Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Populární 60. ...

Oblíbená konference elektrotechniků, která se v posledních letech konala v ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 981
Bazar
Osobní nástroje

DEHN: Chyby a časté nepravdy o hromosvodech


Document Actions
DEHN: Chyby a časté nepravdy o hromosvodech
Hromosvodní ochrana. Když procházím ulicí a dívám se na střechy a vidím výtvory, které někdo dokázal postavit, ptám se často, proč jsou hromosvody takto provedené, nebo proč nejsou vůbec. Nejčastěji slýchávám, že hromosvod nepotřebuje, protože je v dolíku. Nebo, že hromosvod má soused. Nebo že je v blízkosti sloup veřejného osvětlení ...
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 16.05.2018

... v blízkosti sloup veřejného osvětlení. Co nám na tyto 3 argumenty řekne odborník Milan Kaucký?Textový přepis rozhovoru:

Milan Kaucký
Laik, čili koncový zákazník má takový názor, protože není odborník a měl by si to k odborníkovi zadat. Lampa třeba určitou část pokryje, ale je vždy nutné vyšetřit, jestli pokryje celý objekt, který chce chránit. Ostatní důvody jsou spíše nesmyslné. Je potřeba na všechno udělat výpočty rizika, projekt řádným odborníkem.

Já tomu rozumím tak, že tyto 3 důvody může říct laik, ale odborník už by neměl.
Milan Kaucký
Odborník v žádném případě.

Časté chyby v projektech, které kontroluješ jsou založeny na tom, že by spořil investor nebo na jakém jiném důvodu?
Milan Kaucký
Investor se vždy snaží spořit, ale pro projektanta a následné firmy na realizaci je prvořadý úkol, aby byla ochrana proti blesku funkční. Takže by to nemělo být závislé na penězích, ale vždy pouze na funkčnosti.

Jaký je stav naší hromosvodní ochrany v České republice?
Milan Kaucký
Myslím, že na to máme úplně stejný názor, protože odhadem mým 97% hromosvodů je buď málo funkčních, nebo nefunkčních a majitelé k tomu dávají ještě korunu. Na rodinných domech, když jedu kolem, tak po instalaci hromosvodu si nainstalují televizní anténu, která je nejvyšším bodem, čili hlavním jímačem místo hromosvodu.

Pokud připustíme, že bychom měli mít odpovědnost, kam se ve zmiňovaných 97% poděla?
Milan Kaucký
Odpovědnost se samozřejmě nepoděla nikam, odpovědný je projektant, montážní firma a revizní technik. Ti za to odpovídají v každém případě, i když je to špatně.

Co by se dalo vzkázat těmto investorům těchto rádoby hromosvodů? Co jim doporučit?
Milan Kaucký
Doporučil bych, před zadáním si zjistit, jaký mají dotyční majetek, aby v případě škody, jim to měl kdo uhradit, protože pojišťovna, když je to špatně provedené nebude mít zájem cokoliv hradit.


Stav v České republice, co vidíme. Koho bys označil jako hlavního viníka? Dá se vůbec označit?
Milan Kaucký
Samozřejmě. Způsobují to stavební úřady, protože nedodržují legislativu a platné předpisy, stavební zákon a veškeré předváděcí vyhlášky. Jako kdyby to neplatilo, dělají si co chtějí.

My můžeme žalovat stát?
Milan Kaucký
To je otázka. Jednodušší je žalovat ty, kteří to udělali špatně. To je schůdnější cesta.Vím jednu věc. Určitě se nebudu spoléhat na stát, že mi pomůže a nebudu spoléhat na rady někoho v restauraci. Musím si najít správného odborníka, který má renomé a u kterého mám jistotu, že mi to navrhne správně.
Zajímá vás tato problematika?
Sledujte více neformálních pohledů na
www.KNISKA.eu

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 11)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

DEHN s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Je to tu! DEHN se vrací k prezenční formě seminářů! Přestože jsme se díky on-line vysílání #eDEHN všichni mnoho naučili, v řeči hromosvodářů se začíná "blýskat" na dobré časy! Distanční přednášky mají své nesporné výhody, ovšem prezenční forma lépe chutná, voní a hlavně se potkáme s těmi, které jsme třeba dlouho neviděli. ILPC má připravenou velkou informační dávku, která osloví nejen ortodoxní hromosvodáře. Jaké jsou termíny seminářů a místa konání pro druhé pololetí 2021 sledujte zde!
Další pokračování legendárního DEHNventilu je zde! Neumarsktský výrobce ochran před bleskem a přepětím uvádí další vylepšený typ svodiče se souhrnným bleskovým proudem 100kA, vlny 10/350 a se schopností eliminace následného proudu 100kA. Chcete vědět jak tento nový model funguje? Seznamte se s technologií RAC a jednotlivými fázemi při práci tohoto ochranného přístroje! Tento článek srovnává technologii jiskřiště RAC a varistoru. A na závěr autor popisuje všechny výhody DEHNventilu M2!
Co vše dobře navržený a správně instalovaný hromosvod zajistí? Zopakujme si důležité technické normy a jejich články související s izolovanými vodiči HVI. Jaké obecné požadavky musí vodič HVI splňovat? Podívejme se na parametry vodičů HVI, HVI light a HVI power. A víte, že hromosvodní součástí nejsou stanovenými výrobky ve smyslu zákona 22/97 Sb., a tudíž se na ně nevztahuje povinnost provést posouzení shody nebo vydání prohlášení o vlastnostech?
Jak má vypadat neizolovaný hromosvod a proč? Principem ochrany za pomoci Faradayovy klece je rozdělit bleskový proud tak, aby tekl celým skeletem objektu rozdělen stejnoměrně a díky vzájemnému propojení všech vodivých částí docílit nízké impedance skrz objekt. Jak se spoje ve Faradayově kleci za pomoci svorek provádí? Vybudování Faradayovy klece je jednoduché, spolehlivé, ale pracné řešení, které vyžaduje svědomitý přístup všech zúčastněných profesí.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933