Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Český program pro kreslení elektrotechnických schémat ProfiCAD (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 8.07.2005
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Český program pro kreslení elektrotechnických schémat ProfiCAD


Český program pro kreslení elektrotechnických schémat ProfiCAD
Lze s ním kreslit slaboproudá, silnoproudá i sdělovací schémata, jednodušší mechanické nákresy a mnoho dalších druhů výkresů. Má velmi nízké nároky na hardware, funguje prakticky na každém počítači. Po výběru součástky se tato okamžitě objeví nad pracovní plochou, takže ji lze ihned umístit do schématu ...
Tým portálu Elektrika, ze dne: 8.07.2005

ProfiCAD je český program pro kreslení elektrotechnických schémat. Lze s ním kreslit slaboproudá, silnoproudá i sdělovací schémata, jednodušší mechanické nákresy a mnoho dalších druhů výkresů. Za více než pět let existence si získal mnoho příznivců. Mezi jeho uživatele patří malé, střední i velké firmy českého průmyslu. Díky své jednoduchosti a nízké ceně je produkt oblíben na středních školách a učilištích, kde je používán k výuce.

Program je určen pro Windows 95, 98, ME, 2000 a XP. Má velmi nízké nároky na hardware, funguje prakticky na každém počítači na kterém je nainstalován některý z výše uvedených systémů. Funkční demoverze má 2,1 MB a lze ji stáhnout z domovských stránek produktu www.proficad.cz. Instalace programu je bezproblémová.


Klik pro větší náhled!

Po spuštění programu se zobrazí pracovní plocha a automaticky se připraví prázdný dokument. V levé části pracovní plochy je stromovitá nabídka se skupinami součástek. Po výběru součástky se tato okamžitě objeví nad pracovní plochou, takže ji lze ihned umístit do schématu. Po umístění součástek do schématu se součástky pospojují speciálním nástrojem, který usnaďňuje přichytávání spojů k vývodům součástek. Lze také kreslit různé geometrické tvary (obdélníky, elipsy, čáry šipky atd.) a vkládat různé texty. Pokud se součástka dodatečně posouvá po výkresu, automaticky se s ní posouvají i spoje k ní připojené.

Hotové výkresy – schémata se ukládají do vlastního formátu (soubory s koncovkou .sxe). Lze je také exportovat do grafických formátů BMP, PNG a EMF. Schémata lze také pomocí schránky přímo vkládat do jiných aplikací. Díky této vlastnosti lze snadno vytvářet například dokumenty v MS Word které obsahují elektrotechnická schémata.

Program umožňuje vygenerovat rozpis součástek a netlist – seznam uzlů obvodu.

Po instalaci nabízí program více než 700 schématických značek a samostatnou knihovnu integrovaných obvodů. Další značky lze snadno vytvářet v editoru schématických značek, což je samostatný program dodávaný jako součást ProfiCADu. Každá značka je na disku počítače uložena v samostatném souboru, což usnadňuje výměnu značek mezi uživateli.


Klik pro větší náhled!

Uživatelé systému ProfiCAD využívají e-mailovou podporu, na kterou se mohou obracet s jakýmikoliv dotazy či problémy. Všechny dotazy jsou ochotně zodpovězeny, obvykle do druhého dne. Závažnější problémy jsou po předchozí konzultaci řešeny telefonicky.

Uživatelé stávajících verzí spoluvytvářejí budoucí verze programu tím, že navrhují další vlastnosti programu které potřebují pro svou práci. Budoucí verze ProfiCADu přinesou mnohá vylepšení. Budou mezi nimi možnost vkládání obrázků do schématu, podpora formátu DXF a další. Připravuje se anglická verze programu.

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.