Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: KLIMŠA: Hromosvody a přepěťové ochrany (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 19.01.2006
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

KLIMŠA: Hromosvody a přepěťové ochrany


KLIMŠA: Hromosvody a přepěťové ochrany
Jak na to, aneb kuchařka od A po Z? Všichni víme, že je vcelku problém najít odpovědi na důležité otázky pohromadě a uceleně a to z pohledu někoho, kdo se pohybuje v praxi, běhá po střeše a nemá k dispozici víc než metr na měření. Vznikl tak program „Hromosvody a přepěťové ochrany.“
David Klimša, ze dne: 19.01.2006

Jsem si jistý, že správně provést hromosvod nebo nainstalovat přepěťové ochrany je přáním každého elektrotechnika. Na druhé straně je vcelku problém najít odpovědi na důležité otázky pohromadě a uceleně a to z pohledu někoho, kdo se pohybuje v praxi, běhá po střeše a nemá k dispozici víc než metr na měření. Přitom jde o velice důležitou záležitost. Jediná chyba v provedení hromosvodu nebo v instalaci přepěťových ochran může mít za následek:

• nezaúčinkování hromosvodní nebo přepěťové ochrany
• zbytečné odpojení části instalace (představme si tmu v hypermarketu)
• explozi nebo požár od zařízení, které mělo být původně ochranou

Tyto důvody mne vedly k tomu, že jsem sebral spoustu materiálů, které poskytují výrobní firmy, a vytvořil ucelenou kuchařku, která má odpovědět od A do Z na zásadní otázky ohledně hromosvodů a přepěťových ochran. Vynechal jsem výrobní a technologické postupy při výrobě jednotlivých komponent a naopak jsem doplnil zásadní informace, které v materiálech firem nebyly a dozvěděl jsem se je až při rozhovorech se zástupci daných firem.


Klik na obrázek pro větší náhled!

Vznikl tak program „Hromosvody a přepěťové ochrany.“
Program krom informací, obsahuje také soustu obrázků a výpočtů. Všechny výpočty vycházejí z hodnot, které lze v praxi zjistit metrem a není nutné si představovat ohromné valící se koule apod.

Program je v prodeji jen za 400,- Kč. Cílem bylo připojit se k evropské a světové revoluci v pojetí hromosvodní a přepěťové ochrany, kdy již není možné spokojit se s bleskovými proudy volně běhajícími v objektech.


Klik na obrázek pro větší náhled!

Velmi častou chybou u starých (ne věkem, ale myšlením) elektrotechniků je dojem, že provedení podle ČSN 34 1390 je vyhovující a nikdo nemůže nic namítnout a to i kdyby objekt po úderu blesku nakrásně vyhořel. Opak je pravdou. Pokud uznáváme všechny normy, pak i ČSN 33 0420-1 (1998), která se jmenuje „Koordinace izolace.“ Norma popisuje, jak lze řídit přepětí, aby se vešlo do předepsané tolerance. Pokud chci limity normy dodržet, pak musím použít systém přepěťových ochran a to nelze při provedení hromosvodu dle ČSN 34 1390. Jestli do objektu udeří blesk a ten způsobí výše popsané škody, měl by revizní technik vysvětlit, jak to, že si nevšiml nedostatků v systému ochran a alespoň na ně neupozornil. Provozovatelé si nezvou revizní techniky, aby jim vypracovávali elaboráty pro nic za nic, ale aby je chránili. Jestli revizní technik řekne, že mu potom nic není, rád bych slyšel, jak zdůvodňuje svou činnost. Přitom jde jen o ochotu se něco nového naučit. Revizní technik, projektant nebo elektrikář, který má očividně přehled, bude mít zcela jistě větší šanci na úspěch u klientů, než samoúčelný dožívající mastodont.

Demoverzi programu (10 spuštění) je možné stáhnout

ZDE!

K chodu programu je zapotřebí mít nainstalovaný NET.Framework, což je rozhraní pro chod programů postavených na technologii NET a je volně ke stažení na stránkách Microsoftu. Osobně si myslím, že 400,- Kč za CD, na kterém je plná verze se vším všudy je rozumnějším řešením.

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
El soft - Klimša David - Hlavní třída 1063/3, Ostrava - Poruba - - klimsa@klimsa.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.