Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Chování při bouřce (6/8) (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 9.08.2004
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Chování při bouřce (6/8)


bleskmustrper.jpg
Jak nebezpečné jsou bouřky v horách? Kdo už na vlastní kůži zažil nezkrotnou moc bouřek ve velehorách, ví, že pro turisty a horolezce představuje pobyt na horách během bouřky mimořádné nebezpečí, především pro velký počet exponovaných míst jako jsou například vrcholy hor a kříže na vrcholcích, ale také pro rychle se měnící povětrnostní podmínky.
Tomáš Pexidr, ze dne: 9.08.2004

Základní pravidlo je, že blesk si vždy hledá pro něj nejkratší a nejvodivější cestu do země. Proto nejčastěji zasáhne nejvyšší nebo nejlépe vodivé objekty v krajině.
Nacházíte-li se tedy na horském hřebeni, vrcholech hor či jakékoli vyvýšenině, ukončete včas svou tůru, pokud poznáte, že se blíží bouřka, abyste se ještě včas stačili dostat do bezpečí horské chaty (s hromosvodem) nebo do výchozího tábora v údolí. Nebezpečné jsou nejen objekty špičaté, ale i oblé a málo výrazné. Zásah v okruhu do 15m od vyvýšeniny je asi 10x pravděpodobnější než ve vzdálenosti 100m.

Pokud už vás bouřka v horách zastihne a nacházíte se na nechráněném místě, pokuste se alespoň minimalizovat všechna rizika.
Především odložte co nejdále od sebe všechny kovové předměty. Dále neprodleně opusťte vrcholy hor a hřebeny a snažte se dostat co nejníže.
Relativní bezpečí můžete po cestě nalézt například v jeskyních, pod převisy skal a na úpatí skalních stěn. Ovšem buďte stále na pozoru, protože při bouřce se zvyšuje nebezpečí pádu kamení a lavin.

Pokud jste na zajištěné cestě, snažte se uhnout někam stranou co nejdále od kovového jištění, tyto cesty často se svými žebříky, drátěnými lany, řetězy a kramlemi slouží jako ohromný bleskosvod. 
Pokud jste ve skupině, snažte se rozptýlit po větším prostoru. Pokud totiž dojde k zásahu bleskem, je tak větší pravděpodobnost, že nebudou všichni zasaženi a bude mít kdo poskytnout první pomoc ostatním a přivolat pomoc.

Pokud by už nezbyl čas a budete se nacházet na vyvýšených místech zaujměte co nejnižší polohu, nikoliv však v leže; zároveň se snažte o co nejmenší kontakt vašeho těla se zemí. Z tohoto důvodu je doporučována poloha v podřepu, avšak pokud možno na špičkách bot (otázkou však je, kdo tuto polohu vydrží delší dobu).
V krajní situaci poskytnou určitou ochranu kovové bivaky postavené na některých cestách.

Výše uvedené zásady opatrnosti platí i tehdy, když se bouřka jeví jako relativně vzdálená (zejména po vydatných srážkách, kdy se nám zdá, že bouřka již odchází). Bezpečnostní pravidla bychom měli zachovat po dobu alespoň 20 až 30 minut od posledního blesku či zahřmění. 

Jinak vám přejeme mnoho úspěšných ............., bez potíží......( no něco pozitivního).

Zdroje:  Český hydrometeorologický ústav, Alpy průvodce

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
HROMOSVODNÍ TECHNIKA MP, s.r.o. - Sokolovská 205, Praha 9 - 283 892 668 - proepster@proepster.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.