Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: KOPOS: Dodávka odstiňovacího systému pro CERN (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 26.09.2005
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

KOPOS: Dodávka odstiňovacího systému pro CERN


KOPOS: Dodávka odstiňovacího systému pro CERN
Pro CERN jsme dodali obklady, které stíní dvě části detektoru. Odstínění muselo být absolutní. Vyrobili jsme jakési cihly plněné speciální chemickou náplní na bázi bórovaného polyetylénu ...
ze dne: 26.09.2005

Kolín, 27. srpna 2005 - Společnost Kopos Kolín a.s. dodala odstiňovací systém pro urychlovač částic do výzkumného střediska Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN (Conseil Européen pour la recherche nucléaire) poblíž Ženevy. Mezinárodní vědecký tým zde vyvíjí obří urychlovač částic LHC – Large Hadron Collider, který má být uveden do provozu v roce 2007.

Jedním ze dvou hlavních experimentů budovaných na urychlovači LHC je projekt ATLAS. „Jeho úkolem je zaznamenat, co se děje a co vzniká při vzájemných srážkách protonů s extrémně vysokými energiemi,“ uvedl doc. Ing. Ivan Štekl, CSc., zástupce ředitele a vědecký pracovník Ústavu technické a experimentální fyziky (ÚTEF) ČVUT v Praze. „Naším úkolem bylo vyřešit stínění dvou částí detektoru, tzv. mionové komory. Navrhli jsme stínicí díly z tvárné litiny a jako další stínicí vrstvu jsme doporučili použít stínicí vrstvu z polyetylénu, který rovněž odstiňuje neutrony a gama záření,“ dodal Ing. Štekl.


Vrstva neutrostopových tvarovek, vyrobených v Koposu, je skrytá pod opláštěním na obrovském litinovém odlitku odstiňovacího systému.

Z hlediska provozu tohoto experimentu na urychlovači LHC je jeho významnou součástí tzv. neutronové stínění. To brání šíření neutronů a doprovodného záření gama do experimentu a jeho okolí a do okolí samotného urychlovače. Takto chrání proti radiaci elektronické součásti detektoru, stejně jako obslužný personál. K řešení unikátní fyzikálně-technické úlohy, kterou byla konstrukce neutronového stínění pro experiment ATLAS, významným způsobem přispěli pracovníci ÚTEF v Praze, a to od návrhu, jak stínění zkonstruovat, až po jeho samotnou výrobu.


Ukázka odstiňovací tvarovky Neutrostop.

Kopos Kolín a.s. uspěl v náročném výběrovém řízení na dodání odstínění urychlovače pro CERN. Výrobu odstiňovacího systému koordinoval s pracovníky ÚTEF. „Pro CERN jsme dodali obklady, které stíní dvě části detektoru. Odstínění muselo být absolutní. Vyrobili jsme jakési cihly plněné speciální chemickou náplní na bázi bórovaného polyetylénu. Těmi bylo celé stínění obloženo za účelem úplného potlačení neutronů. Důležité bylo i řešení tvaru a vzájemného překrývání“, uvedl MUDr. Jiří Vavrouch, obchodní ředitel a.s. Kopos Kolín. „Tato prestižní zakázka upevňuje postavení Koposu na světových trzích“, dodává MUDr. Vavrouch.

Odlitky jednotlivých částí gigantického stínění z tvárné slitiny, které váží až 90 tun, vyrobila Škoda Hutě, Plzeň, s. r. o. Všech deset částí stínění bude do CERN na místo experimentu ATLAS dopraveno do konce letošního srpna.

Společnost Kopos Kolín a. s. byla založena v lednu roku 1996 a navázala na předchozí existenci společnosti s ručením omezeným Kopos Kablo Kolín. Ta vznikla privatizací státního podniku Kablo Kolín. Vyrábí převážně elektroinstalační úložný materiál, investuje do výzkumu a vývoje. V současné době zaměstnává 347 lidí.

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
KOPOS Kolín a.s. - Havlíčkova 432, Kolín IV. - 321 730 111 - kopos@kopos.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.