Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
 • ... společnost americká, jež využitkuje doly v jižní Africe, má vedení na sta Km dlouhé, v němž převádí energii elektrickou s napětím 40 000 Volt a to v zcela normálním pohonu. O tom, že náš slovanský vědátor v Americe dlící Tesla rodem Charvát, dělá ...

ČSN mají svůj on-line e-shop!


Document Actions
ČSN mají svůj on-line e-shop!
Z tiskové zprávy se dozvídáme ... "technické normy si nyní můžete koupit online a v elektronické podobě. Česká agentura pro standardizaci spouští nový e-shop. Po takové době, co používáme ČSN - online je oznámení o prodeji papírových nebo pdf technických norem přichází tak nějak nepřekvapivě. Zcela určitě jde o vítanou službu pro klienty, kteří technické normy užívají nárazově. Co je tedy vše u ČAS nového? Celou oficiální zprávu sledujte zde!
Filip Horáček, ze dne: 7.12.2022
reklama


Vždy, když se začtu do nějaké technické normy, přemýšlím, kolik elektrotechniků v normách "leží" nějak podobně. Co z platných nebo starších norem elektrikáře vlastně zajímá. Kamarádi tvrdí, že elektrikář toho nepřečte více než je pro jeho práci opravdu důležité. Pohledem na plné sály tomu moc nevěřím. Ale sám mám spolužáka ze střední, který tvrdí, že na žádná školení nemusí, protože "elektrika kope stále stejně".

Naštěstí je kolem mého povolání více odborníků, kteří ČSN smysluplně používají. Proto je také e-shop ČAS vítanou zprávou. S velkou pravděpodobností jej z mého okolí málokdo nevyužije. Všichni dlouhodobě pracujeme s ČSN online.

Pokud nakoukneme na stránky e-shopu, nalezneme kromě jiného odpovědi na následující otázky ...
 • Jaké normy LZE v e-shopu koupit?
 • Jaké normy v e-shopu NELZE koupit?
 • Kolik stojí ČSN a TNI?
 • V jakých jazycích jsou ČSN a TNI dostupné?
 • V jakém formátu jsou ČSN a TNI dostupné?
 • Jak často jsou ČSN a TNI aktualizovány?
 • Jaké jsou podmínky používání zakoupeného dokumentu?
 • Proč je na dokumentu vodoznak?
 • Zakoupená norma se mi nehodí a chci ji vrátit.
 • Chci se dozvědět více informací o vzniku norem.

U posledního bodu bych se pozastavil. Pokud chce někdo o normalizaci vědět více než se třeba píše zde na Elektrice, může si pořídit papírovou knihu (e-book k dispozici není) určenou pro střední školy.Pro více informací kliknout!


Co se dozvíme z rozeslané tiskové zprávy?

 • Přístup k normám ČSN a TNI bude nyní snazší. Bude možné si koupit i jednotlivé normy v elektronické i fyzické podobě
 • Nový e-shop České agentury pro standardizaci nabídne více než 70 tisíc dokumentů. Kromě všech aktuálně platných technických norem také výběr těch již neplatných
 • Kromě norem nabídne e-shop i odborné publikace vydávané Agenturou ČAS nebo ve spolupráci s jinými vydavateli
 • Nalézt příslušnou normu bude snadné – k dispozici je vyhledávání podle označení nebo názvu normy, ale také detailní vyhledávání podle modelu používaného v bibliografické databázi Seznam ČSN nebo v ČSN online
 • I nadále bude možné koupit si normy a publikace osobně v Zákaznickém centru České agentury pro standardizaci. To se od 1. února 2023 vrací na adresu Biskupský dvůr 5/1148. Praha 1

Česká agentura pro standardizaci spustila zcela nový e-shop, který je dostupný na adrese eshop.agentura-cas.cz. Tímto krokem se rozhodla výrazně usnadnit všem zájemcům přístup k technickým normám ČSN i TNI. Každý, kdo normu potřebuje ke své práci nebo se o ni zajímá z jiného důvodu, ji může mít během pár minut. Nový e-shop Agentury ČAS totiž umožňuje – vůbec poprvé – zakoupit si jen jednu vybranou normu, a to i v elektronické podobě. Možnost pořídit si vybrané normy v tištěné formě nebo využívat pro přístup k celému portfoliu norem předplatné samozřejmě zůstává zachována. Pokud ale zájemce s normami nepracuje pravidelně, může si díky novému e-shopu snadno pořídit i jednu konkrétní normu.

V okamžiku spuštění je možné vybírat z více než 70 tisíc dokumentů. V nabídce jsou samozřejmě všechny platné normy ČSN a TNI. Současně bude ale možné zakoupit i některé již neplatné normy, které byly v minulosti převedeny do elektronické podoby. Kromě norem bude možné v novém internetovém obchodě České agentury pro standardizaci zakoupit také vybrané odborné publikace, které vydává Agentura ČAS samostatně nebo ve spolupráci s jinými vydavateli. Tyto publikace jsou většinou k dispozici v tištěné podobě.

„V rychle se měnícím světě důležitost technických norem neklesá, spíše naopak. Ročně je vydáno více než 5 tisíc nových norem, dalších dokumentů a jejich aktualizací, které reagují na aktuální trendy a vývoj,“ zdůrazňuje generální ředitel České agentury pro standardizaci Zdeněk Veselý. „Spuštěním e-shopu chceme nabídnout možnost pořídit si vybranou normu úplně každému s minimem překážek a bariér. Staženou v počítači ji může mít během pár sekund,“ doplňuje Veselý.

Snadné vyhledávání i opakované stažení
Koupit si potřebnou technickou normu by skutečně mělo být otázkou okamžiku. Při vývoji nového e-shopu byl kladen důraz na to, aby maximálně zjednodušil nejen proces registrace a samotného nákupu, ale také vyhledání žádané normy či publikace. Vzhledem k tomu, že již od začátku nabízí více než 70 tisíc položek a každý týden průběžně přibývají další, je snadné vyhledávání skutečně důležité. Internetový obchod Agentury ČAS nabízí dva přístupy – prvním je možnost vyhledat normu podle jejího označení nebo názvu, druhou potom využít osvědčený detailní vyhledávací model, který je důvěrně znám všem, kteří přistupují k bibliografické databázi Seznam ČSN nebo pracují s webem ČSN online. Samozřejmostí je, že k dispozici jsou veškeré dostupné podrobné informace o normě, a to včetně historie a jejího náhledu. To pomáhá usnadnit přesnou identifikaci dokumentu. Jednou zakoupené normy si mohou zájemci stahovat i opakovaně. Najdou je přímo v příslušné sekci svého uživatelského účtu.

E-shop je dalším krokem České agentury pro standardizaci k usnadnění přístupu k českým technickým normám, a to jak platným, tak již neplatným. Všechny další možnosti, jak si normy pořídit, přirozeně zůstávají zachovány. Kromě již zmíněné možnosti předplatného budou všechny vydané normy k dispozici k zakoupení také v tištěné podobě v Zákaznickém centru Agentury ČAS. To se od 1. února 2023 vrací do nově zrekonstruovaných prostor sídla Agentury ČAS na adrese Biskupský dvůr 5/1148, Praha 1. Spuštěním internetového obchodu Česká agentura pro standardizaci současně symbolicky zakončuje letošní oslavy 100 let české technické normalizace. Od svého spuštění 1. prosince 2022 funguje internetový obchod ve veřejném testovacím režimu. Po tomto období bude na základě zpětné vazby od uživatelů doplněn či upraven tak, aby skutečně zcela dostál závazku umožnit každému koupit si potřebnou normu co nejjednodušeji a s minimem bariér.


Úřad je úřad. Žádné osobní vztahy. Od toho se také odvíjí i nepříliš vřelý pohled veřejnosti. Ale tato snaha se cení ...

Zkusil jsem zadat do vyhledávacího políčka místní oblíbené zaklínadlo "62 305. A výsledek uvidíte po kliknutí na níže uvedený obrázek!


Pro větší náhled kliknout!Jediné co mi na tomto vyhledávání chybí, je možnost se u zvolené normy, tedy kromě zakoupení, se prokliknout na ČSN online. Možná jsem se špatně díval ... Kdo to vyzkouší?


 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

ČAS ÚNMZ ČNI
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Podívejme se krátce na katalog svítidel, vyrobený směrem ke koncovým spotřebitelům, architektům. Pohledem technika jde pouze o prodej designu. Z technického hlediska jde stále o stejný základ, tělo, stínítko a závěs ... určitě však tomu neodpovídá cena za jednotlivé typy. Ale to je starostí investora, nikoliv projektanta, realizátora instalace a revizního technika už vůbec ne. Přesto se nás elektrotechniků svítidla týkají přestože je připojujeme na dva, tři vodiče ...
Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a doporučeních bylo za posledních sto let napsáno opravdu hodně. Mezitím, co se fyzikální zákony nemění a stále platí, pohled na závaznost, použitelnost, o šiřitelnosti nemluvě, není stále zcela jasný. Zajímá vás, jak se u nás normy od svého počátku vyvíjely? Jaký je význam technických norem? Jaká byla a je jejich závaznost? Podle nálezu Ústavního soudu jsou technické normy považovány za kvalifikovaná doporučení (nikoliv příkazy) a jejich používání není závazné, nýbrž jen dobrovolné. Jaká je možnost „zezávaznění“ technických norem?
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Na výstavě Světlo v architektuře 2010 představila firma WILLIAMS originální řadu svítidel OCCHIO. Jedná se o zajímavě řešený modulární osvětlovací systém, který nabízí uživateli velké množství možných kombinací a způsobů pro kreativní řešení osvětlení ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933