Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: DEHN: Tipy, triky (3.) - Svodiče u vzdáleného elektroměrového sloupku (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 28.03.2006
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

DEHN: Tipy, triky (3.) - Svodiče u vzdáleného elektroměrového sloupku


DEHN: Tipy, triky (3.) - Svodiče u vzdáleného elektroměrového sloupku
Jsou dvě možnosti – za prvé v místě vstupu kabelu do objektu tento přerušit a vyvést odbočku do rozváděče se svodičem (nejlépe opět na obvodovou zeď) nebo použít stínění přívodního kabelu a svodič instalovat do normálního rozváděče. Obě řešení jsou bohužel z technického hlediska dosti nepříjemná.
Dalibor Šalanský, Jan Hájek, ze dne: 28.03.2006

3) Instalace svodiče bleskových proudů v ,,domečku,,, který je vzdálen více než 2m od objektu.
Často se setkáváme s dotazy, může-li být svodič bleskových proudů instalován v elektroměrovém domečku na hranici pozemku. Tyto rozváděče bývají vzdáleny od samotného objektu třeba i několik desítek metrů. Svodič bleskových proudů instalovaný v tomto rozváděči však bude chránit pouze tento rozváděč, se zvyšující se vzdáleností klesá i účinnost ochrany. V případě přímého a blízkého úderu blesku by se totiž zemní potenciál v místě elektroměru a v rodinném domku mohl lišit o jednotky až desítky kilovoltů (uvažujeme přímý úder blesku do rodinného domku).

Kde tedy instalovat svodič bleskových proudů?
Jsou dvě možnosti – za prvé v místě vstupu kabelu do objektu tento přerušit a vyvést odbočku do rozváděče se svodičem (nejlépe opět na obvodovou zeď) nebo použít stínění přívodního kabelu a svodič instalovat do normálního rozváděče. Obě řešení jsou bohužel z technického hlediska dosti nepříjemná. V případě novostavby to ale nemusí být velký problém. V tomto případě ale nesmíme zapomenout na „spínanou nulu“ od HDO. Z hlediska ochrany před bleskem je to pro nás nechráněné vedení vstupující do objektu. Pro ovládání stykače se ovšem ve většině případů používá vodič minimálního průřezu, který není schopen vést „plný“ bleskový proud. Postačí proto do bytového rozváděče instalovat před cívku stykače svodič přepětí.


Kliknout pro detail!

Tip třetí -
vzdálenost přívodního vedení od elektroměru je velká (například pro základnovou stanici umístěnou na kopci) a tento vodič je ve Vašem majetku. Pro ochranu izolace přívodního kabelu umístíte za elektroměr v „domečku“ svodič bleskových proudů (např. DEHNbloc H), nicméně to Vás nezbaví nutnosti umístit svodič bleskových proudů na vstup vedení do objektu.

Trik třetí -
přes výše uvedené opatření však není přívodní kabel spolehlivě chráněn (při délce vedení nad stovky metrů). Na této trase může dojít k velmi blízkému úderu blesku vzhledem k vedení (např. do stromu, stožáru, konstrukce) a část bleskového proudu může prorazit izolaci a vniknout do kabelu. Ovšem položíme-li nad kabel jeden až dva zemnicí pásky (např. FeZn 30x4), „nabídneme“ tím bleskovému proudu lepší vodič než izolovaný kabel. Ušetří se za opravu, cena pásku je zcela zanedbatelná i vůči ceně vlastního výkopu v případě opravy.

Tento článek berte pouze jako informativní řešení některých problémů. Každá aplikace je jiná a při jejím řešení Vám rádi pomůžeme.
Doporučujeme zažádat si níže uvedeným formulářem pro aktuální katalog DEHN a SOEHNE.

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
DEHN s.r.o. - Pod Višňovkou 1661/33, Praha 4 - 222 998 880 - info@dehn.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.