Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: TEST: Zkoušeli jsme indukční detektor 200EP (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 13.06.2005
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

TEST: Zkoušeli jsme indukční detektor 200EP


TEST: Zkoušeli jsme indukční detektor 200EP
Nejste spokojení při identifikaci žil a kabelů s obyčejnou obvodovkou? My jsme testovali indukční detektor! Stručný popis tohoto přístroje včetně krátkého videa pro přihlášené čtenáře.
Miroslav Minařík, ze dne: 13.06.2005

Jak jsem předeslal jedné diskuzi, vypůjčil jsem si snazší identifikaci toto indukční "zvonítko". Všiml jsem si totiž kolegy jak s tím pracuje a pochopil jsem, že označení některých rezervních obvodů bude rychlejší s tímto nástrojem. Samozřejmě o prozvonění obvodu lze použít libovolné obvodovky, ovšem ten, kdo již takovou práci dělal ví, že dotknout se třeba 50. konců vodičů nějaký čas zabere.


Cena cca 75$

Vzpomněl jsem si na revizního technika, který stráví hromadu času hledáním obvodů a napadlo mne, jak asi by se mu líbil tento nástroj. My ho měli zcela bez návodu k použití a tak jsme se museli spoléhnout na vlastní důvtip.


Cena cca 75$

Přístroj je označen pouze typem 200EP. Uvedený výrobce Progressive Electronics - Textron, alias Greenlee zastupuje Klauke z. Nitsch s.r.o. jehož (k dnešnímu dni určitě) otřesný www lze navštívit zde. A tak i když to není na přístroji přímo uvedeno, všechny nitky končí u amerického výrobce Greenlee A Textron Company, který se výrobou nástrojů pro elektrotechnický průmysl zabývá více než 70 let.

Tato indukční sonda ve spojení s libovolným tónovým generátorem umožňuje detekci vodiče bez nutnosti fyzického kontaktu! Při prvním seznamování byla patrná již slabá devítivoltová baterie, kterou jsme samozřejmě pro relevantní test vyměnili za novou. To proto, že k přesné identifikaci potřebujete mít plně funkční zesilovač sondy. Pak se po drobném zácviku dobře orientujete i v rozvaděči plném vodičů (i pod napětím).


Cena cca 30$

Další součástí, kterou jsme používali byl tónový generátor stejného výrobce.


Cena cca 30$

Pokud máte potřebu vyhledávat vedení, které je již zakončeno konektorem RJ, pak můžete využít k tomu připraveného výstupu.

Zkusili jsme připojit na jedné straně (rozvaděč) červenou svorku na vyhledávaný vodič a byli jsme zvědaví, jak se bude přijímač projevovat na druhé straně (kuchyň). V tomto případě byl souběžně veden ještě druhý vodič (modrý) stejného průřezu (1,5). Souběžný modrý vodič jsme nikam nepřipojovali a pokus dopadl jak jsme předpokládali. Tón i signalizace LED diody byla velmi podobná, rozhodně tento pokus nás nepřesvědčil.

Při druhém pokusu jsme druhý modrý souběžný vodič spolu s černým vodičem generátoru ukostřili v rozvaděči. Signál byl sice na druhé straně slyšet i na více místech, ovšem tentokrát u modrého vodiče byl znatelně slabší a při přiblížení k odizolovanému konci tohoto vodiče zeslábl zcela. U vodiče černého jsme zaznamenali pravý opak a tak nás v tomto případě tento pokus opravdu přesvědčil.

Mohu opravdu tvrdit, že prvotní nalezení svazku vodičů v kterém se vyskytovala i hledaná žíla, bylo opravdu velmi rychlé. Abych nabyl jistotu, tak v některých případech jsem použil pro všechny případy obvodovku.

Rádi bychom o tomto přístroji uvedli více, ovšem doposud nikdo ze zastoupení na výzvu nereagoval a tak ten, kdo tento přístroj má, nám může poradit jak s ním správně zacházet.

Pokud chcete vidět chování této sondy "naživo", přihlaste se ke svému účtu a stáhněte si toto krátké video. Uvidíte zmiňované dva pokusy.

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.