Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: DEHN: Ochrana před bleskem a přepětím pro fotovoltaické elektrárny z pohledu soudního znalce (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 28.07.2015
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

DEHN: Ochrana před bleskem a přepětím pro fotovoltaické elektrárny z pohledu soudního znalce


DEHN: Ochrana před bleskem a přepětím pro fotovoltaické elektrárny z pohledu soudního znalce
v roce 2014 vznikly značné škody na elektrických a elektronických zařízeních FVE. Je to dáno především nedostatečnou ochranou před bleskem a přepětím na těchto zařízeních. Někteří majitelé a provozovatelé FVE neřeší zjevné problémy a při vzniku mimořádné události se spoléhají na plnění pojišťoven. Poté mohou být překvapeni výší plnění, neboť nesplnili příslušná smluvní ujednání. Jaká pravidla je třeba dodržet pro předcházení vzniku mimořádných událostí?
Jiří Kutáč, ze dne: 28.07.2015



1. Legislativa České republiky v ochraně před bleskem
Tento příspěvek vychází ze zkušeností z praxe soudního znalce při zpracování znaleckých posudků v oblasti fotovoltaických elektráren (dále jen FVE), které jsou umístěny nejen na volných prostranstvích, ale také na střechách objektů. 

I v oblasti FVE je nutno dodržovat platnou legislativu České republiky. Od roku 2009 je v účinnosti vyhláška číslo 268/2009 Sb. „o technických požadavcích na stavby“, podle které,  viz §36, musí být provedena analýza rizika škod dle normových hodnot pro tyto stavby:

Normovou hodnotou dle § 3 písm. k) této vyhlášky se rozumí:
„Konkrétní technický požadavek, zejména limitní hodnota, návrhová metoda, národně stanovené parametry, technické vlastnosti stavebních konstrukcí a technických zařízení, obsažený v příslušné české technické normě, jehož dodržení se považuje za splnění požadavků konkrétního ustanovení této vyhlášky.

Podle vydaného věstníku ÚNMZ číslo 01/2013, ve kterém je uvedeno společné stanovisko MMR, MPO a ÚNMZ, platí pro účely výše citované vyhlášky soubor norem ČSN EN 62305-1 až 4 ed.2.

Majitelé nebo provozovatelé FVE v mnoha případech chtějí zcela pominout riziko ztráty lidských životů v areálu FVE. Proto se v místním provozním předpisu objevuje poučení osob o tom, že v případě blížící se bouřky musí pracovníci opustit areál FVE. Tato argumentace není v souladu s požadavky ČSN. Jediným relevantním ochranným opatřením je instalace výstražného zařízení podle normy:
2. Mimořádné události na FVE po úderu blesku
Dvě mimořádné události v případě jedné aplikace FVE, která se skládala ze dvou instalací:



Obrázek 1 Fotovoltaické panely bez jímací soustavy - instalace pouze podle NF C 17-102


Tato aplikace byla chráněna pouze na základě francouzské národní normy NF C 17-102.
 


Obrázek 2 Instalace aktivního jímače ESE na střeše výrobní haly

Také v roce 2014 vznikly značné škody na elektrických a elektronických zařízeních  FVE (obrázek 3). Je to dáno především nedostatečnou ochranou před bleskem a přepětím na těchto zařízeních. Výstavba FVE na volných plochách probíhala převážně do konce roku 2010. Některé z nich byly dokonce stavěny i za umělého osvětlení, čemuž odpovídala kvalita i úroveň materiálu a montáže. 

Někteří majitelé, či provozovatelé FVE neřeší výše uvedené problémy a při vzniku mimořádné události se spoléhají na plnění pojišťoven. Poté mohou být překvapeni výší plnění, neboť nesplnili příslušná smluvní ujednání. Mnozí z nich si neuvědomují, že důkazní břemeno je na jejich straně, a tudíž by měli při likvidaci škody úzce spolupracovat s příslušným znalcem. V některých případech dokonce zatajují důkazy a při tomto jednání je podporují servisní firmy, které zkreslují skutečnosti a neposkytují příslušné protokoly.  
 
3. Rizika spojená s instalací aktivních jímačů ESE

Je-li navržena ochrana před bleskem a přepětím podle francouzské NF C 17-102 (1995, 2011) nebo slovenské národní normy STN 34 1398 (2013) / STN 34 1391 (1998), nemůže se na ni podle společného stanoviska MMR, MPO a ÚNMZ vztahovat platná legislativa České republiky. Proto také nemůže být vystavena kladná zpráva o výchozí revizi hromosvodu na instalaci s aktivními jímači ESE.

Toto jsou hlavní argumenty nesplnění legislativy ČR:


Jímače ESE neposkytují podle ČSN dostatečný ochranný prostor a tudíž při přímém úderu blesku do fotovoltaických panelů hrozí jejich zničení, včetně měničů. 

Při nedodržení dostatečné vzdálenosti mezi jímačem ESE/svody a konstrukcí panelů může dojít k zavlečení částečných bleskových proudů do vnitřních instalací výrobní haly a následnému poškození výrobních strojů.



Obrázek 3 Vyhořelá elektronika fotovoltaických panelů 
 
4.  Nejčastější chyby spojené s návrhem, instalací a revizí FVE
Ochrana před bleskem pro objekty FVE elektrárny neodpovídají platným ČSN:



Obrázek 4 Zcela uvolněná svorka pospojování konstrukce panelů FVE
 
5. Správná koncepce návrhu ochrany instalace FVE před bleskem a přepětím
Na základě výše zmiňované vyhlášky je třeba výpočtem řízeného rizika stanovit třídu ochrany před bleskem LPS podle normy ČSN EN 62305-2 ed.2 nejen pro stavby, kde se nacházejí osoby, ale i pro další typy staveb. Výsledkem výpočtu je určení minimální úrovně ochrany před bleskem, která je dána hladinou ochrany LPL neboli třídou ochrany LPS. Z hlediska ekonomiky se postupuje od nejnižší třídy LPS IV až po nejvyšší třídu LPS I. Podmínkou výpočtu je, aby hodnota skutečného rizika dané aplikace v určitém místě byla nižší nebo maximálně rovna hodnotě přípustného rizika RT (hodnota předepsaná normou pro lidské životy je 10-5).

Všeobecný postup pro návrh FVE
Možná místa instalace přepěťových ochran jsou tato:


Provozní napětí přepěťové ochrany je nutno navrhnou tak, aby bylo vyšší než napětí  generátoru naprázdno, který je v provozu za studeného zimního dne při maximálním slunečním svitu. Přepěťové ochrany jsou v různých provedeních a napětích. Také pro napětí generátorů jsou k dispozici speciální přepěťové ochrany až do hodnoty 1.500V. 

Ochranná opatření před přepětím jsou účinná jen místně. Součástí FVE je zejména měnič, který může být vzdálen několik metrů od rozváděče generátoru. Ten je také chráněn svodiči přepětí na straně stejnosměrného napětí. Svodiče přepětí stejných typů jsou instalovány rovněž v rozváděči generátoru. Pro snížení příčných přepětí v hlavním stejnosměrném vedení generátoru je doporučeno použití stíněného vedení.

Fotovoltaické systémy na objektech s hromosvodem
Instalací FVE na střeše objektu nesmí být zhoršena již vybudovaná ochrana před bleskem a přepětím pro danou stavbu.

Řádný stav systému ochrany před bleskem a přepětím je ověřen výchozí nebo pravidelnou zprávou o revizi. Revizní technik písemně oznámí majiteli objektu nebo provozovateli zařízení zjištěné závady na hromosvodu:

Při instalaci panelů by mělo být přihlíženo k aktuálnímu stavu hromosvodu. Fotovoltaické panely by měly být umístěny do ochranného prostoru vnější jímací soustavy. Jímací soustava, např. jímací tyče, má zabránit přímému úderu blesku a zároveň nesmí zastínit tyto články. Jímací soustava bude spojena s již existující jímací soustavou a přes svody spojena se zemí. Dalším důležitým bezpečnostním kritériem je dodržení dostatečné vzdálenosti s mezi jímací soustavou a fotovoltaickými články, okapy nebo anténami. Jinak hrozí zatažení části bleskového proudu do objektu.

Není-li možno dodržet tuto vzdálenost, je zapotřebí na těchto místech vodivě spojit hromosvod s konstrukcí fotovoltaických panelů. 

Možná místa instalací přepěťových ochran SPD jsou:


Obrázek 5 Fotovoltaické systémy na objektech
s hromosvodem při dodržení dostatečné vzdálenosti s
 

6. Závěr

Pro předcházení vzniku mimořádných událostí je potřeba dodržet:

POKUD PRACUJETE V OBORU,
můžete si o aktuální papírový katalog
produktů DEHN+SÖHNE zažádat

NÍŽE UVEDENOU OBJEDNÁVKOU!
 
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
DEHN s.r.o. - Pod Višňovkou 1661/33, Praha 4 - 222 998 880 - info@dehn.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.