Elektrika.cz, portál o silnoproudé elektrotechnice, elektroinstalace, vyhlášky, schémata zapojení.

ESP#1 Jak má ...

Elektronické nakupování ovládá spotřebitelský svět. E-shopů existují ...

Přístroje AFDD ...

Předpokládejme, že za dobu, co se u nás propagují ochrany proti ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
21.02.2019 TIP na reléové moduly s PUSH-IN technologií a magnetem proti opotřebení kontaktů při stejnosměrné zátěži až do 220V DC/10A. Speciálně navržené reléové moduly pro všestranné použití v široké řadě průmyslových aplikací. V mnohých průmyslových aplikacích se používá napětí mezi 110V a 220V k řízení akčních členů. Při zatěžovacím proudu přes 100 mA toto vysoké napětí vytváří jiskření, které ...
20.02.2019 Cube67 Hygienic Design určený do potravinářství. Cube67 je modulární sběrnicový systém společnosti Murrelektronik pro dokonalé decentralizované instalační koncepce. Jeho flexibilita umožňuje realizovat pro každou aplikaci nejvhodnější řešení, kompletně v krytí od IP20 až do IP69K. V potravinářství platí obzvláště vysoké nároky na odolnost a možnost čištění použitých komponent. Moduly Cube67 Hygienic Design ...
19.02.2019 Kryty popisovacích štítků pro připevnění vázacími pásky. Nepopsané konce kabelů se v průmyslových prostředích neodpouští. Označený kabel je nedílnou součástí každé seriózní instalace. Je ovšem otázkou, jak takový kabel označit, aby to vydrželo. Před mechanickým poškozením a hlavně čitelně. Další otázkou je jak to popsat v ...
18.02.2019 ČEZ a Unipetrol pracují na desítkách rychlonabíječek. Unipetrol již nyní rozšiřuje nabídku pohonných hmot ve své síti čerpacích stanic Benzina o elektrickou energii. Se Skupinou ČEZ se dohodl na zprovoznění desítek rychlodobíjecích stojanů po celé České republice. Staví je Elektromobilita Skupiny ČEZ, provozovatel nejrozsáhlejší tuzemské sítě veřejných dobíjecích stanic. Infrastruktura vzniká i díky ...
15.02.2019 Průmysl 4.0 stojí na snadné výměně dat. Globální propojení sítí v rámci projektu Průmysl 4.0 je realizovatelné, pokud bude výměna dat probíhat podél celého procesového řetězce přes standardizovaná rozhraní. Umati, nová značka Svazu německých výrobců obráběcích strojů VDW, pracuje na podobném standardu pro otevřené rozhraní k napojení obráběcích strojů přes nadřazené IT systémy, který ...
14.02.2019 Co dnes víte o revoluci v požárně bezpečnostních kabelech PRAFla+? V loňském roce se Pražská kabelovna zmiňovala o požárně bezpečnostních kabelech, které lze vyrobit ve dvou hlavních variantách. S funkční integritou při požáru a bez funkční integrity. Funkční integrita je zajištěna žilami opatřenými izolací ze silikonových polymerů, které vlivem tepla při požáru keramizují a vytvoří tak ...
Vybrané funkce zdarma
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma?
Celý záznam
Sestřih záznamu
Stopáž záznamu
Audioverze záznamu
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 1002
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

OPAKOVÁNÍ: Co je bočník a k čemu slouží?


Document Actions
Článek
Bočník je paralelně zapojený rezistor, který slouží ke zvětšení měřicího rozsahu magnetoelektrických ampérmetrů. Oblast jeho použití je omezena víceméně pouze na obvody stejnosměrného proudu. Bočníky se podobně jako předřadníky umísťují do přední části přístrojů, aby svými tepelnými účinky neovlivňovaly přesnost měření vlastního magnetoelektrického ústrojí.
Autorský článek, ze dne: 24.07.2015
reklama


Bočník je zařízení, které slouží ke zvětšení měřicího rozsahu magnetoelektrických ampérmetrů. Oblast jeho použití je omezena víceméně pouze na obvody stejnosměrného proudu.


Skutečné provedení bočníku

Změna rozsahu ampérmetru
Pro zajištění změny rozsahu stejnosměrných ampérmetrů se používají k ampérmetrům paralelně zapojené rezistory, tzv. bočníky. Změnu rozsahů střídavých ampérmetrů můžeme provádět přepínáním sekcí měřicí cívky, změnou počtu závitů měřicí cívky či použitím měřicího transformátoru proudu. K měření stejnosměrných i střídavých proudů v širokém rozsahu (1mA až 1MA) je také možno využít Hallův jev.

Magnetoelektrické mikro a miliampérmetry s rozsahem do 20mA mají měřicí cívku provedenou přímo pro měření proudů příslušné velikosti. Chceme-li však měřit větší proud, byla by již měřicí cívka příliš rozměrná a těžká a realizace takového přístroje velmi obtížná. Proto se provede měřicí cívka s malým základním rozsahem a připojíme k ní paralelně přesný rezistor, tzv. bočník. Zapojení magnetoelektrického ampérmetru s bočníkem je na obrázku.


Zvětšení měřicího rozsahu ampérmetru bočníkem

Měření proudu pomocí bočníku vlastně znamená měření úbytku napětí na bočníku. Magnetoelektrické ampérmetry jsou tedy v podstatě milivoltmetry měřicí úbytek napětí na bočníku.

Pro velikost napětí na měřicí cívce přístroje platí:

U = RmIm = Rblb

 lb = I-lm

Nyní si odvodíme, co platí pro velikost odporu bočníku

Rmlm=Rb(l-lm)

>>>

       
       
  l-lm Rm  
Rb = Rm -------- = ---------------  
  lm l  
    ______ -1
    lm  

Zavedeme-li si nyní veličinu poměrné zvětšení rozsahu (poměr bočníku)

  l
n= -------
  lm


můžeme pro velikost odporu bočníku psát:

  Rm
Rb = --------
  n-1

Bočníky se podobně jako předřadníky umísťují do přední části přístrojů, aby svými tepelnými účinky neovlivňovaly přesnost měření vlastního magnetoelektrického ústrojí. V přední části krytu jsou podobně jako u voltmetrů ventilační otvory, aby se bočníky lépe chladily. Ampérmetry s vestavěnými bočníky se stavějí pro měření proudu do velikosti několika desítek ampérů (běžně do 30A).

Změna rozsahů se dá provádět buď přímým přepojováním vodičů do příslušných svorek (vhodné zejména pro ampérmetry s menším počtem rozsahů, viz obrázek, přístroj má potom n+1 svorek, kde n udává počet rozsahů ampérmetru), nebo pomocí otočného přepínače - obrázek. Ampérmetr má v tomto případě pouze dvě svorky (jedna z nich musí být na číselníku označena značkou +, protože magnetoelektrické přístroje rozlišují polaritu proudu), otočný přepínač je obvykle podobně jako u voltmetrů umístěn na boku přístroje. Na čelní straně přístroje pod číselníkem bývá okénko, v němž je indikován zvolený rozsah. Otočné přepínače se konstruují pro proud nejvýše jednotek ampérů, pro větší proudové rozsahy je výhodnější použít přímé přepojování pomocí příslušných svorek. Vyhneme se tak možnému vzniku elektrického oblouku při přepínání vyšších proudových rozsahů pod napětím.

Bočníky se velmi často provádějí jako oddělené příslušenství přístrojů. Bočníky pro malé proudy se vinou z tenkého izolovaného manganinového drátu, pro vyšší proudy (jednotky až desítky ampérů) jsou tvořeny několika závity silného drátu, případně meandru z vodiče obdélníkového průřezu.


Změna rozsahu ampérmetru přepojováním svorek.


Změna rozsahu ampérmetru pomocí otočného přepínače.

 

Tyto bočníky (obvykle umožňují měření proudu na třech rozsazích) se připojují na svorky milivoltmetru. Na každém bočníku je uvedeno, pro jaký milivoltmetr je určen, např. bočník na obrázku je určen pouze pro připojení na milivoltmetr s rozsahem 60mV a vnitřním odporem 5Ω.


Schematický nákres mechanického provedení bočníku.

 

Tento přístroj může samostatně pracovat jako miliampérmetr s rozsahem 12mA a s příslušnými bočníky pak může měřit libovolný proud. Všechny bočníky jsou konstruovány tak, aby na nich byl při jmenovitém proudu úbytek napětí 60mV. Rozsahy bočníků volí výrobci tak, aby konstanta přístroje vycházela jako dekadický násobek 1, 2 či 5. Konstanta se potom počítá jako podíl příslušného proudového rozsahu a počtu dílků stupnice, pro rozsah 1,2A z bočníku na obrázku 6.6 a 120dílkovou stupnici milivoltmetru by tedy byla:

  XR 1,2  
k = -------- =  --------  = 0,01A/dílek
  αs 120  Velké bočníky určené pro měření proudů nad 100A musí mít velmi malý odpor a proto se zhotovují z několika paralelních silných manganinových tyčí upevněných mezi dva měděné úhelníky.

Velké bočníky jsou opatřeny dvěma páry svorek, jednak přívodními (proudovými) svorkami, kterými se bočník zapojuje do obvodu (pro velké proudy to bývají masívní měděné, či mosazné šrouby) a jednak potenciálové (napěťové, přístrojové) svorky, které nemusí být nijak dimenzované, protože slouží pouze k připojení milivoltmetru a protéká jimi tedy pouze malý proud. Na bočníku musí být opět uvedeno, pro jaký milivoltmetr je určen. Příklad zapojení bočníku na velké proudy je na obrázku.Příklad zapojení bočníku pro velké proudy.

Pro zobrazení zdroje ukázky kliněte zde.

 

Vysvětlili byste pojem bočník jinak?
Podělte se s námi v níže uvedené diskusi!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 2)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Jste revizní technik a poohlížíte se po vhodném měřícím přístroji, jenž by více zefektivnil vaši práci a ušetřil cenný čas? REVEXprofi je zajímavý přístroj, který získal již několik ocenění. Je určen ke kontrolám a revizím elektrických spotřebičů a pracovních strojů dle ČSN 331610 a ČSN EN 60204-1.
Zajímavé záznamové zařízení představila na brněnském strojírenském veletrhu 2010 společnost TR instruments. Pokud exportujete své zboží a zajímá vás, jak bylo po čas transportu se zbožím zacházeno, máte možnost využít speciálního záznamníku.
Terminolog
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933