že na zašroubování je pouze jeden pokus. Pokud je kotva vyšroubována už se jí nikdy nepovede upevnit znovu do stejného místa tak dobře, jako napoprvé.

Pak již jen vybereme vzhled podpěr. Na výběr máme opět podpěry DEHNhold, DEHNgrip, nebo DEHNsnap. Volíme podpěry, které budou vytvářet co nejmenší páku na kotvu ve stěně, tedy co nejnižší tak, abychom odvedli řemeslně co nejkvalitnější práci. Pro uchycení volíme kvalitní vrut do dřeva 4,5x40mm. Pod vybranou podpěru nikdy nezapomeneme dát podložku, a to plastovou nebo nerezovou, pro zmenšení tlaku na fasádu budeme preferovat plastovou např. obj.č. 270 006.

Upozornění
Vzhledem k širokému spektru používaných izolačních desek a faktu, že odzkoušené varianty uchycení jsou provedeny pouze na několik vybraných typů, je vždy důležité, aby hromosvodář bez zkušenosti s danou izolací a fasádou provedl pokusné zašroubování a ověření pevnosti uchycení na vybraném místě.


Testované umístění v čistém polystyrenu

Závěr
Tato kotva je variantním řešením upevnění svodu, pokud dodavatel fasády nemá vyřešeno upevňování jiným způsobem. Pokud by dodavatel fasády měl postup upevňování podpěr vyřešen, preferujeme samozřejmě vždy jeho způsob provedení.

Pokud pracujete v oboru, máte možnost zažádat o více informací níže uvedeným formulářem!

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
DEHN s.r.o. - Pod Višňovkou 1661/33, Praha 4 - 222 998 880 - info@dehn.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.