Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Principy (24.) Vypínače, přepínače a komutátory (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 12.03.2004
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Principy (24.) Vypínače, přepínače a komutátory


Principy (24.) Vypínače, přepínače a komutátory
Koníčky a hobby - to jsou malé i velké relaxační radosti našeho jinak náročného života. Nabízím tedy znovu pár nápadů pro volnou chvíli, kde můžete zanechat otisk vaší tvůrčí činnosti.
Margita Boháčová, ze dne: 12.03.2004

Jsou to potřebné pomocné přístroje, které nám usnadní provádění pokusů s elektřinou. Sestavujeme je na dřevěných nebo bakelitových destičkách. Spoje provádíme výhradně spodem a chráníme je přilepeným silnějším papírem.
U pohyblivých částí je ložisko zdrojem nepříjemného přechodového odporu. Proto raději připájíme k pohyblivé části kousek kablíku, stočeného do spirálky a jeho konec vedeme k příslušné svorce.

Vypínač s okamžitým dotekem
Dá se ho užít všude, kde vystačíme s chvilkovým spojením, například u zvonku, při pokusech se střídavým proudem a pod. Dotek tvoří hlava šroubu, držícího dřevěný knoflík páčky a hlava šroubu v základním prkénku. Obě hlavy se opilují, aby byl dotek ve větší ploše. Materiálem páčky je polotvrdá mosaz.

Přepínač s trvalými i okamžitými doteky
Konstrukce i zapojení je zřejmé z obrázku. 
Oba pevné kontakty jsou upraveny tak, že dovolují kromě trvalého dotyku také chvilkový. Páčka musí být ve svém pohybu omezena dvěma hřebíčky tak, aby se její postraní hrany v krajních polohách nedotýkaly pevných kontaktů. 

Dvoupólový komutátor
Někdy potřebujeme během pokusu změnit směr přiváděného proudu. K tomu slouží komutátor, jehož funkci poznáváme ze schématu zapojení v obrázku.

Jedna dvojice svorek je přívodní, druhá slouží k odvádění proudu v obou směrech, podle okamžité polohy páček komutátorů. Páky jsou spolu spojeny pohyblivě kouskem fibru, dřeva nebo jiného izolačního materiálu. Prostřední kontakt je upraven tak, aby byl možný spoj s kteroukoli páčkou komutátoru. Jeho okraje jsou mírně ohnuty, aby páčky dobře dosedly na jeho horní plochu. 
Pomocná zařízení si doplníme větším počtem kablíků různé délky a různě ukončených. Některé z nich ukončíme otevřenými kabelovými očky, ke drátu připájenými, jiné banánky nebo necháme konce vůbec volné a pouze je proletujeme, aby se nerozplétaly.

 Reloaded Ladislav Smrz 1956

TEXT Z OBLASTÍ
  • Dějepis
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.