Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Populární 60. ...

Oblíbená konference elektrotechniků, která se v posledních letech konala v ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 981
Bazar
Osobní nástroje

DEHN: Ochrana před bleskem a přepětím pohledem odborníků


Document Actions
DEHN: Ochrana před bleskem a přepětím pohledem odborníků
Zajímá vás, jaké byly počátky problematiky ochrany před bleskem a přepětím? Co řekli o nové československé knize o ochraně před bleskem a přepětím její autoři? Nebo jak byla přijata norma EN 62 305 na Slovensku? Odpovědi jsme pro vás zaznamenali na kameru ...
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 9.09.2010


Dne 26.5.2010 se v Praze uskutečnila slavnostní akce společnosti Dehn + Söhne, kdy se připomnělo a oslavilo stoleté výročí od založení této firmy. Na akci byli pozváni spolupracující partneři, mezi nimiž se vyskytovali také například autoři odborných knih či norem a další lidé, kteří bleskům zasvětili svůj život. Některým z nich jsme položili pár otázek.

Pokud vás zajímá, jaká situace panuje na Slovensku kolem normy EN 62 305, sledujte rozhovor Jiřího Kohutky s autorem slovenské verze této normy Jiřím Kroupou.

V dnešní době je problematika ochrany před bleskem a přepětím hojně diskutovaná a rozšířená. Jsou dostupné informace, materiály, přístroje. Jaká ale byla doba, kdy tato problematika vznikala? Vzpomíná legendární František Popolanský.

Při příležitosti výročí firmy Dehn byla také pokřtěna nová kniha o ochraně před bleskem a přepětím. Její rezenci můžete nalézt zde. Autory tohoto díla jsou Jiří Kutáč z firmy Dehn a slovenský autor elektrotechnických publikací Ján Meravý. Co řekli o knize?

 

Společnost Dehn se aktivně podílí na vzdělávacích akcích spjatých s ochranou před bleskem a přepětím. Jak se toto téma projevuje ve studijních plánech elektrotechnické fakulty brněnského VUT, vysvětluje Pavel Fiala.

Celé rozhovory včetně jedinečného rozhovoru s inženýrem Františkem Popolanským (českou legendou) naleznete v tomto videospotu ...

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
DEHN s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Je to tu! DEHN se vrací k prezenční formě seminářů! Přestože jsme se díky on-line vysílání #eDEHN všichni mnoho naučili, v řeči hromosvodářů se začíná "blýskat" na dobré časy! Distanční přednášky mají své nesporné výhody, ovšem prezenční forma lépe chutná, voní a hlavně se potkáme s těmi, které jsme třeba dlouho neviděli. ILPC má připravenou velkou informační dávku, která osloví nejen ortodoxní hromosvodáře. Jaké jsou termíny seminářů a místa konání pro druhé pololetí 2021 sledujte zde!
Další pokračování legendárního DEHNventilu je zde! Neumarsktský výrobce ochran před bleskem a přepětím uvádí další vylepšený typ svodiče se souhrnným bleskovým proudem 100kA, vlny 10/350 a se schopností eliminace následného proudu 100kA. Chcete vědět jak tento nový model funguje? Seznamte se s technologií RAC a jednotlivými fázemi při práci tohoto ochranného přístroje! Tento článek srovnává technologii jiskřiště RAC a varistoru. A na závěr autor popisuje všechny výhody DEHNventilu M2!
Co vše dobře navržený a správně instalovaný hromosvod zajistí? Zopakujme si důležité technické normy a jejich články související s izolovanými vodiči HVI. Jaké obecné požadavky musí vodič HVI splňovat? Podívejme se na parametry vodičů HVI, HVI light a HVI power. A víte, že hromosvodní součástí nejsou stanovenými výrobky ve smyslu zákona 22/97 Sb., a tudíž se na ně nevztahuje povinnost provést posouzení shody nebo vydání prohlášení o vlastnostech?
Jak má vypadat neizolovaný hromosvod a proč? Principem ochrany za pomoci Faradayovy klece je rozdělit bleskový proud tak, aby tekl celým skeletem objektu rozdělen stejnoměrně a díky vzájemnému propojení všech vodivých částí docílit nízké impedance skrz objekt. Jak se spoje ve Faradayově kleci za pomoci svorek provádí? Vybudování Faradayovy klece je jednoduché, spolehlivé, ale pracné řešení, které vyžaduje svědomitý přístup všech zúčastněných profesí.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933