Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Pravidla pro elektrotechniku - ochrana před úrazem elektrickým proudem (1.) (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 22.03.2006
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Pravidla pro elektrotechniku - ochrana před úrazem elektrickým proudem (1.)


Pravidla pro elektrotechniku - ochrana před úrazem elektrickým proudem (1.)
Jak jistě všichni víme, užívání elektrických zařízení je spojeno s nebezpečím úrazu elektrickým proudem. Před tímto úrazem je tedy třeba se bránit a chránit. Ochrana, to znamená ochranná opatření, je zajišťována různými prostředky.
Michal Kříž, ze dne: 22.03.2006

Přehled norem

Ochrana před úrazem elektrickým proudem
Ochranná opatření a ochranné prostředky podle ČSN EN 61140

Jak jistě všichni víme, užívání elektrických zařízení je spojeno s nebezpečím úrazu elektrickým proudem. Před tímto úrazem je tedy třeba se bránit a chránit. Ochrana, to znamená ochranná opatření, je zajišťována různými prostředky. Prostředky a různé kombinace těchto prostředků, kterými se uvedených ochranných opatření docílí, stanoví ČSN EN 61140. Jsou to prostředky zajišťované jednak ze strany výrobců elektrických zařízení a elektrických předmětů, ale také v případě, že tyto prostředky selžou, ze strany elektrických instalací a ochranných zařízení v těchto instalacích.

Ochrana základní a ochrana při poruše
Norma tedy stanoví jednak prostředky pro dosažení

Prostředky ochrany základní zajišťuje výrobce elektrických zařízení, opatření na ochranu při poruše jsou většinou zajišťovány ze strany elektrických sítí a elektrických instalací.

Přehled ochranných opatření, pravidla jejich aplikace
Pro zajištění ochrany tedy slouží určité prostředky. Soubor těchto prostředků umně sestavený, aby splnil požadavky na ochranu před úrazem elektrickým proudem ochrany je pak nazýván ochranným opatřením. Jednotlivé ochranné prostředky jsou prvky ochranných opatření.

Ochrannými opatřeními jsou:

ČSN EN 61140 však nezavírá dveře před možnostmi provést jinou ochranu (jiné ochranné opatření) za použití ještě dalších prostředků. Jedinou podmínkou však je, že tato ochrana musí vyhovovat, základnímu pravidlu ochrany před úrazem elektrickým proudem stejně jako mu vyhovují výše vyjmenovaná ochranná opatření. Tímto pravidlem je to, že nebezpečné živé části nesmí být přístupné a přístupné vodivé části nesmí být nebezpečné živé

Ochranná opatření – zkráceně ochrany – jsou kombinací jednak ochrany základní a jednak ochrany při poruše.

Ochrana základní
Ochrany základní je možno dosáhnout jedním z těchto ochranných prostředků:

V praxi se nejvíce setkáváme se základní izolací a přepážkami a kryty. To jsou prostředky, které jsou ponejvíce v technických normách nejen definovány, ale na něž se vztahují i ty nejpřísnější požadavky norem z hlediska odolnosti všem možným napětím (nejen pracovním ale i přechodným přepěťovým jevům). I kryty totiž musí být od živých částí izolovány. Přitom musí být provedeny tak, aby se zabránilo dotyku živých částí (podle ČSN EN 60529, se musí jednat o krytí alespoň IPXXB nebo IP2X). Další požadavky se týkají toho, aby se nepovolaným zabránilo dostat se do krytů, a tím k živým částem. Dalším požadavkem je dostatečná mechanická pevnost, resp. tuhost krytu. (Dnes je již téměř zapomenuta platná evropská norma EN 50102 uvádějící odolnost krytu proti mechanickému nárazu.)

Zábrany jsou, zjednodušeně řečeno, nedokonalý kryt. Zábrany představují nedokonalý a překonatelný prostředek ochrany. Proto je možno je uplatnit pouze tam, kam má přístup pouze kvalifikovaný a školený personál, který si je vědom toho, kde se živé části pod napětím vyskytují a jaké má kontakt s nimi důsledky. Užívat zábran je možno pouze při splnění dalších podmínek. Vodivé zábrany musí být od živých částí dostatečně izolačně odděleny, nevodivé zábrany musí mít dostatečnou izolační pevnost. Pokud je izolace na úrovni základní izolace, musí se u vodivých zábran uplatnit ještě prostředky ochrany při poruše, o kterých budeme hovořit dále. Musí být zajištěna i odpovídající mechanická pevnost i odolnost proti odstranění.

S ochranou polohou se setkáváme nejen v elektrických provozovnách přístupných kvalifikovanému personálu, ale i u venkovních vedení a u elektrické trakce, což jsou zařízení často v blízkosti míst přístupných veřejnosti. Při uplatnění tohoto opatření je třeba pamatovat na to, že vzdálenost k živým částem může být snížena předměty drženými v ruce, ale i předměty, které mohou pod elektrickým zařízením pojíždět nebo se s nimi může manipulovat. Tyto otázky jsou řešeny jednotlivými technickými normami podle jejich působnosti (elektrická venkovní vedení, práce a obsluha elektrických zařízení).

... pokračování

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.