Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: 3M a nové ekologické předpisy? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 16.02.2005
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

3M a nové ekologické předpisy?


3M a nové ekologické předpisy?
Firma 3M oznamuje: „My jsme připraveni!“ Nové směrnice na obsah škodlivých látek v v elektrických a elektronických zařízeních platí v Evropské unii už od začátku roku 2003 a od července 2006 významně omezují (resp. zakazují) používání nebezpečných látek v těchto výrobcích...
Pavel Mužík, ze dne: 16.02.2005

Nové směrnice na obsah škodlivých látek v v elektrických a elektronických zařízeních platí v Evropské unii už od začátku roku 2003 a od července 2006 významně omezují (resp. zakazují) používání nebezpečných látek v těchto výrobcích (a samozřejmě všech jejich komponentech). Článek popisuje, jak k této otázce přistupuje společnost 3M a dále uvádí přehled některých výrobkových skupin této firmy, seznámí vás s řadou novinek a také se dozvíte něco o současném postavení 3M ve světě.


Kovové pásky a jejich použití (vyhovují RoHS)

Nové předpisové požadavky
Od července 2006 se v Evropské unii v nových elektrických a elektronických zařízeních nesmí používat některé škodlivé látky. Příslušné evropské směrnice platí už od začátku roku 2003. Jde o Directive 2002/95/EC (tzv. Restrictions of Hazardous Substances, zkratkou RoHS) a na ní navazující směrnici Directive 2002/96/EC (tzv. Waste, Electric and Electronic Equipments, zkratkou WEEE). Příslušné české zákony, implementující tyto direktivy do našeho právního řádu, se už projednávají v parlamentu. V návrzích se pro tato zařízení (definovaná výčtem ve WEEE) zavádí poněkud nehezký termín „elektrozařízení“. V tomto textu se přidržím sic delšího, ale určitě přesnějšího a snad i libozvučnějšího termínu „elektrická a elektronická zařízení“.

O jaké škodlivé látky se jedná:

Tyto látky se v současné době používají v elektrických a elektronických zařízeních zcela běžně. Olovo je např. podstatnou složkou všech měkkých pájek, rtuť je ve světelných zdrojích, kadmium a šestimocný chrom slouží jako ochrana proti korozi, PBB a PBDE jsou přísady, používané pro omezení hořlavosti konstrukčních a izolačních materiálů.
Směrnice se nevztahuje na náhradní díly k existujícím zařízením.


Páska ze speciální tkaniny s vodivým lepidlem a napařenou zlatou vrstvou

Je třeba podotknout, že kromě polybromovaných bifenylů se používá ještě celá řada bromovaných retardantů hoření, ale pro ty nestanoví směrnice RoHS žádná omezení. Je to proto, že pouze PBB a PBDE mohou při hoření uvolňovat vysoce toxické dioxiny a furany.


Zamaskování kontaktní plochy páskou 3M při pájení ve vlně

Nedávno proběhla v české televizi zpráva o tom, že jeden z našich výzkumných ústavů zjistil, že v mateřském mléce se objevují vysoké koncentrace bifenylů. Je vidět, že podobná omezení, jako RoHS jsou na místě. Používání nebezpečných látek (jako PBB) u běžných konstrukčních materiálů, které nesouvisejí s elektrotechnikou je jinou otázkou a není předmětem tohoto článku.

Směrnice RoHS stanoví přesně technicky a časově limitované odchylky pro ty aplikace, kde zatím neumíme škodlivé látky zcela nahradit.


Teplem smršťované trubice 3M (vyhovují RoHS)

Přístup firmy 3M
Protože společnost 3M je významným dodavatelem materiálů a komponent pro elektrická a elektronická zařízení a zároveň firmou, která se dlouhodobě řadí na světovou špičku v péči o životní prostředí (detaily viz http://solutions.3m.com/wps/portal/s.155/115245), zabývá se samozřejmě i otázkou splnění výše uvedených požadavků. Chceme ujistit naše zákazníky (výrobce elektrických a elektronických zařízení), že s materiály a komponenty od společnosti 3M nebudou mít problémy se splněním požadavků nových předpisů na ochranu životního prostředí. Aktuální situaci s harmonogramem změn, tedy kdy který komponent bude upraven tak, aby splňoval požadavky RoHS (resp. seznam položek, které již RoHS splňují) můžete najít na http://www.3m.com/us/electronics_mfg/interconnects/reg_issues.jhtml

Někteří čeští výrobci už si od nás vyžádali prohlášení o splnění směrnice RoHS u námi dodávaných součástek. Tyto výrobce zřejmě červenec 2006 nezaskočí nepřipravené.


Gumová samosvařitelná páska pro všeobecné použití – Scotch 2151

Je třeba se zmínit ještě o tom, že srovnatelná (ale mírnější) opatření platí v automobilovém průmyslu už déle. Jsou uvedena ve směrnici, známé pod zkratkou ELV-Directive (ELV=End of Life Vehicles), Directive 2000/53/EC.

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.