Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Jak ovládat osvětlení chodeb, schodišť...? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 21.01.2003
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Jak ovládat osvětlení chodeb, schodišť...?


Jak ovládat osvětlení chodeb, schodišť...?
Tlačítko, vypínač nebo snímač pohybu? Všimli jste si někdy, že se osvětlení ovládá pouhým stiskem tlačítka? Většinou však se tato funkce realizuje běžnými vypínači. Jak to tedy je? Jaký je rozdíl, výhody, nevýhody, náročnost...
Jaroslav Borovec, ze dne: 21.01.2003

V prostorách jako je chodba, schodiště, nebo sály, tělocvičny... se ovládá osvětlení často z více míst. K tomu účelu se nejčastěji používají schodišťové přepínače a v případě ovládání osvětlení více než ze dvou míst, také s vřazeným křížovým přepínačem. Tato varianta je v domovních instalacích nejvíce používaná, protože její aplikace vyžaduje pouze správný typ strojku vypínače a patřičný počet vodičů mezi jednotlivými ovládacími místy a svítidlem.

Tlačítko s kontrolkou výrobce Siemens

V případě mnoha míst je v některých případech vhodnější uvažovat o zapínání a vypínání osvětlení pomocí tlačítek. Uvedený řada vypínače je designově shodná, pouze vnitřní přístroj má funkci tlačítka. Ovládání osvětlení se pak děje pouhým stiskem. Jehož zapínání a vypínání realizujete opakovaným stlačením kolébky. Technicky je tento princip uskutečněn pouhými dvěma dráty, kterými jsou paralelně propojena všechna ovládací tlačítka. V rozvaděči je pak instalováno jedno relé, které vždy při stisku jednoho z tlačítek změní polohu z 0 na 1 a pak zase dalším stlačením z 0 na 1. Při této variantě se ušetří na vodičích mezi ovládacími místy, protože v za použití systému s tlačítky a relé stačí i v nejzazším místě pouze dva vodiče. Relé ovšem také něco stojí, ovšem v případě takové instalace máte možnost využít dálkového centrálního vypínání osvětlení. Tedy pokud opouštíte objekt jako poslední, tak je možnost (např. při zakódování budovy) vyslaní jednoho impulsu, který centrálně vypne všechna zapomenutá svítidla, která byste jinak museli osobně vypnout mechanickým vypínačem. Tento princip je velmi užívaný na chodbách a schodištích ve spojitosti s časovým relé.

 

Venkovní snímač pohybu Busch Jaeger Venkovní snímač pohybu Busch Jaeger

U rozsáhlých chodeb výškových budov je vhodné využití snímačů pohybu. Snímače pohybu se vyrábějí ve více variantách. Důležité jsou parametry dosahu a úhel kontrolovaného místa.
Na vesnicích se tato varianta často používá hlavně na přístupných dvorech a jiných soukromých pozemcích, na které je volný přístup a není potřeba je stále osvětlovat, pouze pokud je potřeba. Takový snímač pohybu má dvě zásadní funkce.

Jaké se dělají časté chyby při návrhu spínání osvětlení snímačem pohybu?
Ne každý snímač pohybu se hodí pro váš účel. Jsou to tedy právě dvě výše zmiňovaná kritéria. Dosah a úhel kontroly. V případě, že osvětlujete tímto způsobem schodiště a máte na dva snímače nastaveny tak, že vzniká mezi nimi "hluché" místo (a není nastavena potřebná časová prodleva vypnutí), kde pokud se na chvíli zastavíte, jste jednoduše po tmě. Což určitě nepřivítáte v případě, že stoupáte nebo sestupujete po schodišti a máte plnou náruč.

Snímač pohybu LegrandSnímač pohybu JUNG

Problematika délky svitu osvětlení je předmětem jiného článku.

Poraďte se zkušeným projektantem, jak nejlépe vyřešit osvětlení takových míst jako jsou chodby, schodiště nebo přístupové cesty.

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.